Owady jako inspiracja dla nowych technologii

Owady jako inspiracja dla nowych technologii

Światy nauki i nowych technologii niejednokrotnie znajdują trafne rozwiązania w świecie przyrody. Niewielkie owady mogą inspirować do przełomowych odkryć. Na podstawie ich budowy lub działalności powstają nowatorskie rozwiązania, wytrzymałe materiały, narzędzia, budowle, atakże przedmioty, które otaczają nas na co dzień.

Mrówki, pszczoły, muchy i termity – dla niektórych te robale są tak obrzydliwe, że powinny być rozgniecione pod butem lub gazetą. Warto jednak wiedzieć, iż tak naprawdę to nasi bardzo pomocni przyjaciele, którzy stanowią integralną i niezmiernie ważną część ekosystemu. Naukowcy nie ograniczają się tylko do obserwowania, katalogowania i ochrony owadów. Z budowy ich narządów lub ich codziennej pracy wiele inspiracji czerpią wynalazcy i inżynierowie tworzący nowe technologie.

Roboty uczą się od mrówek

Owady są niekończącym się źródłem inspiracji dla naukowców zajmujących się robotyką i nanotechnologią. Często to, w jaki sposób poruszają się te niewielkie żyjątka jest wykorzystywane przy opracowywaniu mechaniki robotów. Badacze z New Jersey Institute of Technology w USA i francuskiego Centre de Recherches sur la Cognition Animale zainteresowali się mrówkami, które podróżują od mrowiska do miejsc, z których czerpią pokarm. Naukowców zastanawiało, jak te owady potrafią znaleźć właściwą drogę w labiryncie mrowiska i na ogromnych przestrzeniach oraz dlaczego zawsze podążają podobnymi trasami. Okazało się, że rzędy maszerujących z zapasami mrówek idą po śladzie feromonów. Pozostawione feromony to dla mrówki znak, że powinna podążać w tym kierunku. Na tej podstawie stworzono niewielkie roboty, które nie wymagały żadnego programowania, wgrywania map i technologii GPS. Roboty same znajdywały drogę podążając za lekkim podświetleniem, które pełniło rolę mrówczych feromonów.

Uniwersalny plaster miodu

Genialne pszczoły stworzyły coś, co inspiruje inżynierów z wielu dziedzin. Plaster miodu to idealna i bardzo dobrze przemyślana konstrukcja. Komórki łączą się pod optymalnym kątem, co zapewnia trwałość i oszczędność materiału. Charakterystyczna konstrukcja plastra miodu jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość i odporność konstrukcji, a przy tym równie ważna jest jej lekkość. Plastry miodu znajdziemy w wypełnieniu dźwiękoszczelnych okien, w bezawaryjnych oponach samochodów bojowych, służą one do konstrukcji bolidów F1 oraz budowania rakiet.

Doskonały wzrok

Naukowcy chętnie przyglądają się owadzim oczom, które są fascynujące i doskonalsze od ludzkiego wzroku. Człowiek w ciągu sekundy postrzega 2 obrazy, które w odcinku czasu składają się na film przedstawiający rzeczywistość. Owady zauważają aż 300 obrazów na sekundę. Budowa owadziego oka zainspirowała do stworzenia matryc światłoczułych. To dzięki nim samochody mogą same parkować, a czujniki słoneczne regulują klimatyzację w pomieszczeniach.

To tylko nieliczne przykłady tego, jak świat nauki inspiruje się światem przyrody. Wynalazcy korzystają z chitynowych pancerzy, by na ich wzór odkrywać superwytrzymałe materiały. Odwłoki świetlików pozwoliły dopracować lampy LED, a nowoczesne drony są wzorowane na latających owadach.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?