Co powinien mieć dobry komputer do gier?

Co powinien mieć dobry komputer do gier?

Każdy gracz korzystający na co dzień z komputera stacjonarnego wie, że dobry zestaw to podstawa do czerpania przyjemności z rozgrywki. Dotyczy to szczególnie najnowszych tytułów, które wymagają nowoczesnego sprzętu o bardzo dobrej specyfikacji. Niestety komputery gamingowe nie należą do najtańszych, choć koszty można ograniczyć przy samodzielnym składaniu zestawu. Wymaga to jednak sporej wiedzy lub pomocy ze strony kogoś, kto zwyczajnie się na tym zna. Co powinien mieć dobry komputer do gier? Na co zwrócić uwagę, oceniając poszczególne komponenty zestawu gamingowego?

Komputer do gier – najważniejsze komponenty

Zanim zastanowimy się nad tym, jak złożyć dobry komputer do gier, warto wyjaśnić, z czego dokładnie składa się każdy zestaw gamingowy. Najważniejsze komponenty są dwa. Jest to procesor oraz karta graficzna. To głównie od ich mocy zależy to, w jakie gry i na jakich ustawieniach graficznych możemy grać. Im lepsze CPU oraz GPU, tym lepszy komputer do gier i tym więcej opcji mamy do dyspozycji. Oczywiście w rzeczywistości jest to dużo bardziej skomplikowane, bo istotne są też inne elementy zestawu takie jak płyta główna, zasilacz, dysk, a nawet dodatkowe chłodzenie czy obudowa.

Wybierając każdy z tych komponentów należy kierować się nie tylko ceną i parametrami, ale też kompatybilnością. Często niektóre karty graficzne osiągają dużo lepszą wydajność, gdy współpracują z konkretnymi modelami procesorów i płyt głównych. Różnice potrafią być spore i zależą od parametrów technicznych oraz sterowników. Te ostatnie powinny być aktualizowane możliwie często, dlatego warto postawić na nowe podzespoły, prosto z fabryki.

Jak kupić dobry komputer dla gracza?

W sprzedaży można znaleźć setki gotowych komputerów gamingowych. Część z nich to naprawdę dobre oferty, ale wiele zestawów charakteryzuje się słabymi parametrami i za wysoką ceną. Dlatego wielu graczy decyduje się na samodzielne złożenie komputera stacjonarnego. Jak już wspomnieliśmy, wymaga to pewnej wiedzy na temat poszczególnych komponentów. Przydaje się ona też podczas oceniania gotowych zestawów. Na co zwrócić uwagę, kupując komputer dla gracza?

Po pierwsze, należy wybrać procesor i kartę graficzną oferujące podobny poziom wydajności. Zwyczajnie nie ma to sensu, gdy jeden z tych elementów jest dużo lepszy, od drugiego – to niepotrzebne marnowanie środków. Po drugie, w przypadku komputera do gier absolutnie kluczowe jest odpowiednie chłodzenie. Fabryczne rzadko kiedy wystarczy, dlatego warto zainwestować w specjalne, dużo lepsze chłodzenie. Po trzecie, jak w każdym komputerze stacjonarnym należy kupić dobry zasilacz od zaufanej firmy. Musi on mieć certyfikat 80Plus, co najmniej na poziomie złotym, a najlepiej platynowym lub tytanicznym. Dobry zasilacz zmniejsza ryzyko awarii i spalenia całego komputera. Po czwarte, warto wyposażyć sprzęt w dysk SSD. To najnowsza i najlepsza generacja pamięci komputerowych, dużo szybsza od tradycyjnych HDD. Choć SSD są droższe od dysków twardych, to różnica obecnie nie jest aż tak duża, a komfort użytkowania komputera gamingowego będzie znacznie wyższy.

Komputer gamingowy to inwestycja na lata

To oczywiście jedynie absolutne podstawy, a w razie ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami lub zapytać na forum dla osób, które interesują się tematyką sprzętu komputerowego. Warto jednak pamiętać, że komputer gamingowy to inwestycja na długie lata. W końcu niemal każdy z elementów (może za wyjątkiem płyty głównej) można w każdej chwili wymienić na lepszy. W ten sposób raz kupiony zestaw można rozbudowywać i modernizować do najnowszych standardów, wymieniając pojedyncze komponenty. Warto wziąć to pod uwagę planując zakup komputera dla gracza!

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Jaki monitor do komputera wybrać?
Jakie słuchawki do komputera?