Dlaczego Twoj komputer działa coraz wolniej?

Dlaczego Twoj komputer działa coraz wolniej?

Wielu z nas po pewnym czasie eksploatacji nowego, wydajnego komputera dziwi się, że “nie działa on już tak, jak jakiś czas temu”. Narzekamy na to, że długo się włącza, zaś uruchomienie nawet małego programu powoduje zacinanie się systemu. Powodem tego najczęściej jest bałagan na dysku, spowodowany niedbałym i niekonsekwentnym korzystaniem z komputera. W tym artykule opiszemy, jak zaprowadzić porządek w komputerze, by można było odnaleźć się w chaosie plików, nie tracąc przy tym nerwów. 

Programy, czyli to, co niezbędne

Podstawą skutecznej pracy na komputerze są oczywiście programy i aplikacje komputerowe. Każdy z nich przeznaczony jest do innego zadania, które można wykonać dzięki wbudowanym w niego funkcjom. Są to niezwykle przydatne narzędzia, jednak ich używanie wiąże się z pewnymi obowiązkami użytkownika komputera.

Po pierwsze, należy regularnie usuwać nieużywane już programy. Często są niewielkie i z pozoru nieszkodliwe, jednak każdy z nich zajmuje pewną ilość miejsca na dysku oraz w rejestrach systemu, wydłużając czas potrzebny na załadowanie plików.

Kolejną ważną rzeczą jest świadome instalowanie nowych programów. Przed tą czynnością warto zastanowić się, czy jest on niezbędny i czy nie ma lepszego oraz wymagającego mniejszych zasobów odpowiednika, lub najlepiej internetowej wersji dostępnej bez instalacji. Podczas procesu instalowania zwróćmy też uwagę na komunikaty, by nie wgrać przypadkiem niepotrzebnych opcji i dodatków.

Autostart – zło wcielone

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele programów rozpoczyna pracę przy starcie systemu. Każdy z nich wymaga pewnego czasu na załadowanie swoich danych, jednocześnie wydłużając chwilę jaka mija od naciśnięcia przycisku włączenia komputera do jego gotowości do pracy. Z tego powodu, warto większość z nich usunąć z zakładki Autostart w Menu Start i uruchamiać je ręcznie w razie potrzeby. 

Czyść swój dysk!

Systematyczne czyszczenie dysku to podstawa skutecznego porządkowania plików. Wszelkie niepotrzebne pliki należy usuwać, a raz na jakiś czas “sprzątać” przy użyciu przeznaczonych do tego programów lub defragmentatora dysku. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy pracujemy na dużej ilości plików (np. fotograf musi zadbać o odpowiednie katalogowanie plików, podobnie dźwiękowcy, filmowcy itd.). Porządek oznacza nie tylko szybsze działanie systemu, ale też wygodniejszy dostęp do plików.

Warto zadbać także o porządek na pulpicie. Pulpit to pierwsza rzecz, jaką widzimy po włączeniu komputera, a jego stan wpływa na nasze samopoczucie, podobnie jak czystość i ład na “fizycznym” biurku. Dlatego pozbądźmy się niepotrzebnych skrótów, pliki umieśćmy w folderach w odpowiednich miejscach, zaś kosz opróżniajmy regularnie.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?