Jak zrobić screenshot na komputerze

Jak zrobić screenshot na komputerze

Jak zrobić screenshot na komputerze?

Większość osób zapewne doskonale wie, jak zrobić screenshota na swoim smartfonie. Tam jest to znacznie łatwiejsze, najczęściej screena ekranu wykonujemy dzięki jednoczesnemu naciśnięciu przycisku regulacji głośności i zasilania lub jak w przypadku, np. Motoroli – za pomocą gestu trzech palców.

Mało kto wie, jak to zrobić na komputerze

Skąd to wynika? Najprawdopodobniej z faktu, iż screenshot na telefonie wydaje nam się oczywistością, przecież nawet małe dziecko, wie jak go wykonać. No właśnie, jest oczywistością, ponieważ telefon niejednokrotnie sam podpowiada, jakim gestem go zrobić. Na laptopie nie dostaniemy takiej gotowej odpowiedzi na pytanie “jak zrobić screenshot na komputerze?”. Poza tym, gdybyśmy chcieli wykonać ponowny gest, jak w przypadku telefonu, okazuje się, że to przecież nic nie daje. Właśnie dlatego, nie ma się co dziwić, że większość ludzi nie posiada wiedzy na temat robienia screenów na laptopie bądź komputerze. Bardzo możliwe, że są także osoby, które umieją robić screeny na komputerze, jednak chcą się dowiedzieć, jak to robić znacznie szybciej, szczególnie, gdy robienie screenshotów jest częścią ich pracy. Jeżeli do nich należysz, nie martw się, mamy dla ciebie mały poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak to robić, a jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w nieco innym temacie, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam wiele interesujących artykułów!

Jak wykonać screena na laptopie/komputerze?

Na zrobienie screenshota na komputerze jest parę sposobów. Każdy z nich będzie odpowiadać innemu użytkownikowi. Jeden będzie wolał robić wszystko powoli, ale skrupulatnie, by się nie pomylić, a drugi preferuje prędkość działania i dla niego ślamazarne wyszukiwanie programu na pasku startu będzie stratą czasu. Jednak żaden ze sposobów nie jest gorszy czy lepszy, są po prostu dostosowane do różnych potrzeb.

  • Pierwszy z nich, a zarazem najpowszechniejszy, polega na znalezieniu na klawiaturze klawisza o nazwie “PtrScr” czyli Print Screen. Po naciśnięciu go screen całego ekranu (łącznie z paskiem startu) jest już gotowy, teraz można go wkleić gdzie się tylko chce, np. do konwersacji, na emaila, czy swojej pracy w Wordzie, stosując skrót ctrl + v lub klikając prawy przycisk myszki, a potem komendę “wklej”. Jeżeli chcesz wyciąć jedynie określony obszar z ekranu za pomocą tej metody, należy zrobić to w paincie, gdzie ponownie wklejamy screena i wycinamy go. Plik możemy zapisać lub tylko go skopiować, zaznaczając go i klikając ctrl + c. Jest to dosyć prosty sposób, jednak może być czasochłonny, dlatego, jeżeli zależy ci na czasie, lepiej skorzystać z następnych trików.
  • Drugi sposób oparty jest na nieco dłuższej komendzie klawiszy, ale dzięki niemu można od razu zrobić wycinek ekranu, nie “bawiąc się” w żadnego painta. Aby uruchomić funkcję wycięcia konkretnego obszaru ekranu należy zastosować kombinację klawiszy Alt + Print Screen. Dzięki temu możesz screenować konkretną część ekranu, a nie całość, co na pewno ułatwia pracę.
  • Następny zawiera naprawdę długą kombinacje klawiszy, ale za to oferuje szybkie otworzenie programu “Wycinek i szkic” bez konieczności wyszukiwania go na pasku, jednak uwaga, ta funkcja jest dostępna dopiero od Windowsa 7 wzwyż. Aby go uruchomić, należy nacisnąć Shift + Windows + S.
  • Jeżeli jednak nie chcesz męczyć się z żadnymi komendami, to możesz po prostu skorzystać z programu “Wycinanek i szkic”, w sposób standardowy, czyli dzięki wyszukiwarce na pasku zadań. Obszar, który chcesz zescreenować zaznaczasz kursorem. Po wszystkim możesz wycinek dowolnie edytować.
Okulary zerówki damskie – gdzie można kupić najlepsze modele?
Jak zresetować komputer?
Jakie urządzenia podłączamy do komputera stacjonarnego?