Przeglądając strony internetowe rzadko, kiedy zastanawiamy się, kto odpowiada za ich wygląd. Obecne standardy sprawiły, że blogi czy portale społecznościowe są niezwykle estetyczne i wygodne w użyciu. Nie dzieje się to oczywiście samo. Osoby za to odpowiedzialne nierzadko wykorzystują ciągle to nowe frameworki, dostosowując układ tak, byśmy cieszyli się pięknie rozmieszczonym przekazem. Czym zatem zajmuje się Front-end Developer i czy każdy może nim zostać?
Za co odpowiedzialny jest Front-endowiec?
Front-end developer zajmuje się wizualną częścią strony. Jego zadaniem jest między innymi cięcie szablonów, np. z plików przesłanych przez grafika w formacie PSD czy dbanie o responsywność tworzonego szablonu tak, aby na mniejszych urządzeniach takich, jak tablety czy smartfony dobrze się wyświetlał. Jednym z najważniejszych aspektów osoby zajmującej się frontendem jest również optymalizacja szablonu. Grafiki i skrypty powinny być lekkie, umożliwiające szybkie ich wczytywanie. Jakiekolwiek opóźnienia mogą sugerować, że osoba odpowiedzialna za kod źle go zoptymalizowała. Znajomość technologii webowych i aplikacji na urządzenia mobilne jest zatem wymagana, by móc nazwać się Front-endowcem.
Zostań Front-end Developerem.
Być może jesteś osobą, która chciałaby się przebranżowić lub po prostu lubisz spędzać długie godziny przed komputerem, czytając sporo na temat dziedziny, jaką jest Front-end. Tworzenie szablonów za pomocą trzech technologii, o których wspomnimy w dalszej części artykułu, nie jest tak trudne jakby się mogło wydawać. Paradoksalnie jest to jeden z najprostszych zawodów skupiających na tworzeniu aplikacji webowych. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie dostęp do informacji jest nieograniczony. Przeważnie firmy, które zatrudniają Front-endowców, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na umiejętności, a potem dopiero na wykształcenie. To dlatego spora część ludzi decyduje się na zmianę zawodu, mimo że nigdy wcześniej z kodem nie miała do czynienia.
Gdzie i jak się uczyć Front-endu?
Internet aż płonie od źródeł, które możemy pochłonąć. Jednym z nich jest YouTube. Istnieją kanały, na których profesjonalni web developerzy dzielą się swoją wiedzą, krok po kroku tłumacząc poszczególne zagadnienia. Jeśli to dla nas za mało, dobrym będzie zakupienie kursu na portalach, które takowe oferują. Nie są one drogie, a wiedza w nich zawarta jest z reguły obszerna. Dla bardziej wymagających proponuje udać się na stronę Kodilli. Znaleźć tam można specjalistyczne bootcamy trwające od 4 do 6 miesięcy. Przez ten czas znajdujemy się pod okiem doświadczonego web developera, który zwraca nam uwagę na błędy, które popełniamy. Po ukończeniu takiego kursu nasze szanse na znalezienie pracy w tym zawodzie są bardzo duże. Bootcampy są jednak drogie, dlatego na ten krok decydują się przeważnie osoby, które innej wizji na swoje życie nie posiadają – są upartę i zrobią wszystko by cel swój osiągnąć.
Ważna jest systematyczność. Jeśli zdecydujemy się już na przyswajanie materiału (niezależnie od źródła), pamiętać należy, że bez codziennych ćwiczeń będzie trudno osiągnąć wymagany cel. Front-endowiec musi śledzić technologie, aby nie być w tyle. Nie jest to zawód, w którym możemy kurczowo trzymać się jednego framework‘a, ponieważ ciągle wychodzą kolejne.
Co powinien umieć Front-endowiec?
Osoba odpowiedzialna za tworzenie aplikacji webowych i mobilnych powinna znać trzy języki: HTML, CSS i JavaScript. Nierzadko osoby, które zaczynają swoją przygodę z nauką, zabierają się od razu za wszystkie języki naraz. Jest to zły nawyk, powodujący jedynie rezygnację. Pierwsze co powinniśmy opanować do perfekcji to tak zwany hipertekstowy język znaczników (HTML). To za jego pomocą tworzymy cały szkielet strony internetowej. CSS – czyt. Kaskadowe arkusze stylów, odpowiadające za wizualną część naszego szablonu. To tutaj manipulujemy obrazkami otrzymanymi od grafika, rozmiarami kolumn etc. Ostatnie, za co powinniśmy się zabrać, to JavaScript. Dzięki JS możemy zaimplementować wewnątrz szablonu proste funkcjonalności, takie jak automatyczne przewijanie strony, zwijane menu czy wyskakujące okienka. Są to oczywiście podstawy, które Front-end Developer musi umieć.
Przydatną umiejętnością może się okazać znajomość Photoshopa. Potrafiąc samemu zaprojektować szablon i go zakodować, możemy zabrać się za ciekawe zlecenia na specjalistycznych serwisach. Czy zatem tworzenie tego typu aplikacji jest dla każdego? Zdecydowanie jest to zajęcie dla osób o niezwykłym samozaparciu. Wspomniane wyżej języki nie należą do trudnych, nie mniej pamiętać trzeba, że jedynie wytrwałość doprowadzi nas do celu.