5 ciekawych starych FPS

5 ciekawych starych FPS

Każdy różnie określa ramy czasowe dla starych gier FPS, ale często za takie uważane są FPS powstałe przed rokiem 2000. Wpasowując się w ten czas można podać przykłady 5 następujących ciekawych gier FPS.
1. Wolfenstein 3D
Jeden z pierwszych FPS powstał w 1992 roku i wiele osób uważa, że to on wyznaczył kierunek tego gatunku. Gra bardzo ciekawa, gdzie można było zmierzyć się z samym Hitlerem. Gracz chodzi po korytarzach zabija przeciwników i jeśli ma na to ochotę szuka licznych sekretów. Dzisiaj gra delikatnie mówiąc nie “powala” grafiką, jednak nie grafika, a rozrywka jaką dostarcza gra jest najważniejsza, a tej Wolfenstein 3D dostarcza wiele.
2. DOOM
Jeśli nie Wolfenstein 3D, to o Doom mówi się, ze wyznaczył kierunek FPS. Powstał zaledwie rok później niż wcześniej wspomniany Wolfenstein 3D. Oferował jednak inny rodzaj rozrywki zamiast do nazistów anihilowało się kosmitów, Ponadto gra oferowała możliwość ruchu postaci gracza w trzecim wymiarze, czego wyżej wymieniony tytuł nie oferował. Dla zbieraczy gra oferowała liczne sekrety, a na koniec każdej misji pokazany był wynik zdobytych sekretów i zabitych przeciwników przez co honorowi gracze nie mogli sobie pozwolić na pozostawienie na mapie chociaż jednego żywego kosmity. Do dziś są osoby, które uważają Doom za jednego z najlepszych FPS wszechczasów.
3. Quake
Nie mogło zabraknąć niezwykle popularnej gry Quake. W grze gracz walczy z hordami różnych potworów, które pochodzą z innych wymiarów. Jest to co w FPS powinno być. Dużo strzelania do przeciwników, różnorodne bronie, a dla zbieraczy liczne sekrety. Rozrywka trochę podobna jak w Doom, jedynie nieco inni przeciwnicy i co raczej naturalne nieco lepsza grafika, bo w końcu gra powstała 3 lata po Doom.
4. Unreal Tournament
Powstał w 1999 roku i oferował nieco inny rodzaj rozrywki, nastawiony głównie na wspólną grę z innymi graczami, oczywiście trzeba dodać, że nic nie stało na przeszkodzie grać samemu z botami. Oferował kilka ciekawych trybów rozrywki. Zdobywanie flag przeciwnika, mecze drużynowe, wykonywanie zadań, a potem obrona celów i kilka innych ciekawych przy których można spędzić wiele godzin. Mimo swojego wieku UT99 nie jest martwy i wciąż można znaleźć graczy aktywnie grających. Wciąż też wychodzą fanowskie mapy do gry. Gra osadzona jest w klimatach kosmicznych. Walczy się między innymi na planetach, stacjach kosmicznych itp.
5. The Skynet
Gra na podstawie popularnego filmu Terminator. Celem gry jest niszczenie terminatorów i innych maszyn. Gra mimo, że fajna to popularnością ustępuje wszystkim wyżej wymienionym. Gra powstała w tym samym roku co Quake, ale nie zdobyła takiego rozgłosu i popularności, jednak jest to FPS godny uwagi. Fajnie wyglądają tu zwłaszcza modele broni, chociaż cała grafika jak na rok 1996 jest dobra.
Dobrych gier FPS, które powstały przed 2000 rokiem jest znacznie więcej, ale ciężko byłoby je wszystkie wymienić i opisać. Był jeszcze Quake II, Doom II, Shadow Warrior, Unreal i wiele innych godnych uwagi FPS.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności

Dodaj komentarz