Czym są gry RPG i jak je rozpoznać?

Czym są gry RPG i jak je rozpoznać?

RPG jest jednym z ciekawszych gatunków gier. Myśląc o nich w pierwszej chwili pojawia się obraz, w którym gracz steruje postacią i walczy w obronie świata lub dla własnych korzyści.
Jest to bardzo skrócony opis, który pasuje do niemal każdej gry z większości gatunków, a o RPG zahacza bardzo delikatnie. Czym w takim razie jest prawdziwe Role Playing Game?

Krótka historia RPG

Warto pamiętać, że zanim powstały gry komputerowe to całe dnie i noce spędzało się na grach planszowych lub papierowych. W znacznej mierze był to właśnie początek RPG, które swoim klimatem i możliwościami urzekł miliony graczy na całym świecie.
Wśród gier planszowych dużą popularnością cieszyła się “Magia i Miecz“, w której gracz poruszał się po mapie wybraną przez siebie postacią i przeżywał niezwykłe przygody. Walczył ze zmorami i trollami, po drodze odnajdując magiczne skarby. Jednocześnie musiał zmagać się z pozostałymi graczami, aby ich wyeliminować lub jako pierwszy dostać się na najbardziej niebezpieczne rejony, gdzie zdobyć mógł finałowy artefakt, co równoznaczne było z wygraną. Taka sesja potrafiła trwać długie godziny.
Z kategorii papierowego RPG warto wspomnieć “Warhammera” i przygotowane do niego karty postaci. Do gry potrzebna była grupa znajomych, która dobrze odnajdywała się w tym klimacie, potrafiła się w niego wczuć i świetnie się przy tym bawić. Wśród uczestników wybierany był Mistrz Gry, na którym ciążyła największa odpowiedzialność. To na jego barkach spoczywał ciężar wymyślania historii, przygód i niespodzianek dla całej drużyny śmiałków. Przyznawał punkty doświadczenia i nagrody za wykonanie poszczególnych misji czy pokonanie przeciwników, ale też nadawał negatywne efekty, będące skutkiem przeoczenia pułapki czy zdenerwowania złośliwej wiedźmy, która zemściła się rzucając klątwę.
Dobry Mistrz Gry potrafił wprowadzić całą grupę w ten niepowtarzalny klimat. Wszystko za sprawą opisów otoczenia, scenerii, zapachów i dźwięków, których doświadczali bohaterowie.
Gracze, którzy uprzednio wybrali swoją klasę, rasę, profesję i charakter postaci musieli dostosowywać się do przedstawionych opisów i odgrywać sceny zgodnie z koncepcją swojej postaci.

Warhammer” oraz najpopularniejsza klasyczna gra RPG na świecie – “Dungeons & Dragons” posiadały własne podręczniki, gdzie na setkach stron rozpisane były pomoce dla Mistrza Gry. Zawierały gotowe scenariusze, które mogły być dobrym wstępem do rozgrywki, ale było w nich także wiele informacji technicznych, zasad gry, pomysłów i inspiracji, opisy klas postaci oraz nieprzebrane morze możliwości.

Do tego wszystkiego wystarczyła kartka papieru, długopis i grupa zapalonych graczy.

Z czasem tendencja zaczęła się zmieniać i na rynku królują teraz komputerowe gry RPG. Chociaż fanów klasycznych rozgrywek papierowych wciąż nie brakuje, to jednak jest ich zdecydowana mniejszość.

Czym się różni papierowe RPG od cyfrowego?

Różnic pomiędzy nimi jest wiele, ale warto wymienić kilka najważniejszych. Przede wszystkim nie ma tego klimatu, który stworzony był przez grupę przyjaciół siedzących razem i tworzących swoje wyjątkowe historie.
Bardziej od mechanicznego punktu widzenia, komputerowe gry RPG nie posiadają Mistrza Gry, który prowadziłby fabułę i kreował świat dla graczy. Został zastąpiony komputerem, który steruje postaciami drugoplanowymi według konkretnych schematów. Wyjątkiem od tej reguły jest dość stara, choć wciąż żywa gra “Ultima Online“, działająca nieprzerwanie od 2001 roku na polskim serwerze “Dziedzictwo Mistrzów II“. Ten tytuł charakteryzuje się połączeniem RPG papierowego z komputerowym, chociaż wszystko oczywiście w wersji cyfrowej. Tutaj gracz również posiada kartę postaci zawierającą jej historię, koncepcję, opis, rasę czy profesję. Bohater zobowiązany jest do odgrywania postaci zgodnie z klimatem fantasy panującym w tym świecie, a nad wszystkim czuwają Game Masterzy (GM), którzy pełnią funkcję Mistrzów Gry. Świat gry jest otwarty, fabuła zmienna, a wszystko zależy od graczy tworzących tę społeczność.
Pozostałe różnice to chociażby takie kwestie jak oprawa graficzna. W grach komputerowych wszystko jest wyraźnie ukazane, nie ma tu zbyt wiele miejsca dla wyobraźni, choć i od tego punktu bywają wyjątki.
Niezaprzeczalnie cyfrowe RPG mają swoje ograniczenia, które nie występowały w papierowych wersjach. Gracz, nawet jeśli dany tytuł ma otwarty świat i liczne możliwości rozwoju fabuły, musi dostosowywać się do decyzji komputera i ma ograniczone pole manewru.

Po czym rozpoznać grę RPG?

Istnieje niemal niezliczona liczba gier komputerowych, które często mylone są z gatunkiem RPG. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu odrobinę bliżej, aby potrafić odróżnić je od siebie. Chociaż Role Playing Game jest dość elastycznym tworem, to posiada kilka cech, które doskonale go charakteryzują. Można tu wymienić chociażby:
1. Postać posiada wyjątkowy i różnorodny ekwipunek, w którym znaleźć można różnego rodzaju broń, zbroje, biżuterię, amulety, zaklęcia czy narzędzia
2. Rozbudowany system rozwoju postaci, pojawiający się w postaci drzewek umiejętności. Całość opiera się na zdobywaniu doświadczenia i rozwoju statystyk bohatera
3. Statystyki postaci mają wpływ na rozwój wydarzeń, a także przebieg walk czy dialogów
4. Decyzje podjęte przez gracza wpływają na fabułę i cały otaczający go świat (w mniejszym lub większym stopniu)
5. Gracz steruje postacią lub drużyną postaci, za których decyduje i podąża w wybranym przez siebie kierunku (gry bazujące na rozwoju drużyny są coraz rzadziej spotykane, dlatego warto mieć tu na uwadze nadciągającą premierę “Baldur’s Gate 3“)

Wymienione cechy są obowiązkowym elementem każdej gry RPG, chociaż nie oznacza to, że są to jedyne kwestie wskazujące na ten gatunek.
Role Playing Games są jednymi z najbardziej rozbudowanych tytułów, które dzielą się na liczne podgatunki, w zależności od oferowanych możliwości.
Warto wziąć różniesz pod uwagę fakt, że gry z tego gatunku nie muszą mieć otwartego świata, głębokiej i skomplikowanej fabuły, niepowtarzalnego klimatu, magii, a ich akcja nie musi toczyć się w średniowieczu ani nawet w realiach fantasy, chociaż większość z tych cech jest zazwyczaj mile widziana przez graczy. Tak samo jak możliwość personalizacji postaci, opierająca się na wyborze rasy, płci, profesji, imienia oraz dostosowaniu wyglądu bohatera.

Jakie istnieją podgatunki RPG?

Tutaj pojawiają się liczne możliwości, ale podstawowych typów gier RPG jest kilka. Warto zaznaczyć, że jedna gra może zaliczać się do kilku podgatunków jednocześnie.
Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych odmian Role Playing Game.

1. Dungeon Crawler

Ten typ gier RPG skupia się na eksploracji różnego rodzaju lochów i jaskiń oraz zwalczaniu czyhających tam niebezpieczeństw. Można tu przytoczyć takie tytuły jak “Torchlight II” czy “Darkest Dungeon

2. RPG fabularne

Tutaj pierwsze skrzypce gra fabuła i niepowtarzalny klimat. Można spotkać tu wyjątkowe postacie i rozbudowaną historię, a graczowi pozostawiona zostaje duża swoboda działań. Wśród najpopularniejszych gier z tego gatunku można wymienić “Mass Effect“, “Wiedźmin 3: Dziki Gon” czy właśnie “Baldur’s Gate“.

3. RPG akcji

Ten podgatunek polega głównie na szybkiej rozgrywce i walce z licznymi przeciwnikami, chociaż nie oznacza to, że brakuje tutaj klimatu lub intrygującej fabuły. Pod tę kategorię pasuje na przykład “Dark Souls“.
Odłamem RPG akcji są popularne gry hack’n’slash, gdzie zabijanie potworów jest główną czynnością, jaką wykonuje gracz. Dobrym przykładem jest seria “Diablo“.

4. RPG z otwartym światem

Coraz popularniejsze rozwiązanie, które zachęca do eksplorowania i odkrywania niezliczonych sekretów przedstawionego świata. Ogromne krainy, gdzie ekran wczytywania nie występuje, a gracz może podróżować i zwiedzać, a także wykonywać poboczne questy, które znaleźć można w najróżniejszych miejscach. Tutaj warto wymienić ponownie “Wiedźmin 3: Dziki Gon“, a także “The Elder Scrolls V: Skyrim“.

5. MMORPG

Jest to internetowa odmiana gry, w której uczestniczyć może jednocześnie olbrzymia liczba graczy. Akcja toczy się w ogromnym świecie, a współpraca z innymi jest jej nieodzownym elementem. Tak samo jak wojny prowadzone przez wrogie frakcje czy gildie. Popularnymi tytułami są chociażby: “World of Warcraft“, “Albion Online“, “Lineage 2“, “Guild Wars 2” czy wspomniana “Ultima Online“.

Bogactwo świata RPG

Dzięki ogromnej ilości gier RPG dostępnych na rynku w wersji cyfrowej i analogicznej każdy znajdzie coś dla siebie. Chociaż granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami gier oraz ich odłamami potrafią się zacierać, to gwarantują długie godziny wspaniałej zabawy i niezapomnianych przygód. Taka różnorodność zawsze jest mile widziana przez graczy, których zadowolenie jest, a przynajmniej powinno być, priorytetem wydawców gier.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz