Gry podobne do GTA – czy istnieje alternatywa dla hitu od Rockstar?

Gry podobne do GTA – czy istnieje alternatywa dla hitu od Rockstar?

Seria Grand Theft Auto okazała się sprzedażowym hitem i jedną z najpopularniejszych gier w historii tego medium. Każda kolejne część cyklu sprzedawała się coraz lepiej, a niekwestionowane rekordy pobiło GTA 5, które do dzisiaj gości setki tysięcy aktywnych graczy, rozbijających się po bezdrożach Los Santos. Ale nie każdy jest fanem kultowej serii od Rockstar – zresztą są też i tacy, którzy po prostu mają ochotę na coś nowego w podobnym klimacie. Oto najlepsze gry podobne do GTA!

Watch Dogs 2

Wydane w 2016 roku “Watch Dogs 2” to odpowiedź Ubisoftu na sukces GTA. Gra jest tak właściwie kopią produkcji Rockstara, z tym, że osadzoną w świecie niedalekiej przyszłości, gdzie niemal wszystkie urządzenia są podłączone do sieci. Gracz wciela się hakera, który może w kreatywny sposób wykorzystywać elementy otoczenia, włamując się do różnych systemów. Przykładowo w trakcie pościgu można zhakować i wyłączyć sygnalizację świetlną, tworząc korek i odcinając pościg. Oczywiście podobnych funkcji jest dużo więcej. Jak przystało na grę podobną do GTA, akcja rozgrywa się w otwartym świecie – tym razem jest to prawdziwe miasto, a konkretnie San Francisco. Główny bohater zostaje niesłusznie oskarżony przez władze o przestępstwo. Postanawia się na nich zemścić i przyłącza się do grupy radykalnych hakerów, którzy skrywają pewien sekret. Produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i graczy.

Cyberpunk 2077

Kolejna gra osadzona w przyszłości – tym razem dużo dalszej, na dodatek wzbogaconej o elementy gatunku cyberpunk. Wyprodukowało ją polskie studio CD Projekt RED. Choć w pierwszych miesiącach po premierze gra wywołała dużo kontrowersji ze względu na liczne błędy i niedoróbki, to obecnie większość z nich została usunięta, a rozgrywka jest płynna i przyjemna. Główny bohater, V, to najemnik, który zostaje wplątany w intrygę prowadzoną przez różne korporacje i grupy przestępcze. “Cyberpunk 2077” to bez wątpienia gra podobna do GTA – w trakcie rozgrywki poruszamy się po otwartym świecie i wykonujemy zadania fabularne, ale możemy też jeździć bez celu i po prostu zwiedzać cyfrowy świat wykreowany przez polskich twórców. Produkcja ma kilka pomniejszych wad, ale nadrabia to ciekawym światem oraz wciągającą fabułą!

Mafia III

Co by się stało, gdyby serię GTA osadzić w przeszłości, a bohaterami uczynić nie zwykłych gangsterów, a poważnych mafiozów? Efekt byłby jeden – “Mafia III”. To kontynuacja kultowej serii, tym razem osadzona w Nowym Orleanie w roku 1968. Setting produkcji jest bardzo ciekawy, choć znów mamy do czynienia z prostą, lecz świetnie napisaną historią kryminalną podobną do GTA. Miasto i realia zostały szczegółowo odwzorowane, a tytuł wciąga, szczególnie że jest osadzony w dość dużym, otwartym świecie, który został bardzo ciekawie zaprojektowany. Gra zebrała dość pozytywne oceny od krytyków, którzy chwalili ją za ciekawą fabułę i interesujący świat.

Sleeping Dogs

“Sleeping Dogs” to najstarsza z opisywanych gier podobnych do GTA (wydano ją w 2012 roku), ale wciąż warto dać jej szansę. To prosta, lecz ciekawa historia kryminalna rozgrywająca się w środowisku hongkońskich grup przestępczych zwanych triadami. Główny bohater jest policjantem pod przykrywką, którego zadaniem jest infiltracja jednej z lokalnych mafii. W trakcie rozgrywki wykonujemy rozmaite zadania i udajemy przestępcę, by zdobyć zaufanie bandytów i wyciągnąć z nich kluczowe informacje na temat ich działalności. Zarówno gracze, jak i krytycy pokochali “Sleeping Dogs” za wciągającą historię oraz wyjątkowo satysfakcjonującą rozgrywkę.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności