Jaki smartfona wybrać w konkretnej półce cenowej?

Jaki smartfona wybrać w konkretnej półce cenowej?

Smartfony od wielu lat są jednymi z najpopularniejszych kupowanych urządzeń w kategorii elektroniki użytkowej. Obecne urządzenia, są małymi komputerami, które pozwalają nie tylko dzwonić i wysyłać wiadomości SMS, ale przede wszystkim korzystać z zasobów internetu, w tym poczty elektronicznej oraz social mediów. Jednak na półkach sklepowych smartfonów jest bardzo dużo. Jaki wybrać dla siebie?

Android czy iOS?

Podstawowym pytaniem na jakie użytkownik smartfona powinien sobie odpowiedzieć jest system na jakim oparty jest smartfon. Android występuje na wielu urządzeniach, u wielu producentów. Z systemem iOS mamy styczność tylko w smartfonach od Apple. Każdy z systemów ma swoje wady i zalety, a to na który się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Smartfony z iOS

W tym przypadku wybór, jak już wspomniano, ogranicza się tylko do urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. iPhone’y mają to do siebie, że ich okres wsparcia przez producenta jest niezwykle długi i wynosi nawet 5-6 lat w zależności od modelu. Jeśli zależy nam na absolutnie topowym urządzeniu, a kwestie finansowe schodzą na dalszy plan powinniśmy zdecydować się na smartfon z rodziny iPhone’a 14, czyli:

– iPhone 14,
– iPhone 14 Plus,
– iPhone 14 Pro.

Każde z tych urządzeń jest niezwykle wydajne i zapasu mocy wystarczy im na bardzo długo. Topowy ekran, rewelacyjny aparat, najszybszy na rynku procesor. iPhone’y 14 to najszybsze smartfony na rynku pod względem płynności użytkowania i wydajności.

Osoby liczące się z kosztami powinny wybrać starszy model z listy:

– iPhone 13,
– iPhone 12,
– iPhone SE 2022.

Zarówno smartfony z rodziny iPhone 13 oraz 12 w dalszym ciągu są urządzeniami, które pod wieloma względami wyprzedzają konkurencyjne smartfony z Androidem na pokładzie. Co bardzo ważne, jeszcze przez kilka lat, Apple będzie je aktualizować do najnowszej wersji oprogramowania.

Zupełnie innym przypadkiem jest iPhone SE 2022, który jest określany budżetowym jabłkofonem. Design ma archaiczny, jednak nadal są osoby, którym może się taka bryła podobać. Co ciekawe sercem smartfona jest ten sam czip co w iPhonie 13, przez co, pod względem wydajności, telefon jest w absolutnej czołówce. Niestety, w tym przypadku musimy pogodzić się z mniejszym i gorszym ekranem oraz tylko pojedynczym obiektywem aparatu, który, trzeba przyznać, w warunkach dziennych, zdjęcia robi bardzo dobrej jakości.

O nowościach ze świata technologii można poczytać na blogu: https://nietylkogry.pl/.

Smartfony z Androidem

W przypadku telefonów z zielonym robocikiem na pokładzie wybór urządzeń jest znacznie większy. Jeśli chodzi o telefony klasy premium to tutaj wyróżnia się przede wszystkim Samsung ze swoją rodziną Galaxy S 22 oraz z serią składanych urządzeń Galaxy Z Fold oraz Z Flip. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie wspomniane urządzenia, są jednymi z najdroższych na rynku, ale w zamian oferują najbardziej kompletne urządzenia z Androidem na pokładzie.

Do 500 zł

Już za 500 złotych można nabyć urządzenie, które wystarczy do podstawowej komunikacji. Należy podkreślić, że w tym budżecie żądzą firmy z Państwa Środka, i praktycznie większość urządzeń oferuje bardzo podobne doświadczenia.

Do 1000 zł

W dalszym ciągu w tym przedziale cenowym nie możemy liczyć na oszałamiającą wydajność. Również w tym budżecie prym wiodą marki chińskie, takie jak:

– Xiaomi,
– realme,
– Motorola.

W ten cenie można nabyć również pierwszy model Samsunga, a mianowicie Galaxy A13. W tym budżecie, większość telefonów będzie miała podobną wydajność, ale w porównaniu z najtańszymi urządzeniami możemy liczyć na lepszy ekran lepszy aparat oraz płynniejszą pracę.

Do 1500 zł

W tej cenie dalej chińskie korporacje dzierżą palmę pierwszeństwa, jednak tutaj, możemy już wybrać coś z Samsunga, np.: Galaxy A32. Powyższą listę należy zaktualizować o takie marki jak:

– POCO (model M4 Pro),
– Oppo (model Reno 5)

W cenie 1500 zł większość urządzeń chińskich producentów prezentuje dobrą wydajność oraz dobrej jakości aparaty. Półka do 1500 zł jest również tą, w której smartfonów sprzedaje się najwięcej. Jakość oferowanych urządzeń stoi na niezłym poziomie, tak samo jak ich wydajność, która powinna wystarczyć niemal każdemu przeciętnemu użytkownikowi. Warto również podkreślić, że już w tej cenie urządzenia mają możliwość korzystania z sieci 5G.

Powyżej 1500 zł

Powyżej tej kwoty można nabyć urządzenia z półki średniej wyższej (do 2500 zł) oraz takie które pretendują do bycie flagowcami lub były nimi kilka lat temu (półka cenowa do 3000 zł). W tych cenach niemal każdy z producentów ma do zaoferowania model, który się czymś wyróżnia. Czasami będzie to lepsza bateria, a czasami lepszy aparat. W przypadku ex flagowców, takich jak, np.: Galaxy S21 od Samsunga, otrzymujemy telefon bardzo dobrej klasy, który jest kompletny, ale jednocześnie, który jest starszy o jedną generacją od urządzeń topowych obecnych na rynku.

Premiery nowych smartfonów z Androidem, mają miejsce co chwilę, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco, aby trafiać na ciekawe promocje, podczas wyprzedaży starszych modeli producentów.

Czym się kierować wybierając smartfona?

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę wybierając telefon, są nasze potrzeby. Dla większości osób urządzenie w okolicy 1500 złotych, będzie wystarczające do codziennego działania przez kilka najbliższych lat. Jeśli nasze wymagania są większe, warto zwrócić swoją uwagę w kierunku exflagowców, lub zakupić flagowy model, dzięki czemu staniemy się posiadaczami najlepszego w swojej klasie smartfona na rynku.

 

Prawidłowe ładowanie baterii w smartfonach — taktyki ładowania
Składany smartfona, pieśń przyszłości czy chwilowa moda?
Smartfon dla dziecka – czy warto go kupić?