Biuro rachunkowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Biuro rachunkowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Kwestie zasad, na których mogą rozliczać się przedsiębiorcy w Polsce, a także tego, jak procedura rozliczania się powinna wyglądać, są ściśle określone. Nie da się jednak ukryć, że prawo podatkowe należy do grupy najbardziej zawiłych i najtrudniejszych do pojęcia gałęzi prawa.

Biorąc pod uwagę, że złamanie (nawet przypadkowo i nieświadomie) regulacji w tym zakresie może mieć katastrofalne konsekwencje, trzeba zadbać o to, aby księgowość była prowadzona rzetelnie i poprawnie. Tylko na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego, aby mieć pewność, że podejmie się właściwą decyzję? Doradzamy!

Nowoczesny system IT to podstawa

Obecnie relacje biznesowe są nawiązywane o różnych porach dnia i nocy – niekiedy poza godzinami pracy biur rachunkowych. Gdyby z wystawieniem każdej, nawet najprostszej faktury trzeba byłoby czekać na pomoc księgowej, niekiedy ciężko byłoby prowadzić działalność. W związku z tym nowoczesne biuro rachunkowe często korzysta ze specjalnych internetowych programów do księgowości, które dają przedsiębiorcy bądź jego pracownikom możliwość samodzielnego, acz w dużej mierze zautomatyzowanego wystawiania faktur.

Rozliczeniem wszystkiego, kwestiami podatku dochodowego, odliczeń z tytułu kosztów uzyskania dochodów i innych tego typu kwestii zajmuje się oczywiście bezpośrednio biuro rachunkowe, natomiast możliwość swobodnego fakturowania nieraz się firmie przyda. W ramach systemów księgowych online można też od razu podejrzeć różne dokumenty firmowe, dzięki czemu w razie potrzeby nie będzie trzeba szukać papierowych egzemplarzy czy przeszukiwać skrzynki e-mailowej.

Dzięki możliwości skorzystania z takich rozwiązań, jak właśnie nowoczesny system IT, nie trzeba ograniczać się jedynie do biur znajdujących się w niedalekiej odległości od siedziby firmy. Programy do księgowości online, w połączeniu ze zdalnymi metodami komunikacji, sprawiają, że dobre biuro rachunkowe Katowice może obecnie bez problemu współpracować z klientami z całej Polski.

Warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych usług

Nawet, jeśli firma jest jeszcze relatywnie mała i potrzebuje jedynie tych najbardziej podstawowych usług z zakresu księgowości, i tak warto przy wyborze biura zwrócić uwagę na to, co dokładnie znajduje się w jego ofercie. Dzięki temu, jeśli firma się rozwinie lub pojawią się jakieś nowe okoliczności, nie będzie trzeba szukać wsparcia na zewnątrz.

Wśród szczególnie interesujących usług biur rachunkowych można wymienić rozliczanie dotacji oraz udzielanie pomocy przy przeprowadzaniu inwentaryzacji rocznych. To jednak tylko czubek góry lodowej – dostępne jest również wiele innych rozwiązań.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?