Jaką kartę graficzną do gier warto kupić?

Jaką kartę graficzną do gier warto kupić?

Decydując się na ulepszenie swojego komputera stacjonarnego albo zakup całkiem nowego, nieraz stajemy przed wyborem – jaką kartę graficzną do gier kupić? Przeczytaj ten tekst i sprawdź nasze rekomendacje.

Jaka karta graficzna do gier?

Kart graficznych dostępnych na rynku sprzętu komputerowego jest naprawdę dużo. Sporo w dostępności także kart graficznych utrudniła pandemia i wynikające z niej mocne zmiany w ogólnoświatowej gospodarce. Od pewnego czasu widać jednak pewną poprawę, przynajmniej w kwestii kart graficznych. Coraz więcej kart można kupić w dość atrakcyjnych cenach, to znaczy niższych niż jej cena w dniu premiery. Sprawia to, że chętniej spoglądamy na możliwość wymiany swojej obecnej na nową. Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejszą rzeczą będzie skupienie się na kartach najnowszej generacji. Wynika to z prostego faktu, że technologia wykorzystywana w grach komputerowych rozwija się bardzo szybko. Szkoda byłoby wydać pieniądze na sprzęt, który za krótki czas byłby już mało wydajny i przestarzały.

Nowe karty są najbardziej wydajne i dysponują technologią, której nie mają starsze poprzedniczki. Te nowe rozwiązania jeszcze bardziej zwiększają ich optymalizacje i osiągi.

Warte uwagi będą zatem karty NVIDIA GeForce RTX 3000 (Ampere) oraz  AMD Radeon RX 6000 (RDNA 2). Użyte w nich technologie oraz rozwiązania sprawiają, że są zdecydowanie lepsze i wydajniejsze od swoich starszych poprzedniczek.

Karta graficzna do 1000 zł

W pułapie cenowym do 1000 zł  w czołówce zdecydowanie plasuje się Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle 4G. Jej parametry pozwolą nam na granie w jakości Full HD i średnich detalach w większości nowych gier.

Warto w tym miejscu także nadmienić, że korzysta ona z magistrali PCI-Express 4.0 x4. Owszem zadziała na starszej generacji, jednakże obniży to jej możliwości. Wersja Eagle korzysta z ciekawego rozwiązania chłodzenia półpasywnego, które przy małym obciążeniu karty, jest praktycznie niesłyszalne.

Jaka karta graficzna do 2000 zł?

Rozważając wyższy zakres cen, czyli do 2000 zł warto spojrzeć na GPU Sapphire Radeon RX 6650 XT Pulse. Ten model to tak naprawdę podrasowany Radeon RX 6600. Karta bardzo dobrze sprawdzi się podczas grania w 1080p, nawet jeżeli nasz monitor jest z tych o wyższej częstotliwości odświeżania. Sapphire Puls jest wyposażony w ciekawy sposób chłodzenia pasywnego, który przy niewielkim obciążeniu karty, jest niesłyszalny.

Ten GPU przebija w wynikach NVIDIĘ GeForce RTX 3060. Posiada 8 GB VRAM oraz rdzeń AMD Navi 23 (RDNA 2). To ten sam rdzeń co w Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle 4G, z tą różnicą, że tutaj posiada on wyższe taktowanie.

GPU do 3000 zł

W tym przedziale cenowym zdecydowanie na prowadzenie wychodzi karta ASUS Dual Radeon RX 6700 XT. Posiada 12 GB VRAM, co pozwala na komfortową grę przy rozdzielczości 1440p. Jednocześnie jest to model, który spokojnie można traktować jako zakup na dłużej.

Najtańsze wersje tego modelu można kupić w cenie około 2600 zł. Najciekawszą opcją jest jednak wersja ASUS Dual Radeon. Zastosowano tam ciekawe, autorskie chłodzenie, które zapewnia cichą pracę oraz optymalne temperatury.

Która karta graficzna do 4000 zł?

Tutaj może być małe zaskoczenie, gdyż tym razem będzie to karta od NVIDII, a dokładniej mówiąc ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti OC. To GPU zostało wyposażone w 8 GB szybkiej pamięci GDDR6X. Zastosowanie takiej technologii sprawia, że to urządzenie bez problemu radzi sobie z obsługą gier w rozdzielczości 1440p przy wysokiej częstotliwości odświeżania. Natomiast trochę mniej wymagające produkcje spokojnie będzie można ogrywać w jakości 4K.

Plusem jest rzecz jasna obsługa Ray Tracingu oraz wsparcie DLSS. Wersja Gaming została wyposażona w rewelacyjny układ chłodzący oraz fabrycznie ją podkręcono.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?