Aplikacja do Smart Home – co powinna posiadać?

Aplikacja do Smart Home – co powinna posiadać?

Założeniem inteligentnych technologii jest dostosowanie sprzętu do oczekiwań i wymagań każdego odbiorcy. Czasy, gdy instalacje służyły inżynierom i informatykom minęły już na dobre. Kluczem do sukcesu jest więc czytelna aplikacja pozwalająca na łatwe sterowanie modułami. Nie zapominajmy, że jest ona produktem, który kupujemy razem z fizycznym sprzętem, a nie jedynie dodatkiem do niego. Oznacza to, że apki są tak samo istotne jak sterowniki i czujniki, a nawet ważniejsze, bo są w bezpośrednim kontakcie z klientem. I to każdego dnia.

Nie każda aplikacja jest dobra, choć na rynku pojawia się coraz więcej intuicyjnych interfejsów dla Smart Home. Dobra aplikacja musi sprawdzić się pod kątem możliwości technicznych, jak i budować z klientem silną więź emocjonalną. To właśnie od niej zależy, czy sięgnięcie po telefon będzie kojarzyć się z czymś miłym, czy odwrotnie. Na pierwszym miejscu stoi jednak funkcjonalność. Nie tylko osoby obyte z technologią będą obsługiwać moduły, a coraz częściej będzie to przysłowiowy Kowalski ponieważ system jest coraz bardziej powszechny.

Co warto wiedzieć o aplikacji mobilnej
Tutaj należy wyszczególnić dwa terminy. Pierwszy z nich to UX, czyli user expierence odnoszący się do całości wrażeń jakie odbiera użytkownik podczas korzystania z oprogramowania. Celem projektowania UX jest zwiększenie satysfakcji klienta przez zwiększenie wspomnianej funkcjonalności i użyteczności. Dużą rolę odgrywa tu grupa docelowa. Weźmy na przykład aplikację snapchata, która u starszych osób powoduje dezorientację, za to młodzi korzystają z niej sprawnie. Aplikacje specjalistyczne z kolei nie są łatwe do obsługi przez laików. W aplikacjach Smart Home wszystko musi być przejrzyste, bo użytkownik musi nie tylko sterować sprzętem, ale zadbać o jego poprawną kalibrację, krok po kroku. Przykład takiej aplikacji to wBox stworzony przez Blebox (link do strony).

Drugi z terminów to UI, czyli środki za pomocą których następuje interakcja z klientem. Skrót rozwija się jako user interface, czyli interfejs użytkownika. Zarówno UX i UI muszą się uzupełniać, by stworzyć produkt kompletny. Tylko szereg badań pozwala stworzyć elastyczne menu, w którym nie będzie się błądzić i wykonywać milionów niepotrzebnych tapów. Mówi się, że interfejs jest jak żart – jeśli trzeba go tłumaczyć, nie jest wystarczająco dobry. Dlatego ważne, by już od naszego pierwszego kontaktu z apką wszystko działo się tak, jak chcemy i niczego nie trzeba było tłumaczyć.

Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Pierwsze co skupia wzrok to kolory. W branży inteligentnych domów powinny być stonowane, ze względu na dużą ilość treści do przekazania. Całe menu powinno mieć dużo animacji i rozpisane kroki, które ułatwia dokonanie podstawowych czynności. Spójna forma i dostępne funkcje to priorytet. Aplikacja powinna też tworzyć jedno środowisko łączące moduły i w przystępny sposób pozwalać tworzyć sceny i harmonogramy. Sterowniki warto łączyć w grupy, które ułatwią zarządzanie nimi. To niezwykle ważne opcje.

Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie, które jest kluczowe. Co z tego, że aplikacja będzie sprawna i błyskawiczna, skoro każdy będzie mógł się włamać do domu. Smart Home w dzisiejszych czasach to poufne dane i system monitoringu, a chyba nikt nie chce być podglądany. Dobrze strzeżone hasło jest tutaj priorytetem, podobnie jak pozyskiwanie dostępu do systemu przez domowników, rodzinę i przyjaciół. Właśnie dlatego warto wybierać renomowane marki.

Sprawdzając aplikację producenta sprawdź widgety i listę przycisków mobilnych. Zobacz, czy każde polecenie zapisuje się w pamięci z godziną jego wykonania. Przekonaj się, jak szybko program reaguje na twoje komendy. Wszystkiego tego dokonasz ściągając aplikację mobilną za darmo. Możesz także zobaczyć działanie systemu w internecie, np. na filmie instruktażowym.

Dlaczego to tak ważne?
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie. Z aplikacji korzystamy każdego dnia lub chociaż kilka razy w tygodniu. Będziemy jej potrzebować, gdy leżąc na kanapie zechcemy obniżyć rolety lub jeśli goście przyjadą z wizytą i trzeba będzie im otworzyć bramę garażową. Są też pożyteczne we wszelkich pomiarach zużycia energii, czy też temperatury lub zanieczyszczeń. Nawet pełna automatyzacja domowych zadań zmusza nas do zerknięcia od czasu do czasu na ekran smartfona, choćby dla własnego spokoju.

Aplikacje nie są najważniejsze w segmencie Smart Home, ale z całą pewnościa bardzo ważne. Przy zakupie swojego systemu Smart House warto na nie zwrócić uwagę.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz