Dobór odpowiedniego monitora do gier komputerowych

Dobór odpowiedniego monitora do gier komputerowych

Dzięki szerokiej selekcji nowoczesnych monitorów do gier komputerowych nie będzie dziś stanowiło uzbrojenie się w sprzęt, który pomoże wykrzesać maksimum przyjemności z rozgrywki. Definitywnie warto postawić na monitor dobrej jakości, gdyż w ogromnym stopniu to jego poziom zaawansowania odpowiada za wrażenia jakich będzie dostarczać gra.

Czym powinien charakteryzować się dobry monitor do gier?

Nowoczesny monitor do gier na wiele sposobów różni się od poczciwych i ciepło wspominanych monitorów crt, jakie są już reliktem poprzedniej epoki. Jakkolwiek wielu z nas dorastało na monitorach typu crt gromadzać przy graniu na nich mnóstwo dobrych wspomnień, to jednak nowoczesne monitory oferują zakres nowoczesnych funkcjonalności, jakie zarówno od strony możliwości technicznych jak i komfortu pozwalają na więcej.

Monitor do gier to rodzaj wyświetlacza zaprojektowany specjalnie do grania w gry wideo. Najważniejszymi cechami monitora do gier są jego częstotliwość odświeżania, czas reakcji i rozdzielczość. Częstotliwość odświeżania to liczba aktualizacji ekranu na sekundę, a czas odpowiedzi to szybkość, z jaką obraz może się zmienić z jednego na inny. Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza mniejsze rozmycie ruchu na ekranie, co ułatwiłoby zobaczenie, co dzieje się na ekranie, gdy w grze jest szybki ruch, wysoka dynamika wymagająca nienagannej precyzji. Rozdzielczość określa zaś, ile pikseli jest wyświetlanych na monitorze, co wpływa na to, jak ostro i wyraziście grafika przedstawia się na ekranie.

Skuteczna rywalizacja w grach wymaga technologii

Monitory do gier mają znacznie mniejsze opóźnienie wejściowe niż zwykłe monitory, co czyni je idealnymi dla kompetytywnych graczy, którzy muszą szybko reagować na zmiany na ekranie, aby wygrać. Wszystkie gry typu e-sport wymagają monitora cechującego się tymi walorami. To mniejsze opóźnienie wejściowe ułatwia również zwykłym graczom korzystanie z gier wideo przy większej dozie skuteczności, ponieważ nie muszą się martwić, że ich działania pozostają opóźnione na ekranie i powodują problemy z rozgrywką. Jakkolwiek szybkość reakcji takiego monitora zawsze jest wartościowa, to w grach takich jak Quake Champions czy Counter-Strike jest to właściwie konieczność.

Częstotliwość odświeżania monitora określa, jak często ekran aktualizuje się, odświeżając jego obraz na wyświetlaczu. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejsze animacje będą wyświetlane na ekranie podczas grania w gry lub oglądania materiałów video.

Znaczenie komfortu wzroku podczas zażywania elektronicznej rozrywki

Kolejną istotną rzeczą z punktu widzenia komfortowego cieszenia się grami komputerowymi długofalowo jest możliwość wykorzystania monitora z nowoczesnymi technologiami sprzyjającymi generowaniu obrazu w sposób, jaki jest przyjazny dla wzroku. Zbyt wysoki kontrast czy odbijanie światła pochodzącego ze źródeł innych niż sam monitor u wielu graczy powoduje wyraźnie odczuwalny dyskomfort. Dlatego istotną rzeczą jest dobór monitora w sposób, który gwarantować będzie możliwość skupienia się na rozgrywce, bez bycia trapionym męczącymi się oczyma. Nowoczesne monitory wyposażone w technologie “Low Blue Light” i inne sprawdzone w tym kontekście rozwiązania skutecznie rozpraszają ten problem. Dla graczy spędzających każdego dnia kilka lub kilkanaście godzin na angażującej rozgrywce wymagającej skupienia jest to kolejny sprzętowy must-have, mający wielki wpływ na kształt wrażeń wynikających z tej formy rozrywki.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?