Dlaczego mój laptop wolno działa?

Dlaczego mój laptop wolno działa?

Momenty, w których laptop działa wolno, mogą być dla użytkownika naprawdę irytujące. Co więcej, wolne działanie komputera to jeden z najczęstszych problemów wśród użytkowników laptopów. Problemy z wydajnością niekoniecznie oznaczają, że Twój laptop jest zepsuty.

Zbyt duża ilość programów działających w tle

Na początek wróćmy do wspomnianego już problemu instalowania tony programów, których zwykle używamy raz i o których zapominamy. Problem polega jednak na tym, że wiele z nich stale działa w tle. Wiąże się to z koniecznością przydzielenia im dodatkowych zasobów komputera, takich jak pamięć RAM oraz moc obliczeniowa zapewniana przez procesor. W rezultacie duża część mocy naszego laptopa jest zużywana zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście oznacza to również spowolnienie systemu i programów, z których aktualnie korzystamy. Kiedy laptop działa wolno, warto spojrzeć na listę aktualnie ładujących się aplikacji.

Problem z dyskiem twardym

Obciążenie dysku twardego jest znacznie nieoszacowane podczas szukania winowajcy słabej wydajności systemu. Maksymalnie laptop może się nawet zawiesić. To obciążenie występuje najczęściej podczas aktualizacji niektórych programów, takich jak sterowniki lub oprogramowanie antywirusowe, oraz gdy instalujemy jakieś złośliwe oprogramowanie. W pierwszym przypadku wystarczy poczekać na zakończenie aktualizacji, w drugim przypadku przeczytaj poniżej.

Atak wirusów?

Złośliwe oprogramowanie jest często ledwo zauważalne. Nie ma ikony, nie pojawia się na liście programów w panelu sterowania, ale działa i psuje radość z użytkowania laptopa. Aby pozbyć się szkodliwych programów, warto zainstalować oprogramowanie anty-malware i spróbować usunąć je wszystkie. W większości przypadków powinno to znacznie przyspieszyć.

Usuń niepotrzebne pliki z systemu

Jasne, można by powiedzieć. Niestety często się o tym zapomina. Mnóstwo nieużywanych aplikacji, zdjęć, filmów, muzyki może przepełnić dysk, ale to nie jedyny problem. Są też pliki śmieci, których nie potrzebujemy i które cały czas pozostają na komputerze, na przykład po odinstalowaniu programu lub utworzone przez system po aktualizacji.

Słaba żywotność baterii w laptopie – co da się zrobić?

Jeśli po wykonaniu poprzednich czynności nadal pytasz, dlaczego Twój laptop działa wolno, przyczyną może być bateria. Zły stan akumulatora to nie tylko krótki czas pracy bez ładowarki, ale również niska wydajność. Zła bateria może powodować różnego rodzaju przerwy i spowolnienia.

Aktualizacja oprogramowania może pomóc

Uruchomione aplikacje i systemy operacyjne od czasu do czasu łączą się z siecią i szukają nowych aktualizacji, gdy działają w tle. Po aktualizacji pliki instalacyjne często pozostają w tyle, zajmując miejsce na dysku i wpływając na jego wydajność.

Przestarzałe komponenty urządzenia

Nowa aktualizacja lub wersja systemu, np. aktualizacja z Windows 7 na 10, może wprowadzać nowe funkcje i zmiany w działaniu oprogramowania, które wpływają na wydajność urządzenia. Niestety, stary komputer może nie mieć wystarczających zasobów, aby poprawnie działać z nowym systemem. Najszybszym sposobem rozwiązania tego problemu jest zakup nowego urządzenia, ale nie jest to jedyny sposób.

Jak przyspieszyć komputer?

Istnieje kilka złotych wskazówek, których warto przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć problemów ze spowolnieniem systemu. Najważniejszym z nich jest optymalizacja systemu: regularnie sprawdzaj, czy dysk jest wolny od zbędnych plików i danych, które spowalniają procesor. Staraj się regularnie czyścić rejestr i przeprowadzać defragmentację dysku, aby usunąć niepotrzebne informacje z pamięci. Możesz także dokupić dodatkową pamięć RAM, jeśli chcesz korzystać z wielu aplikacji jednocześnie bez uszczerbku dla wydajności laptopa. Bardzo ważne jest, aby od czasu do czasu przeprowadzić głębokie pełne skanowanie, aby upewnić się, że dysk jest wolny od wirusów i programów szpiegujących. Znacznie wolniejsze działanie komputera jest zwykle wynikiem kilku powyższych problemów występujących jednocześnie. Zignorowanie ich może spowodować utratę danych, wycieki, a nawet uszkodzenie sprzętu.

Jaki procesor do komputera wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących