Blik – metoda płatności kodem krok po kroku

Blik – metoda płatności kodem krok po kroku

Kod Blik to znaczne ułatwienie wypłaty pieniędzy z konta bankowego, kiedy nie posiadasz przy sobie akurat karty bankowej. Co więcej, jest to aktualnie jedna z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych form płatności w internecie, a od stosunkowo niedawna, także komfortowa możliwość szybkich przelewów na numer telefonu, choć nie większych niż pięćset złotych na jedną transakcję. Ten tekst pomoże wszystkim, dla których ta technologia stanowi nowość i którzy nie wiedzą jak z niej skorzystać. Do wszystkich opisanych tu płatności niezbędny będzie smartphone z zainstalowaną aplikacją banku.

Wypłata blik w bankomacie

Dawniej wypłaty tego typu były akceptowane wyłącznie w bankomatach sieci Euronet, jednak aktualnie na wprowadzenie tej możliwości decyduje się coraz więcej banków. Metoda polega na wybraniu na bankomacie: najpierw “wypłata bez karty”, następnie “wypłata blik” i wprowadzeniu żądanej kwoty wypłaty. Następnie niezbędne będzie włączenia aplikacji bankowej na smartphonie i udanie się do zakładki “wygeneruj kod blik”. Niektóre banki w celu ułatwienia szybkich płatności umieszczają też ikonkę blika na ekranie startowym. Znaleziony tam sześciocyfrowy kod blik wprowadź na klawiaturze bankomatu, a następnie kliknij zatwierdź. Aplikacja bankowa automatycznie zapyta o potwierdzenie, potwierdzając także kwotę wypłaty. Bankomat wyda ci pieniądze. Proste prawda? Następna metoda związana z blikiem jest jeszcze łatwiejsza!

Płatności blikiem w internecie

Blik w internecie to najczęściej używana forma płatności. Nie dość, że bezpieczeństwo zostaje tym sposobem wyniesione na wyższy poziom, to jeszcze charakteryzuje się on niesamowitą wręcz wygodą. Proces płatności wymaga od użytkownika wyłącznie wyboru metody “blik”, a następnie wprowadzenia tego samego, co w przypadku wypłaty w bankomacie, sześciocyfrowego kodu i potwierdzenia w aplikacji mobilnej banku. Bezpieczeństwo wynika natomiast z faktu, że kod generowany jest wyłącznie na 30 sekund i za każdym razem jest unikalny. Sytuacja jest więc porównywalna do tej, w której daną kartą w internecie płacilibyście tylko raz, a zaraz po transakcji byście ją dezaktywowali.

Przelewy błyskawiczne Blikiem nie są wspierane przez niektóre banki i wymagają nieco bardziej skomplikowanych tłumaczeń, z tego też powodu nie będziemy ich opisywać w tym miejscu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, wejdźcie na oficjalną stronę dostawcy usług, gdzie znajdziecie szczegółowy opis każdej metody. Płatności w internecie nie były jeszcze nigdy tak proste i szybkie, a możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, z wykorzystaniem wyłącznie telefonu, to wielka ulga dla wszystkich “zapominalskich”.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz