Dziecko w internecie – najpopularniejsze mity

Dziecko w internecie – najpopularniejsze mity

Na temat internetu narosło wiele mitów, wielu rodziców też prezentuje skrajne poglądy – od zezwolenia dziecku na wszystko, aż po całkowity zakaz korzystania z internetu. Często w mediach słyszymy, że nasze dzieci w internecie czeka samo zło ale powinniśmy wypośrodkować swoje podejście – poniżej pięć subiektywnych mitów na temat internetu:

Mit 1: W internecie jestem anonimowy.

Prawda: W internecie nikt nie jest anonimowy.
Internet stwarza pozory anonimowości, ale tak naprawdę najlepsi hakerzy muszą się baaaaardzo napracować aby być anonimowymi, warto z dzieckiem o tym rozmawiać. Warto dziecku uświadomić, że każdy jego ruch w internecie, wpis na facebooku, czy rozmowa chat – pozostawia po sobie ślad. To ważne szczególnie w sytuacji gdy dzieci chcą zrobić koledze/koleżance „głupi żart” – myśląc że nikt ich nie nakryje > mogą komuś zrobić niechcianą krzywdę, a potem sami być przedmiotem dochodzenia policyjnego.

Mit 2: Nauczenie dziecka aby nie rozmawiało z obcymi to najlepsza droga do ochrony

Prawda: Naucz dziecko rozpoznawać zagrożenie i zachowywać ostrożność w kontaktach z obcymi
W dzielniejszych czasach gdy już dzieci 8 letnie korzystają z internetu, musimy mieć świadomość zagrożeń ze strony różnych dewiantów. Naucz dziecko, że gdy w rozmowie z obcym pojawią się pytania (np: jesteś chłopcem czy dziewczynką?, gdzie mieszkasz?, w co jesteś ubrany/ubrana?, czy chcesz przeprowadzić prywatną rozmowę?, Czy chcesz się spotkać?) Dziecko powinno od razu cię zawiadomić i przerwać rozmowę. Ryzyko takich prywatnych rozmów może być duże. Ważne jest także nauczenie dziecka aby nie szukało nowych wrażeń w internecie.

Mit 3: Dziecko nie są miłe dla siebie w internecie

Prawda: Większość dzieci jest dla siebie miła w internecie.
Większość dzieci dobrze się bawi w internecie, wymiana informacji i socjal media (jak facebook i twitter) służą im do normalnej komunikacji z rówieśnikami. Oczywiście, że zdarzają się niemiłe sytuacji – ale sa to raczej nieliczne wydarzenia. Nie musimy się wiec martwić, że dziecko ucierpi od rówieśników.

Mit 4: Siedzenie przed komputerem tworzy z dzieci odludków

Prawda: Dziś siedzenie przed komputerem (w internecie) tworzy społeczności
Jeszcze 10-15 lat temu osoby siedzące przed komputerem były z nim sam na sam. Dziś internet zmienił wszystko. Obserwując swoje dzieci zauważyłem, że internet rozwija umiejętności nawiązywania kontaktów, sprzyja kontaktom z innymi. Młodzi grając w internecie muszą współpracować z innymi, tworzyć grupy i gildie. Co więcej internet umożliwia im nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata. Dziś dzięki popularyzacji języka angielskiego młodzi ludzie rozmawiają, bawią się i współpracują z ludźmi z całego globu 🙂 Ale czy to przełoży się na realne życie – nie wiadomo.

Mit 5: Programy do ochrony rodzicielskiej to najlepsze sposoby ochrony dziecka przed złą treścią.

Prawda: Bazowanie na jednym sposobie ochrony prowadzi do fałszywego poczucia bezpieczeństwa.
Aby dziecko było bezpieczne w internecie (i w realnym życiu) musimy nauczyć je odpowiedzialności, przestrzegania zasad moralnych a dodatkowo możemy zainstalować oprogramowanie do ochrony rodzicielskiej. Najważniejszą rzeczą jest jednak bycie z dzieckiem, bycie z dzieckiem w przestrzeni wirtualnej. A jak to zrobić? Znajdź wspólne zainteresowanie 😉

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz