Streamowanie staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego! Jest to dobry sposób na podzielenie się wrażeniami z gry i budowaniu relacji z innymi. Sukces odnoszą przeważnie osoby wytrwałe i z analitycznym podejściem. Znajdą się i tacy, co zwyczajnie wygrali przysłowiową “szóstkę w totka”, ale jest to zdecydowana mniejszość.
Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz streamować?
Jeśli zdecydujemy się swojego pierwszego streama uruchomić na platformie twitch, ważnym będzie zapoznanie się z zasadami tam panującymi. Zapewne osoby, które z platformy tej już wcześniej korzystały (Na przykład w celu obejrzenia swojego ulubionego streamera), będą bardziej rozeznane niż te, co z platformą tą nie miały wcześniej do czynienia. Kluczem do porządku będzie zdecydowanie posiadanie kogoś zaufanego i podarowanie takiej osobie uprawnień moderatora. Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne szczególnie na początkowym etapie rozwoju naszego kanału.
Założenie profilu i jego optymalizacja.
Jeśli chcemy, aby nasz kanał wyglądał profesjonalnie, powinniśmy odpowiednio uzupełnić profil. Prześledź inne kanały na twitchu i zauważ, w jaki sposób inni użytkownicy uzupełnili swój profil. Większa część posiada panele z informacjami na temat kanału, regulaminem czy linkami odsyłającymi do social media. Tego typu zawartość sprawia, że potencjalny widz potraktować nas może poważnie. Kolejnym ważnym elementem będzie instalacja botów na naszym kanale. Ponieważ twitch rygorystycznie podchodzi do wątków dyskryminujących rasy czy płeć, posiadanie bota cenzurującego tego typu zawartość będzie dobrym posunięciem.
Jaki program do streamowania?
Jednym z najlepszych programów do streamowania jest oczywiście streamlabs. Wygodny w użyciu interfejs sprawia, że nie musimy przełączać się między oknami, by mieć podgląd na czat czy transmisje. Wszystko to dostępne jest w jednym okienku. Sama konfiguracja takiego programu jest banalnie prosta, nie mniej znajomość specyfikacji własnego komputera jest tutaj konieczna. Musimy bowiem wiedzieć, przez jaki enkoder puścić naszą transmisję. Poniżej lista najbardziej popularnych programów do prowadzenia transmisji na żywo.
- OBS Studio
- Streamlabs OBS
- Twitch Studio
- XSplit Broadcaster
Streamlabs ma również w swoim pakiecie wiele darmowych szablonów, nad którymi warto się pochylić. Pamiętajmy, że sama konfiguracja programu to nie wszystko. Aby przyciągnąć uwagę szerszej publiki, powinniśmy zainstalować odpowiednie rozszerzenia i dodatki. Do jednych z nich należą alerty. Są to pewnego rodzaju powiadomienia, informujące nas, że w danej chwili ktoś z użytkowników zaobserwował nasz kanał bądź przekazał hosta.
Nikt nie ogląda transmisji?
Początki zawsze bywają trudne i nie jest inaczej w przypadku tej platformy. Ogromny błąd popełniają osoby, które uruchamiając streama myślą, że to wystarczy. Niestety, ale tak nie jest. Aby móc zyskać szerszą publikę, trzeba podejść do sprawy w sposób analityczny. Co to znaczy? To znaczy tyle, że przed uruchomieniem transmisji warto prześledzić czy to, co chcemy innym pokazać, będzie miało siłę przebicia. Często osoby nowe na twitchu, poddają się ze względu na słabe wyniki. Nikomu nie chce się bowiem streamować dla jednej osoby.
Oszukaj system
Podczas prowadzenia transmisji uruchom streama na swoim telefonie czy w przeglądarce internetowej. Ten prosty krok sprawi, że znajdziesz się wyżej w wynikach danej kategorii. Dużo osób lekceważy ten prosty trik, ale jak się okazuje, jest on niezwykle pomocny. Jeśli masz zaufane grono znajomych, nie bój się wysłać link do swojego kanału. Na tym etapie ważna jest każda osoba.
Stwórz harmonogram
Regularność to podstawa! Bez tego trudno będzie sukcesywnie brnąć do przodu. Stwórz własny harmonogram! Świetnym rozwiązaniem może okazać się bot streamelements. Możesz dzięki niemu na przykład dodać komendę, która wyświetli plan streamów. Jest to często stosowane na platformie twitch i sprawia, że każdy, kto odwiedzi Twój kanał, będzie zapoznany z Twoim planem – co może jedynie zaowocować w lepsze wyniki.
Poznawaj nowych ludzi
Przeglądaj kanały osób, które streamują te same kategorie. Jeśli jest to możliwe, umów się z nimi np. na wspólne gry. W ten sposób zwiększysz swoją rozpoznawalność! Ważnym też jest utrzymywanie dobrych relacji ze swoimi odbiorcami. Może ktoś, kto Cię ogląda, chciałby z Tobą pograć lub porozmawiać? Zaproś go i pokaż innym, że widzowie nie są Ci obojętni!
Prowadzenie kanału na twitchu wymaga sporego zaangażowania. Zaleca się, by każdego dnia pielęgnować to, co się do tej pory zbudowało. Jeśli z jakiegoś powodu musimy zdecydować się na przerwę, pamiętajmy, że kontakt z widzami musi być nieprzerwany. Pomóc w tym mogą między innymi portale społecznościowe.