Komiksy – dlaczego warto bliżej się z nimi zapoznać?

Komiksy – dlaczego warto bliżej się z nimi zapoznać?

Komiks to nic innego, jak połączenie obrazu z tekstem, żeby opowiedzieć jakąś historię. Trzeba przy tym zauważyć, że połączenie te można realizować na różne sposoby. Poszczególne dzieła różnią się stylem graficznym, a także chociażby ilością dialogów – w niektórych komiksach jest ich więcej, w innych niewiele.

Nie da się ukryć, że treści tylko pisane (przede wszystkim książki, ale też choćby wpisy na blogach czy reportaże), a także treści tylko wizualne (seriale, filmy) są bardziej popularne niż komiksy. Oczywiście, nie jest to gatunek dla każdego, natomiast w naszym odczuciu znacznie więcej osób zainteresowałoby się nimi, gdyby dało im szansę. Z czego to wynika? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Komiksy są bardziej różnorodne niż mogłoby się wydawać

Komiksy można podzielić na różne podkategorie. Większość osób postronnych najmocniej kojarzy je z superbohaterami – i faktycznie komiksy o superbohaterach cieszą się ogromną popularnością, do tego stopnia, że najpopularniejsze postacie mają na swoim koncie dziesiątki, jeśli nie setki “zeszytów”. To jednak tylko część wszystkich dzieł tego typu dostępnych na rynku. Oprócz tego istnieją także ogromne pokłady tytułów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, o zupełnie innej tematyce, od komedii, przez dramaty, po horrory.

Być może więc przekonanie o tym, że nie warto sięgać po komiksy, wynika u niektórych z tego, że nie mieli jeszcze do czynienia z komiksami ze swoich ulubionych gatunków. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sporo popularnych seriali czy filmów jest opartych właśnie na komiksach (i ponownie – nie chodzi tutaj tylko o superbohaterów), co tym bardziej pozytywnie świadczy o jakości i różnorodności tego medium.

Oryginalna forma daje autorom duże możliwości

Komiksy dają autorom ogromną swobodę. Kiedy mamy do dyspozycji tylko tekst, musimy sami sobie wyobrazić, jak wyglądają postacie, miejsca i tak dalej – w przypadku komiksów mamy to podane “na tacy”. Angażowanie wyobraźni nie jest niczym złym, ale możliwość zobaczenia na własne oczy wizji autora jest bardzo kusząca.

Tym bardziej, że graficznie da się przedstawić wszystko, w tym rzeczy, które naprawdę nie istnieją – bez drogich efektów specjalnych (które zresztą często w praktyce nie wyglądają tak dobrze, jak autorzy zamierzali).

Przy tym nie potrzebujemy monitorów, telewizorów, prądu czy ogółem technologii, więc czytanie takich dzieł to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dala od ekranów czy na zabicie czasu w podróży (przy czym są dostępne też cyfrowe wersje komiksów – przydają się zwłaszcza w przypadku trudniej dostępnych tytułów).

Rozdzielnice elektryczne – co warto wiedzieć o ich montażu i lokalizacji?
Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?