Gry komputerowe jako edukacja

Automatycznie zapisany szkic

Gry komputerowe jako edukacja

Czy gry komputerowe mogą służyć naszemu rozwojowi? Oczywiście, jest na to, co raz więcej badań naukowych. Z wielu wynika, że bycie graczem się opłaca. Osoby grające w gry zręcznościowe, według badań potrafią mieć refleks porównywalny do pilotów odrzutowców. Inne badania twierdzą, że dzięki graniu zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób związanych z pracą mózgu. Mowa tu o demencji oraz alzheimerze. Często też takie osoby przejawiają się większą kreatywnością oraz chęcią do kombinowania i wymyślania nowych rozwiązań. Nie ma co się dziwić, w końcu w wielu grach taka maksymalizacja efektywności to główne założenie rozgrywki, a jeśli nie, to i tak opłaca się ją stosować. Poza rozwojem ogólnym pracy mózgu mogą służyć one również do poszerzenia naszej wiedzy.

Nauka geografii

Aktualnie istnieje kilka naprawdę dobrych gier do nauki zarówno ogólnego rozłożenia państw, jak i bardziej szczegółowego poznawania konkretnego kraju. Jednym z prostszych sposobów nauczenia dziecka rozłożenia krajów na świecie, może okazać się próba zniszczenia tego świata. Mowa tu o “Plague Inc: Evolved”. Jest to gra, w której sterujemy patogenem w celu najskuteczniejszego zaszkodzenia gatunku ludzkiemu. W celu tym musimy dostosowywać nasz czynnik chorobotwórczy do panujących warunków w poszczególnych krajach. Wszystkich krajów świata tam nie poznamy, gdyż zdążają się uproszczenia, choćby takie jak “wschodnia Afryka” która jest zbiorem około 5 krajów. Mimo uproszczeń gra nada się doskonale do nauczenia się ułożenia na mapie kilkudziesięciu najistotniejszych narodów. Dodatkowo każdy kraj ma informacje o tym, czy: jest to kraj suchy, czy mokry, bogaty czy biedny, zimny czy ciepły.

Nauka historii i kultury

Skoro mowa o poznawaniu szczegółów państw, wartym uwagi szczegółem może być ich historia. Do tego może nadać się seria Total War, choćby jedna z jej nowszych odsłon, Three Kingdoms. Jest to gra, z której można poznać jednej z najbardziej znanych okresów historycznych, tak zwany okres “Trzech Królestw”. Są to dzieje wojny domowej w Chinach w czasach II oraz III wieku naszej ery. W grze wcielamy się w konkretną postać historyczną i próbujemy przejąć nią panowanie nad całymi Chinami. Możemy dzięki temu poznać postacie historyczne, ich dokonania oraz ich wzajemne relacje objawiające się w sojuszach, oraz ich nagłym zerwaniem w celu wbicia noża w plecy. Gra może służyć też ogólnemu zapoznaniu się z realiami kulturowymi, stanem rozwoju tamtejszej technologii oraz nazwą poszczególnych prowincji, rejonów, gór oraz rzek na terenie Chin. Decydując się na Chiński dubbing, możemy również osłuchać się z tamtejszym językiem, co w połączeniu ze zrobieniem tego samego w “Total War: Shogun 2” może nauczyć odróżnienia Japońskiego od Chińskiego, co by nie mylić tych narodowości.

Nauka języków obcych

Niejeden dzieciak powie, że angielskiego nauczył się więcej w trakcie gry przez sieć, niż na lekcjach w szkole. Nie jest to przypadek. Najlepszą formą nauki języka obcego, jest wymuszenie na sobie stosowania go. Grając w gry przez Internet, często będziemy zmuszeni do pisania po angielsku w celu porozumienia się z innymi. Co więcej, mimo rosnącej polonizacji tytułów, dalej można natrafić na sytuację, w której zagranie w coś, co nam się podoba, będzie wymagało od nas zrozumienia gry, w której nie ma ani polskiego głosu, ani nawet napisów. Bardzo dobrą grą do nauki języków może okazać się hit z 2019 roku, Disco Elysium. W ustawieniach gry można wybrać dwa języki by następnie w środku gry, jednym klawiszem przełączać się między nimi. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się poprzez przechodzenie gry, w którego języku niekoniecznie rozumiem, poprzez przełączanie się na taki, który znamy w celu weryfikacji tego, czy prawidłowo zrozumieliśmy czytany fragment.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz