Zapewne każdy z nas przeglądając YouTube, wraca systematycznie do ulubionego twórcy. Dobrych vlogerów na tej platformie nie brakuje, nie mniej bywa i tak, że sami chcielibyśmy zabrać się za tworzenie ciekawych treści. Nasz sukces zależy od wielu czynników, między innymi od jakości dźwięku czy obrazu. To właśnie jakość obydwu decyduje w sporym stopniu o tym, czy potencjalny widz zostanie z nami na dłużej.
Krok 1: Pomysł na kanał
Zanim zdecydujemy się cokolwiek nagrać, dobrze mieć zarys tego, co chcemy stworzyć. Uruchomić kamerę jest łatwo, gorzej jest jednak z przekazaniem wartościowych treści. Na początku świetnym rozwiązaniem będzie sporządzenie listy pomysłów. Rozpiszmy sobie je na kartce czy w notatniku systemowym i spośród wszystkich wybierzmy ten, który najbardziej nam odpowiada. Jest to zdrowe podejście, które sprawi, że w trakcie nagrywania będziemy czuć się swobodniej. Istnieje również inny patent, skupiający się na wyszukiwaniu gorących tematów. Do tego celu wykorzystać możemy narzędzie o nazwie Google Trends. Pomoże nam ono wyszukać najczęściej wpisywane frazy przez użytkowników google. Mając te informacje, możemy nagrać materiał stosunkowo świeży i często wyszukiwany.
Krok 2: Przygotuj się
Do nagrywania materiałów na YouTube nie będą nam potrzebne drogie kamery czy mikrofony, a już na pewno nie w początkowej fazie tworzenia kanału. Jeśli zdecydujemy się wybrać format vlogów, wystarczy nam kamera ze smartfona. W takim wypadku dobrze jest się wyposażyć w Softobx. Jeśli takowym nie dysponujemy, postarajmy się, abyśmy byli odpowiednio oświetleni. Może warto spróbować nagrać materiał na łonie natury?
Kolejną ważną rzeczą jest bezapelacyjnie mikrofon. Już krawatowe modele, które dostać można nawet od 30-40zł, oferują dobrą jakość rejestrowanego dźwięku. Możemy oczywiście spróbować nagrać dźwięk wbudowanym mikrofonem w laptopie bądź w słuchawkach, nie mniej liczyć się będziemy musieli z konkretną obróbką. Istnieje szansa, że nawet ten kosmetyczny zabieg wiele nam nie pomoże. Pozwoliłem sobie sporządzić krótką listę tanich rozwiązań:
Mikrofony
- Trust GXT 232 Mantis – Świetnie nadający się do streamingu czy nagrywania vlogów. Świetna jakość w stosunku do ceny (Przekracza lekko ponad sto złotych).
- ULANZI ARIMIC – W skład zestawu wchodzą między innymi dwa mikrofony krawatowe. Jakość rejestrowanego dźwięku jest dobra, a cena wyjątkowo niska.
- Novox nc-1 – Nada się do nagrywania podcastów.
Kamery
- Logitech c930e – Kamerka internetowa, która przyda się do nagrywania materiałów, jak również prowadzenia streamów.
Trudno jest dostać dobrą kamerę w niskiej cenie, dlatego na początkowym etapie rozwoju naszego kanału warto wstępnie spróbować nagrać pierwsze materiały telefonem, bądź kamerką internetową. Jeśli stwierdzimy, że dobrze się w tym czujemy i mamy pewność, że wrzucać swoje filmy będziemy jeszcze przed długi czas, wtedy można rozważyć kupno lepszego sprzętu.
Krok 3: Pierwsza próba
Może wydać się to nieprawdopodobne, ale nagrywając swoje pierwsze materiały, możesz się lekko stresować. Jest to coś normalnego, z czym boryka się niemal każdy początkujący YouTuber. W tym celu dobrym rozwiązaniem będzie skupienie swojej uwagi na jednym punkcie. Jeśli zadbaliśmy o dobre oświetlenie, warto upewnić się, czy kadr jest odpowiednio ustawiony. Jeśli wideo nagrywamy smartfonem, warto wyposażyć się w kijek do selfie – może posłużyć nam za statyw. Idealnym i darmowym programem do nagrywania dźwięku jest audacity. Za jego pomocą w łatwy sposób usuniesz szumy i wzmocnisz dźwięk. Jeśli zdecydowaliśmy się na nagrywanie materiału bez kamery, musimy pamiętać, że jakość mikrofonu może okazać się kluczowa. Nagrywanie na YouTube nie jest trudne, ale wymaga ogromnego poświęcenia.