Jak wybrać pierwszy komputer?

Jak wybrać pierwszy komputer?

Jaki komputer kupić dla dziecka? Kiedy najlepiej kupować taki sprzęt? Odpowiedzi na te pytania poszukuje wielu rodziców, wnawet tych, którzy chcą jak najdłużej opóźnić nieuchronne „wejście” swoich dzieci w świat technologii. W tym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego komputera dla dziecka. 
 

Pierwszy komputer dla dziecka

Wybierając urządzenie dla dziecka, warto odpowiedzieć sobie na cztery pytania.

Czy moje dziecko przyniesie urządzenie do szkoły? Jeśli tak, laptop powinien być lekki, kompaktowy i wytrzymały. Na przykład modele z zawiasami 360 stopni również działają dobrze.Jak urządzenie będzie używane — do nauki czy rozrywki? Tutaj jednak warto być realistą. Czy Twoje dzieci są zapalonymi graczami lub uczą się czegoś związanego z grafiką komputerową itp.? Jeśli tak, warto pomyśleć o komputerze stacjonarnym, który pozwoli rozbudować urządzenie o różne podzespoły. Ile chcemy wydać? Budżet to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza jeśli chcesz zainwestować w wysokiej klasy , możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, korzystając z promocji.

Na jakie parametry zwrócić uwagę ?

Rodzaje. Komputer stacjonarny czy laptop? Osobliwością pierwszego jest to, że przez większość czasu stoi w jednym miejscu, co pozwala uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Można go również łatwo rozbudować o dodatkowe komponenty i akcesoria. Jeśli chodzi o laptopy, ważną cechą są ich kompaktowe rozmiary i coraz mniejsza waga. Oznacza to, że gdy dziecko chce pokazać efekty swojej pracy np. w projekcie czy prezentacji, może zabrać urządzenie do szkoły.
Rozmiar i typ ekranu. Warto dopasować wielkość monitora do wieku i potrzeb dziecka. Zalecamy wybór ekranu o rozdzielczości co najmniej Full HD.

Jako kolejny element warto wymienić kartę graficzną. Odpowiada za generowanie obrazu wyświetlanego na ekranie laptopa lub monitora komputera PC. Podstawowym rozwiązaniem jest zintegrowany układ graficzny. W tym przypadku można liczyć na zdjęcia w full HD, ale najnowsze gry nie uruchomią się na takim komputerze. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest oddzielna dedykowana karta graficzna, która posiada własną pamięć i gwarantuje lepsze rezultaty. Takie grafiki są instalowane nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale także w laptopach. Jeśli komputer ma służyć również rozrywce, zdecyduj się na zakup modelu z najmniej zaawansowaną dedykowaną kartą graficzną.

Ważna jest również pamięć komputera. Odpowiada za krótkotrwałe przechowywanie danych niezbędnych do realizacji procesów zachodzących w komputerze. Im więcej pamięci RAM ma twój sprzęt, tym lepiej radzi sobie z programami i grami.

 

laptop dla dziecka – jaki wybrać ?

Decydując się na zakup laptopa do nauki, możemy kierować się podobnymi kryteriami, jak przy zakupie peceta. Będzie miał podobne parametry, z tą różnicą, że nie zawsze będziemy mogli kupić lepsze podzespoły w postaci procesorów czy kart graficznych. Jeśli myślimy o komputerach jedynie jako o narzędziach do zdobywania wiedzy i odrabiania lekcji, możemy śmiało szukać tańszych półek.

Pozwól nam skupić się na tym, aby Twój laptop był wydajny, wygodny i miał najnowsze oprogramowanie, dzięki czemu możesz zainstalować aplikacje potrzebne do nauki i codziennego użytku.

Poszukajmy laptopów ze średniej półki. Ekran o przekątnej 14-15 cali jest wystarczający, natomiast mniejsze netbooki mogą być niewygodne, zwłaszcza jeśli trzeba oglądać filmy i tworzyć prezentacje na zajęcia.

Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie laptopa dla dziecka, jest rodzaj i wydajność baterii. Większość laptopów jest wyposażona w sześciokomorową baterię litowo-jonową.

 

Jaki procesor do komputera wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących