CMS i tworzenie w nim stron internetowych

CMS i tworzenie w nim stron internetowych

\W dzisiejszych czasach strony internetowe najczęściej opierane są na jakimś systemie CMS, który znacznie ułatwia dalszą aktualizację treści zawartych na witrynie. Tworzenie stron internetowych wykorzystaniem gotowego oprogramowania również nie jest najtrudniejszym zadaniem, ponieważ ogranicza się na wgrania całego systemu oraz wykonaniu do niego autorskiego stylu graficznego albo zainstalowanie jednego z dostępnych za darmo w Internecie.

Na dzień dzisiejszy jednym z najczęściej używanych oprogramowań CMS jest PHP Fusion, który używany jest do portali komunikacyjnych, a także Joomla i WordPress dla blogów i serwisów informacyjnych. Takie tworzenie stron internetowych wiąże się oczywiście ze znacznie mniejszymi kosztami. Najdroższa jest sama grafika, a jej zakodowanie mające na celu połączenie jej z CMS’em to kwestia mniej więcej 50 do 100 złotych. Wszystko oczywiście zależy od zaawansowania i indywidualnych wymagań klienta. Im są one wyższe tym cena będzie wyższa. Bardzo często zamawiane są wtyczki, które ułatwiają edycje dodatkowych danych zamieszczanych na portalu.

Oczywiście nie wszystkie systemy CMS są bezpłatne, ponieważ dla bardzo wymagających klientów są wersje komercyjne, które kosztują jednak niekiedy bardzo dużo. Przez to tworzenie stron internetowych staje się znacznie droższe. Nie mniej jednak najczęściej webmasterzy wybierają darmowe oprogramowania, a jeżeli mają większe fundusze to zlecają wykonanie autorskiego systemu CMS. Licencja wykorzystywania oprogramowania open source ma jednak jeden warunek. W stopce strony, bez względu na styl graficzny musi być informacja o autorze oprogramowania oraz link do pobrania czystej wersji i strony autora. Usunięcie takiego wpisu jest nielegalne. Oczywiście szansa na jakiekolwiek konsekwencje prawne są małe, ale są, ponieważ mało prawdopodobne jest to, że twórca będzie to sprawdzał. Jest to wręcz niemożliwe. Nie mniej jednak w przypadku próby uzyskania pomocy na oficjalnych forach danego systemu CMS możemy nie uzyskać odpowiedzi i najczęściej po weryfikacji złamania licencji zostaniemy szanowani.

Tworzenie stron internetowych opartych o jakiś system CMS zaczyna się od jego wgrania. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ ogranicza się do przekopiowania na serwer internetowy potrzebnych plików, które pobieramy z sieci. Następnie wchodzimy na stronę poprzez przeglądarkę stron internetowych i przystępujemy do właściwej instalacji. Podzielona jest ona na kilka etapów takich jak podanie loginu użytkownika bazy MySQL, nazwy samej bazy i hasła do niej. Oprócz tego trzeba podać adres hosta. Potem najczęściej pozostanie jedynie utworzenie konta Super Admina w celu pierwszego zalogowania. Jest to zarazem najmocniejsze konto dostępne w danym CMS, nawet przyznawana taka sama ranga innym użytkownikom będzie słabsza od naszej.

Ostatnim krokiem jest wykonanie szaty graficznej tak, aby nasz serwis wyróżniał się wśród innych. Nie jest to wcale takie trudne, ponieważ kodowanie wszystkich styli jest wykonywane według tej samej zasady. W XXI wieku, tworzenie stron internetowych opartych o system CMS raczej zbytnio nie różni się przy poszczególnych realizacjach. Dzięki temu webmaster, który zakodował choć kilka profesjonalnych szat graficznych dla danego systemu CMS umie to robić bardzo dobrze. Większość tych oprogramowań opartych jest o język PHP, którego znajomość wcale nie jest konieczna, choć niekiedy bardzo przydatna. Przykładowo PHP przyda się podczas pisania zaawansowanych wtyczek i wykonywania zaawansowanych przeróbek. Przy robieniu zwykłego stylu wystarczy jedynie dobra znajomość HTML i CSS.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?