E-learning. Na czym polega i w jaki sposób można z niego skorzystać.

Automatycznie zapisany szkic

Pewnie nieraz zastanawialiście się państwo czym jest e-learning, określenie które dość często od dłuższego czasu, pojawia się w mediach. Jest to taki rodzaj nauczania lub szkoleń, które działają w oparciu o technologiczne rozwiązania, jakich dostarcza nam współcześnie informatyka.

NA CZYM POLEGA E-LEARNING?

E-learning, jest rodzajem wsparcia procesu dydaktycznego, w takim zakresie jaki jest możliwy, dzięki komputerom osobistym, tabletom, laptopom i urządzeniom mobilnym. Oczywiście zasadniczą rolę w tym procesie kształcenia, odgrywa sieć Internet. Nie musimy osobiście brać udziału w zajęciach, firmowych szkoleniach itp., by móc z sukcesem zaliczyć rok studiów czy zdać konieczny do awansu, egzamin.

Pojęciem istotnym i związanym bezpośrednio z e-learningiem jest blended learning. Polega on, na wykorzystaniu zintegrowanych metod nauczania. Mamy zarówno kontakt bezpośredni z wykładowcą czy nauczycielem jak i używamy zasobów on-line, do podniesienia jakości zdobywanej przez siebie edukacji.

Ze względu na mieszanie się metod używanych w e-learningu z technikami blended learningu, obecnie mówi się o ujednoliceniu tych dwóch metod nauki, nazywając je po połączeniu m-learningiem, w którym przewagę mają opcje mobilne, wykorzystywane przez użytkowników platform e-learningowych..

RODZAJ NARZĘDZI INFORMATYCZNYCH, UŻYWANYCH W E-LEARNINGU.

E-learning, wymaga zaangażowania oraz wysiłku przede wszystkim, ze strony studentów. Ponieważ to w gruncie rzeczy, od ich umiejętności i kwalifikacji, zależą efekty ich pracy, choć metody używane w e-learningu, są dosyć elastyczne i pozwalają na wiele dydaktycznej swobody. Za konwencjonalne dla e-learningu środowisko, uznaje się powszechnie Virtual Learning Environment (VLE), z typowymi dla niego elementami interfejsu graficznego oraz nawigacyjnym menu.

Znaczenie środowiska VLN, jest szczególnie ważne w szkolnictwie wyższym. Na uniwersytetach i uczelniach, bywa ono często łączone z Managed Information System (MIS) – systemem kontroli informacji. Całość polega mniej więcej na tym, że głównym elementem e-learningu jest zgodny z użytymi standardami operacyjnymi interfejs użytkownika, jakim jest w tym przypadku przekazany, konkretnemu studentowi czy osobie uczestniczącej w kursie, dostęp do programu szkoleniowego.

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE FORMY E -LEARNINGU.

Najczęstszą formą e-learning pozostają jak do tej pory, oferowane dzięki użyciu Internetu przez uczelnie wyższe, wybrane programy dyplomowe w każdej właściwie, interesującej nas dziedzinie. Wydaje się, że dostęp on-line stał się już koniecznością, dla osób chcących się kształcić i podnosić poziom swojej edukacji. Wymaga tego wielość informacji, jakie są dla nich udostępniane, jedynie przez sieć Internet.

Jedną z ciekawszych ofert e-learningu, jest platforma MOOCmasowy otwarty kurs online. Może w nim brać udział nieograniczona liczba osób. By wziąć udział w tego typu kursie, należy zalogować się na stronie internetowej, którejś z wybranych w tym celu organizacji. MOOC, z reguły są bezpłatne i podobnie jak normalne studia, kończą się egzaminem. Platformy udostępniające masowe otwarte kursy online to m.in:

  • Coursera,
  • edX,
  • FutureLearn,
  • Copernicus College,
  • czy Zwolnieni z Teorii.

Istnieje również wiele stron internetowych, udostępniających za darmo materiały edukacyjne, nagrania z wykładów odbywających się w studenckich aulach, fragmenty podręczników itp. Coraz większą karierę, robią także prowadzone w Polsce, szkoły online.

Na temat e-learningu, nie wiadomo jeszcze wszystkiego. Dziedzina ta, stale się rozwija i zmienia, wprowadzając coraz to lepsze rozwiązania do stosowanych przez siebie metod pracy ze studentami. Branża działa bardzo prężnie i możemy liczyć na to, że z biegiem czasu, nabierać będzie coraz większego znaczenia dla świata nauki.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz