Czy wiesz na czym polega twój telefon komórkowy? Zapoznanie z wiedzą podstawową, dotyczącą zasobów GSM.

Czy wiesz na czym polega twój telefon komórkowy? Zapoznanie z wiedzą podstawową, dotyczącą zasobów GSM.

W jaki sposób GSM, wykorzystuje działanie sieci komórkowej? GSM, wykorzystuje sieć komórkową, pozwalając telefonom na nawiązywanie wzajemnych połączeń. Połączenia GSM, wyszukują sieć za pomocą komórki/ek, które znajdują się w ich oraz w swoim, bezpośrednim sąsiedztwie. Zasada ta, została wykorzystana między innymi w zjawisku tzw. lokalizacji internetowej.

Lokalizacja, to inaczej – rozmieszczenie, umiejscowienie. Jest ona jednym z języków programowania komputerowego, służącym jako forma translacji komunikatów i dokumentacji oprogramowania urządzeń informatycznych. W praktyce oznacza to, że komputer lub urządzenie mobilne, z którego korzystamy jest podobnie jak w przypadku sygnału wi-fi, lokalizowany przez pozostałe urządzenia znajdujące się w pobliżu naszej sieci użytkownika. Lokalizacja, która do dziś funkcjonuje na niekoniecznie prawidłowych z punktu widzenia przepisów prawa międzynarodowego zasadach, wykorzystuje to w jaki sposób działały anteny GSM mikrokomórek. Antena bez sygnału? Język programowania zaglądający w obszar interfejsu? Wiele użytkowników, zorientowanych co do tego, na czym polega niezależność licencji zakupionych przez nich w sklepach urządzeń, może mieć co do tego uzasadnione wątpliwości.

Sieć GSM tworzą:

  1. system stacji bazowych i ich kontrolerów, inaczej nazywany jako podsystem stacji bazowych;
  2. sieć rdzeniowa, skonstruowana na podstawie wzoru sieci stacjonarnych;
  3. GPRS Core Network, część opcjonalna umożliwiająca pakietowe połączenia internetowe;
  4. system wsparcia operacji OSS, odpowiedzialny za utrzymanie sieci.

TELEFONY GENERACJI od 1 do 4G.

GSM, uważa się obecnie za technologię, która przede wszystkim dotyczyła samych telefonów komórkowych i była bezpośrednio związana z ich potencjałem zadaniowym.

Po zbadaniu możliwości tych urządzeń, mogła zacząć się rozwijać technologia 3G oraz kolejne, które ostatecznie rozstając się z systemem Global Mobile, wzbogaciły go o wiele istotnych dla telefonii mobilnej faktów. Zanim jednak do tego doszło, dokładnie zbadano obszar pokrycia telefonu komórkowego, który jak się okazało, był silnie zależny od środowiska implementacji.

Technologia oparta na Globalizacji Systemu Mobilnej Komunikacji GSM.

GSM sprawiło, że mogliśmy korzystać z:

  • makrokomórek,
  • mikrokomórek,
  • picocells,
  • femtokomórek,
  • czy komórek parasolowych.

Makrokomórki, potrzebowały anteny stacji bazowej (dokującej), która musiała być zainstalowana w niezbyt dalekiej odległości od telefonu mobilnego, z którego w tym czasie korzystało wiele osób na całym świecie. Mikrokomórki wyposażone były w mikroogniwa i były najczęściej używane na obszarach miejskich, ze względu na konieczność umieszczenia anten stacji przekazu na maszcie lub budynku powyżej tzw. przeciętnego poziomu dachu. Ze względu na rozwiązania lokalizacji oraz odbioru sygnału z urządzenia mobilnego, może to mieć bardzo istotne znaczenie. Chyba nikt z nas nie lubi tracić zasięgu.

Rozdzielnice elektryczne – co warto wiedzieć o ich montażu i lokalizacji?
Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?

Dodaj komentarz