Stale rozwijająca się technologia powoduje, że na rynku pojawia się wiele innowacyjnych rozwiązań. Zagadnienie jest szczególnie widoczne w odniesieniu do szeroko pojętego sprzętu komputerowego. Panująca sytuacja jest z jednej strony pożądana. Z drugiej natomiast prowadzi do wielu niewiadomych co do końcowego zakupu. Pośród tego pojawiają się różnorodne pytania dotyczące m.in. wyposażenia komputerów. Dziś zajmiemy się jednym z nich i odpowiemy na pytanie, jaki monitor do komputera wybrać?
Czym kierować się przy wyborze monitora?
Czasami mówi się, że monitor to okno do duszy komputera. Bez odpowiedniego wyświetlacza wszystko może wydawać się bezbarwne, pozbawione odpowiednich emocji. Nic dziwnego, bowiem sprzęt ten służy w głównej mierze do niezwłocznej wizualizacji wyników działania programów, które uruchamiamy na naszym komputerze.
Powagę całej sytuacji doskonale rozumieją producenci sprzętu komputerowego, którzy wiedzą, jak zmieniają się wrażenia z użytkowania dzięki różnorodnym funkcjom i zastosowanym specyfikacjom. Odpowiedzią na te potrzeby jest szeroka oferta rynkowa, która powoduje niemałe zamieszanie wśród potencjalnych kupujących. Ci zastanawiają się z kolei, czy wybrać monitor z rozdzielczością 4K, a może Full HD? Czy potrzebne im są dodatkowe funkcje, wyższa jasność lub zakrzywiony ekran? Wszystko zależy od potrzeb, jednak niezależnie od sytuacji warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, które przyczyniają się do konkretnych wrażeń wzrokowych.
Podstawowa specyfikacja, na którą warto zwrócić uwagę
Stając przed wyborem konkretnego monitora z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozdzielczość. Jest to pierwszy parametr, będący częstym wabikiem na konsumentów. Generalnie rzecz biorąc, im wyższe wartości, tym lepiej. Wydaje się, że obecnie na rynku najpopularniejsze są monitory charakteryzujące się rozdzielczością Full HD (1920×1080 pikseli). Patrząc perspektywicznie, warto jednak wziąć pod uwagę rozwiązanie obsługujące 4K. Jako, że nie jest to jedyna zmienna, należy skupić się też na innych czynnikach, a więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://nietylkogry.pl/.
Poza rozdzielczością, kolejnym podstawowym parametrem jest przekątna ekranu. Panujące powszechnie stwierdzenie mówiące o tym, że im większy monitor, tym lepiej, jest nie do końca prawdziwe. Wiele zależy od tego, w jakiej odległości będziemy korzystać z tego urządzenia. Najprostsza zasada mówi o tym, że wspomniany dystans powinien być mniejszy od dwukrotności przekątnej.
Co więcej, naszej uwadze nie powinna umknąć częstotliwość odświeżania wyświetlacza. Zupełnym minimum wydaje się 60 Hz, jednak w przypadku bardziej profesjonalnych zastosować warto rozważyć kupno sprzętu, gdzie wspomniany parametr wynosi nawet dwukrotność tego, co przytoczyliśmy.
Istotne parametry, o których często zapominamy
Wiadomo, że wymienione dotychczas elementy w istotny sposób wpływają na podjęcie konkretnej decyzji. Niemniej jednak to, co do tej pory znalazło się w zestawieniu, to podstawy, których nie sposób pominąć. Poza nimi istnieje jeszcze wiele innych udogodnień, o których często zapominamy, decydując się na kupno konkretnego sprzętu.
Na wstępie nie sposób nie wspomnieć o czasie reakcji. To element, który mówi o tym, jakiego czasu wymaga piksel, aby zmienić swój stan. Jak łatwo można się domyśleć, pożądane są jak najmniejsze wartości. Poza tym, ważną funkcję pełni sam wygląd monitora. Niesamowicie popularne są obecnie zakrzywione matryce, które mają przyczyniać się do jeszcze lepszych wrażeń wzrokowych. Co prawda, są one z reguły nieco droższe od ich tradycyjnych odpowiedników, jednak warto rozważyć dołożenie nieco większej ilości gotówki.
Zastanawiając się nad tym, jaki monitor do komputera należy wybrać, powinniśmy zwrócić również uwagę na jego maksymalną jasność, rodzaj matrycy oraz dodatkowe udogodnienia. Najlepszym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się monitory wykonane w technologii IPS. Z kolei jeżeli potrzebujemy maksimum satysfakcji i odwzorowania kolorów, wówczas najlepszym wyborem będzie matryca TN lub OLED. Dodatkowo, dobrze, jeżeli monitor ma funkcję regulacji wysokości oraz kąta pochylenia, obsługę HDR i funkcje G-Sync odpowiadającą za synchronizację częstotliwości odświeżania obrazu.
Jaki monitor wybrać?
Wiemy już, na jakie parametry należy zwracać uwagę. Pozostaje pytanie, na jakie rozwiązanie warto się zdecydować? Wiele zależy od tego, do jakich celów będzie służył nam monitor. Jeżeli potrzebujemy go do codziennej pracy z plikami graficznymi czy grania w najnowsze tytuły gier, wówczas nie warto oszczędzać. W takim przypadku liczy się brak kompromisów. Z kolei jeżeli nasze wymagania oscylują wokół standardowej, codziennej pracy, wówczas można pójść na pewne ustępstwa. Niezależnie od nich z pewnością nie zaszkodzi rozdzielczość Full HD, możliwość regulacji pozycji czy dostateczne odświeżanie obrazu.