Drukarka 3D – co warto wiedzieć?

Automatycznie zapisany szkic

Druk przestrzenny zapoczątkował w roku 1984 Charles Hull. Urządzenie przez niego skonstruowane miało wytwarzać trójwymiarowe przedmioty, wykorzystując przy tym żywicę. Niesamowite jest to, jak bardzo rozwinął się ów druk. Obecnie wykorzystuje się go w wielu przemysłach. Jednym z nich jest przemysł medyczny, gdzie podglądowe modele organów pacjenta wydrukowane za pomocą takiej drukarki, mogą pomóc chirurgowi w ocenie sytuacji. Trzeba przyznać, że urządzenie to niesie ze sobą wiele korzyści. Obiekty, które stworzymy za pomocą takiego urządzenia, potrafią również dobrze wyglądać.

Dla kogo jest drukarka 3D?

Zdecydowanie dla osób cierpliwych. Drukarki tego typu różnią się od zwykłych, ponieważ jest to zupełnie inny rodzaj druku. W przeciwieństwie do znanych wszystkim drukarek opartych o atrament, drukarki 3D wykorzystują tak zwany filament. Jest to materiał termoplastyczny, za pomocą którego wytwarzane są obiekty. Sama produkcja wymaga odpowiedniego oprogramowania i pliku zawierającego szablon wydruku. Element mający zaledwie kilka centymetrów potrafi drukować się aż dwie godziny. Trzeba przyznać, że jest to spory minus drukarek 3d, nie mniej warto nadmienić, że urządzenia te w dalszym ciągu są rozwijane i miejmy nadzieje, że w przyszłości czas produkcji nieco się skróci.

Zastosowań jest naprawdę wiele. Nie ma co się dziwić, ponieważ drukarka ta świetnie sprawdza się przy wytwarzaniu małych elementów. Jeśli waszemu dziecku brakuje klocków lego, proszę bardzo. Kilka godzin zabawy filamentem i klocki gotowe. W sieci dostępne są szablony, które wykorzystać możemy do ich wytworzenia. Za pomocą drukarki 3D możemy również stworzyć makietę, na której znajdować się będą modele budynków – posłużyć może jako podgląd dla architektów. Jest to dość powszechne zjawisko w tym zawodzie. Niestety sprzęt ten nie jest niezawodny. Wielkim minusem okazuje się nie tylko długi czas pracy, ale także częste problemy w postaci zawieszeń wspomnianego sprzętu. Częstotliwość występujących problemów jest o wiele większa niż przy tradycyjnych drukarkach. Jakość wytwarzanych przedmiotów nie jest zależna jedynie od modelu drukarki, ale również od jakości materiału (filamentu). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lepsza jakość wiąże się z większym wydatkiem.

Najlepsze drukarki do 1000zł

Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z drukiem przestrzennym, warto nie przepłacać. Świetnym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w tańszy model, aby zapoznać się z tematem druku 3d. W tym celu przedstawiam wam kilka modeli nieprzekraczających budżetem 1000 zł. Wprawdzie nie są one w stanie zaoferować tyle, co dobrej jakości drukarka za kilkanaście tysięcy złotych, nie mniej są to rozwiązania idealne, mające na celu wprowadzić was w świat druku przestrzennego.

  • Creality Ender 3 – Świetny wybór dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z drukarkami tego typu. Zestaw jest częściowo złożony, dzięki czemu montaż nie powinien nam zająć wiele czasu.
  • 3D Anycubic Mega Zero – Model ten ma podobny do poprzednika maksymalny rozmiar wydruku (220x220x250). Obsługuje szerokiej maści filament w tym drewno.
  • Da Vinci Nano – W przeciwieństwie do poprzednich modeli ten jest wyjątkowo hermetyczny. Jeśli posiadamy dzieci, drukarka 3d świetnie się spisze, ponieważ jest wyjątkowo bezpieczna.

Drukarki 3D mają szerokie zastosowania. Podbiły przemysł medyczny, lotniczy, a także branżę jubilerską. Również mogą rozwiązać problem zgubionych elementów, np. tylnej zasłonki na baterie od pilota. Zdecydowanie drukarka 3D będzie przydatna w niemal każdym domu.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz