Jak uruchomić stare gry i programy na Windowsie 10?

Jak uruchomić stare gry i programy na Windowsie 10?

Setki zapomnianych gier i programów poszły niemal całkowicie w zapomnienie. Świat idzie naprzód i nie ogląda się za siebie. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pozwolą cieszyć się archaicznymi tworami nawet na najnowszych komputerach z Windowsem 10. Zawsze znajdzie się czas i możliwości na sentymentalną podróż do lat 90′!

5 porad jak uruchomić stare programy na nowym systemie

1. Uruchamianie jako administrator

W Windowsie XP użytkownik komputera był automatycznie jego administratorem. W związku z tym większość gier i programów powstawała zgodnie z domyślnym trybem.
Windows 10 oferuje możliwość uruchomienia aplikacji jako administrator. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego, a pomaga na zdecydowaną większość problemów z niedziałającymi programami! Wystarczy wybrać prawym przyciskiem myszy ikonę, a następnie kliknąć na rozwijanej liście “Uruchom jako administrator“. Od tej pory można cieszyć się starymi grami!

2. Ustawienie tryby zgodności

Windows 10 udostępnia przydatną funkcję uruchomienia programu w trybie zgodności ze starszymi wersjami systemu. Tutaj działanie również jest intuicyjne i nie powinno stworzyć żadnych problemów. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na ikonę gry lub programu, wybrać opcję “Właściwości“, a następnie zakładkę “Zgodność“. Tutaj po zaznaczeniu opcji “Uruchom ten program w trybie zgodności z:” pojawi się rozwijana lista z Windowsem XP, Windowsem 7, Windowsem 8, a nawet Windowsem 98 czy 95. Można wybrać opcję, która wydaje się najbardziej odpowiednia. W razie wątpliwości skuteczna jest też metoda prób i błędów.

3. Wirtualna maszyna

Jest to odrobinę bardziej skomplikowana metoda, do której dobrze jest mieć również poprawny klucz dowolnej starszej wersji Windowsa. Jeśli dysponuje się takowym, należy pobrać z Internetu wirtualną maszynę. Najpopularniejszym programem do tego celu jest VirtualBox, czyli aplikacja, która symuluje zupełnie oddzielny komputer. Można na niej dokonywać dowolnych modyfikacji, zmian i ustawień. Tak samo pojawia się możliwość zainstalowania np. Windowsa XP i bezproblemowego odpalania na nim starych gier i programów.

4. Zakup starych gier ze sprawdzonych serwisów

Na najnowszych systemach stare gry i programy będą bezbłędnie działać jeśli zostanie poprawiona ich kompatybilność. Nikt nie zrobi tego lepiej niż specjaliści. Po zapewnieniu odpowiednich poprawek, gry trafiają na serwisy internetowe typu Epic Games czy GOG. Oferują one ogromne ilości starych gier przystosowanych do Windowsa 10. Wystarczy zapłacić kilka złotych, żeby cieszyć się niezwykłymi przeżyciami!

5. Gry na DOSa

O DOSie już mało kto pamięta, choć kiedyś był w powszechnym użyciu. To na nim grało się w takie strzelanki jak “Cyber Dogs” na podzielonym ekranie. Chociaż MS-DOS jest już archaicznym przeżytkiem, to powstało wiele interesujących gier, które działały tylko na tym systemie operacyjnym. Na szczęście i tutaj jest ratunek dla zapalonych fanów klasyków, a wyjściem tym jest DOSBox. Dla osób przyzwyczajonych do Windowsa, MS-DOS może wydać się skomplikowany i niezbyt przejrzysty, ale to tylko pierwsze wrażenie. Poruszanie się w tym systemie jest intuicyjne i nie powinno nikomu sprawić problemów.

Świt starych gier i programów

W ostatnim czasie pojawiła się moda na odkurzanie zapomnianych tytułów. Swojego rodzaju wyścig do najdalszych zakątków pamięci. Jaki program kiedyś dominował? Przy jakiej grze spędzało się całe godziny? Na szczęście istnieją proste metody, aby wydobyć te perełki z odmętów Internetu. Czas na sentymentalną podróż pełną wzruszeń i doskonałej zabawy!

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz