Jak zresetować komputer?

Jak zresetować komputer?

Jak zresetować komputer?

Podczas korzystania z komputera mogą wystąpić nieoczekiwane problemy związane z nagłym zwieszeniem się urządzenia. Nie dzieje się to często, jednakże warto znać kilka prostych zasad, które pomogą  z poziomu systemu komputera lub po twardym resecie przywrócić jego poprawne działanie.

Restart komputera z poziomu systemu operacyjnego

Jeżeli nasz komputer działa, a jedynie nie odpowiada jeden program, możemy w celu naprawy wykorzystać komendę ”Uruchom ponownie”. Aby to zrobić wystarczy rozwinąć pasek menu start i kliknąć ikonę wyłącznika lewym przyciskiem myszy. Po kliknięciu ikony znajdującej się w lewym dolnym rogu naszym oczom ukaże się pasek z możliwością wyboru kilku opcji. Naciskając ”Uruchom ponownie” komputer się wyłączy i włączy ponownie. Warto pamiętać, że przed restartem powinniśmy zapisać postępy naszej pracy na przykład dokumenty, ponieważ utracimy je.

Ewentualnym problemem, który również może wystąpić podczas pracy z komputerem, jest brak możliwości otwarcia okna programu, który działa. Do rozwiązania tego problemu możemy wykorzystać funkcję systemu Windows Menadżer Zadań. Używając skrótu klawiszowego CTRL+ ALT+Delete naszym oczom ukarze się okno z dostępnymi działaniami. Wybierając zakładkę Menadżer Zadań, będziemy mogli znaleźć niewidoczny program i go wyłączyć przez komendę ”Zakończ Zadanie”. Warto pamiętać, że opcja Menadżer Zadań pozwala również monitorować działające procesy systemu oraz zużycie pamięci RAM i Procesora.

Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych?

Podczas pracy z komputerem wielu z nas instaluje różnego rodzaju oprogramowania, które po pewnym czasie mogą zaśmiecić pamięć urządzenia. Zwolniony i zacinający się komputer możemy poprzez system przywrócić do ustawień początkowych. Aby to zrobić wystarczy uruchomić menu start klikając na klawiaturze przycisk Windows lub ikonę na ekranie. Następnie przechodzimy do zakładki ”Ustawieni”, gdzie szukamy zakładki ”Aktualizacje i Bezpieczeństwo”. Przechodząc do zakładki, wybieramy opcję ”Odzyskaj” po czym klikamy ”Rozpocznij” z dostępnych opcji należy wybrać ”Przywróć ustawienia fabryczne”. Należy pamiętać, że przywrócenie ustawień do stanu fabrycznego spowoduje usunięcie wszystkich plików zapisanych w urządzeniu. Proces przywracania może trwać kilkadziesiąt minut i nie można go przerywać.

Twardy reset komputera

Jeżeli nasz komputer nie reaguje na nasze polecenia, powinniśmy wykonać twardy reset urządzenia, który odbywa się z poziomu technicznego. Twardy reset komputera natychmiast kończy działające procesy i uruchamia go ponownie. Jak zresetować komputer stacjonarny, a jak laptopa?

W przypadku komputera stacjonarnego nie stanowi to większego problemu, ponieważ przycisk resetujący znajduje się zazwyczaj na obudowie jednostki, pod przyciskiem włącz. Naciskając reset, sprzęt uruchomi się ponownie. Ciekawostką jest, że możemy również skorzystać z przycisku włączającego komputer, wystarczy przytrzymać go około 3 sekund i poczekać aż jednostka się wyłączy. Następnie włączyć ją ponownie.

W przypadku laptopa reset wygląda inaczej, ponieważ urządzenia nie są wyposażone w przycisk restartujący. Będziemy musieli nacisnąć przycisk włączający laptopa i przytrzymać go kilka sekund czekając, aż urządzenie się wyłączy. Następnie włączamy je ponownie. Warto zaznaczyć, że laptopa możemy również zrestartować poprzez odłączenie urządzenia od prądu i wyjęcie baterii. Mamy wtedy pewność, że komputer się poprawnie wyłączy i zrestartuje. Producenci laptopów umieszczają czasami na obudowie otwory pozwalające zrestartować urządzenie za pomocą małego drucika. Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji odnośnie urządzeń, jakimi są komputery, możemy odwiedzić portal o tej tematyce.

Okulary zerówki damskie – gdzie można kupić najlepsze modele?
Jak zrobić screenshot na komputerze
Jakie urządzenia podłączamy do komputera stacjonarnego?