12 powodów dla których potrzebujesz prototypu

12 powodów dla których potrzebujesz prototypu

Co to jest prototyp? Najłatwiej wytłumaczyć porównaniem. Jeżeli realizację Twojego systemu tj. skryptu, aplikacji, portalu, strony czy sklepu – porównamy do budowy domu, to prototyp jest jak projekt architekta.

Bez niego trudno jest sensownie budować, a gdy znajdą się osoby, które próbują – to często ma to taki efekt:

Dodatkowo, gdy chcesz zbudować dom, a nie posiadasz projektu od architekta – niemożliwe jest oszacowanie kosztów budowy. Znajdą się osoby / firmy, które mimo wszystko przygotują kalkulację na zasadzie “wróżenia z kuli”. Wtedy w 99% przypadków przepłacisz lub dostaniesz dom “czekoladopodobny”. Z prototypem i realizacją projektów internetowych jest identycznie.

Jak wygląda prototyp?

Prototyp to kompletny plan budowy, a jednocześnie kronika istotnych informacji. To coś więcej niż zestaw obrazków, tłumaczy co się dzieje po najechaniu, naciśnięciu itd. Planuje działanie systemów w części, której nie widzą internauci (tzw. backend). Zadaniem prototypu jest pomagać w wyjaśnieniu działania najbardziej skomplikowanych elementów. Potrzebujesz go przed programowaniem, w trakcie i po realizacji.

Prototyp przed rozpoczęciem realizacji to:

precyzyjne zaplanowanie układu elementów i wyglądu

zaplanowanie ilości i treści podstron

zaplanowanie funkcji (np. wysyłanie SMS, galeria zdjęć z efektem powiększania) i ich podział na najważniejsze, średnio-ważne, dodatkowe/kosmetyczne

możliwość zobaczenia “jak to będzie wyglądać i działać” (bez ponoszenia kosztów programowania)

instrukcje dla grafików i programistów

dokumentacja systemów zewnętrznych (np. płatności online typu payu)

instrukcje wymiany danych i informacji z systemami zewnętrznymi

plan uruchomienia / spis zadań do wykonania dla programistów, grafików, projektantów

Prototyp w trakcie realizacji to:

na bieżąco uzupełnianiana instrukcja obsługi (wiesz jak działa każda najmniejsza funkcja, skrypt)

stan prac (masz kontrolę nad pracą wykonawcy – zadania zaplanowane, w trakcie realizacji, wdrożone)

wolność wyboru (w dowolnej chwili możesz przenieść realizację do innego wykonawcy, jeżeli aktualny się nie sprawdza)

Prototyp po ukończeniu realizacji to:

jedno miejsce, w którym zawsze znajdziesz odpowiedź na pytanie
“jak to zostało zaplanowane?”, “jak to działa?”

jedno miejsce, w którym znajdziesz wszystkie dane dostępowe
(serwer, domena, systemy zewnętrzne, cms i inne…)

kompletna dokumentacja i instrukcja obsługi

możliwość modyfikowania systemu przez dowolną firmę / programistę

Na podstawie gotowego prototypu powstaje kalkulacja. Wtedy otwiera się pole do dyskusji / negocjacji. Tu znowu jest jak z budową domu:

“Gdy masz w rękach projekt domu, przygotowany przez architekta – możesz go modyfikować. Jeżeli koszty są zbyt duże zmniejszasz rozmiar pokoju gościnnego i zamiast drogich dywanów kupujesz panele podłogowe. Dzięki temu cena spada do poziomu, na który możesz sobie pozwolić.

Identycznie jest z prototypem i programowaniem. Prototyp pozwala modyfikować założenia np. liczbę i sposób działania skryptów / funkcji. Dzięki temu osiągamy cenę na którą pozwala Twój budżet. Prototyp pozwala wytypować najważniejsze elementy i uruchomienie tych mniej istotnych odłożyć w czasie np. za miesiąc, za rok…

12 rzeczy, które przekonają Cię do zamówienia prototypu

1 Ogranicza koszty programowania o -60%

2 Zwiększa szansę na biznesowy sukces z “1 na 10 osób” do “6 na 10 osób”

3 Pozwala na przygotowanie kalkulacji “Fair play” – w której zamawiający i wykonawca, nie stracą pieniędzy i nie przepłacą (Win-Win = Razem gracie w jednym zespole)

4 Facebook, Amazon, Allegro, Youtube, Instagram, Onet, Wp.pl, Olx, Gazeta.pl, mBank.pl… – to serwisy, które osiągnęły sukces w e-biznesie. Zaczynały od prototypu i nadal go stosują przy wszelkich modyfikacjach.

5 Firmy IBM, Microsoft, Amazon, Wells Fargo, ING, Google, Allegro, Onet – udawadniają, że 1zł zainwestowany w prototyp przynosi zwrot z inwestycji = 100zł

6 W 2015 roku upadło ponad 200 tyś polskich firm (czyli to tak jakby nagle zniknęły w jeden rok wszystkie firmy np. w Katowicach) – w większości przypadków jednym z kluczowych powodów był brak prototypu

7 Prototyp to sposób na to, abyś trzymał rękę na pulsie, wiedział i miał wpływ na to, co otrzymujesz i nie pogubił się w ilości informacji, instrukcji, danych

8 Wykonanie prototypu jest szybkie i pozwala na modyfikacje oraz testowanie założeń z potencjalnymi klientami bez kosztów programowania

10 Chińskie przysłowie mówi, że: “Jeden obraz – tłumaczy więcej niż tysiąc słów”. Prototyp – to więcej niż 1000 obrazów!

11 Dlaczego prototyp a nie opis tekstowy? Ponieważ słowami nie da się opisać większości rzeczy w jasny i zrozumiały dla drugiej osoby sposób.

12 Prototyp pomaga wykryć słabe strony wymyślonego rozwiązania. Nasi klienci często zmieniają zdanie, pomysł po obejrzeniu prototypu.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?