12 powodów dla których potrzebujesz prototypu

12 powodów dla których potrzebujesz prototypu

Co to jest prototyp? Najłatwiej wytłumaczyć porównaniem. Jeżeli realizację Twojego systemu tj. skryptu, aplikacji, portalu, strony czy sklepu – porównamy do budowy domu, to prototyp jest jak projekt architekta.

Bez niego trudno jest sensownie budować, a gdy znajdą się osoby, które próbują – to często ma to taki efekt:

Dodatkowo, gdy chcesz zbudować dom, a nie posiadasz projektu od architekta – niemożliwe jest oszacowanie kosztów budowy. Znajdą się osoby / firmy, które mimo wszystko przygotują kalkulację na zasadzie “wróżenia z kuli”. Wtedy w 99% przypadków przepłacisz lub dostaniesz dom “czekoladopodobny”. Z prototypem i realizacją projektów internetowych jest identycznie.

Jak wygląda prototyp?

Prototyp to kompletny plan budowy, a jednocześnie kronika istotnych informacji. To coś więcej niż zestaw obrazków, tłumaczy co się dzieje po najechaniu, naciśnięciu itd. Planuje działanie systemów w części, której nie widzą internauci (tzw. backend). Zadaniem prototypu jest pomagać w wyjaśnieniu działania najbardziej skomplikowanych elementów. Potrzebujesz go przed programowaniem, w trakcie i po realizacji.

Prototyp przed rozpoczęciem realizacji to:

precyzyjne zaplanowanie układu elementów i wyglądu

zaplanowanie ilości i treści podstron

zaplanowanie funkcji (np. wysyłanie SMS, galeria zdjęć z efektem powiększania) i ich podział na najważniejsze, średnio-ważne, dodatkowe/kosmetyczne

możliwość zobaczenia “jak to będzie wyglądać i działać” (bez ponoszenia kosztów programowania)

instrukcje dla grafików i programistów

dokumentacja systemów zewnętrznych (np. płatności online typu payu)

instrukcje wymiany danych i informacji z systemami zewnętrznymi

plan uruchomienia / spis zadań do wykonania dla programistów, grafików, projektantów

Prototyp w trakcie realizacji to:

na bieżąco uzupełnianiana instrukcja obsługi (wiesz jak działa każda najmniejsza funkcja, skrypt)

stan prac (masz kontrolę nad pracą wykonawcy – zadania zaplanowane, w trakcie realizacji, wdrożone)

wolność wyboru (w dowolnej chwili możesz przenieść realizację do innego wykonawcy, jeżeli aktualny się nie sprawdza)

Prototyp po ukończeniu realizacji to:

jedno miejsce, w którym zawsze znajdziesz odpowiedź na pytanie
“jak to zostało zaplanowane?”, “jak to działa?”

jedno miejsce, w którym znajdziesz wszystkie dane dostępowe
(serwer, domena, systemy zewnętrzne, cms i inne…)

kompletna dokumentacja i instrukcja obsługi

możliwość modyfikowania systemu przez dowolną firmę / programistę

Na podstawie gotowego prototypu powstaje kalkulacja. Wtedy otwiera się pole do dyskusji / negocjacji. Tu znowu jest jak z budową domu:

“Gdy masz w rękach projekt domu, przygotowany przez architekta – możesz go modyfikować. Jeżeli koszty są zbyt duże zmniejszasz rozmiar pokoju gościnnego i zamiast drogich dywanów kupujesz panele podłogowe. Dzięki temu cena spada do poziomu, na który możesz sobie pozwolić.

Identycznie jest z prototypem i programowaniem. Prototyp pozwala modyfikować założenia np. liczbę i sposób działania skryptów / funkcji. Dzięki temu osiągamy cenę na którą pozwala Twój budżet. Prototyp pozwala wytypować najważniejsze elementy i uruchomienie tych mniej istotnych odłożyć w czasie np. za miesiąc, za rok…

12 rzeczy, które przekonają Cię do zamówienia prototypu

1 Ogranicza koszty programowania o -60%

2 Zwiększa szansę na biznesowy sukces z “1 na 10 osób” do “6 na 10 osób”

3 Pozwala na przygotowanie kalkulacji “Fair play” – w której zamawiający i wykonawca, nie stracą pieniędzy i nie przepłacą (Win-Win = Razem gracie w jednym zespole)

4 Facebook, Amazon, Allegro, Youtube, Instagram, Onet, Wp.pl, Olx, Gazeta.pl, mBank.pl… – to serwisy, które osiągnęły sukces w e-biznesie. Zaczynały od prototypu i nadal go stosują przy wszelkich modyfikacjach.

5 Firmy IBM, Microsoft, Amazon, Wells Fargo, ING, Google, Allegro, Onet – udawadniają, że 1zł zainwestowany w prototyp przynosi zwrot z inwestycji = 100zł

6 W 2015 roku upadło ponad 200 tyś polskich firm (czyli to tak jakby nagle zniknęły w jeden rok wszystkie firmy np. w Katowicach) – w większości przypadków jednym z kluczowych powodów był brak prototypu

7 Prototyp to sposób na to, abyś trzymał rękę na pulsie, wiedział i miał wpływ na to, co otrzymujesz i nie pogubił się w ilości informacji, instrukcji, danych

8 Wykonanie prototypu jest szybkie i pozwala na modyfikacje oraz testowanie założeń z potencjalnymi klientami bez kosztów programowania

10 Chińskie przysłowie mówi, że: “Jeden obraz – tłumaczy więcej niż tysiąc słów”. Prototyp – to więcej niż 1000 obrazów!

11 Dlaczego prototyp a nie opis tekstowy? Ponieważ słowami nie da się opisać większości rzeczy w jasny i zrozumiały dla drugiej osoby sposób.

12 Prototyp pomaga wykryć słabe strony wymyślonego rozwiązania. Nasi klienci często zmieniają zdanie, pomysł po obejrzeniu prototypu.