Mysz i klawiatura czyli podstawa udanego gameingu

Automatycznie zapisany szkic

Niezbędnik każdego miłośnika gier wideo

Wielu graczy, obojętnie czy spędzają czas w grach single-player, czy wolą tą nastawioną na Multiplayer, rozumie jak istotną rolę odgrywa sprzęt, którego się używa. Do najważniejszych należą te odpowiadające za precyzję ruchu podczas bojów na wirtualnych arenach. Wysokiej klasy, myszka gamingowa w połączeniu z profesjonalną klawiaturą, mogą po prostu zadecydować o zwycięstwie lub porażce w kluczowym momencie zabawy.

Co różni mysz gamingową od klasycznej?

Zależnie od tego, w co gramy najczęściej, dobór odpowiedniej myszy może różnić się detalami. Trochę inna znajdzie zastosowanie dla szybkich FPSów a inna w taktycznej strategii. Podstawowe cechy pozostaną jednak niezmienne. Pierwsze, co odróżnia mysz gamingową jest ilość edytowalnych przycisków ułatwiających grę. Modele skierowane do profesjonalistów ze sceny E-sportowej mogą mieć ich nawet kilkanaście. Drugim niemniej istotnym czynnikiem, jest ich bardziej ergonomiczny kształt. Nie da się przecenić przewagi, jaką daje dobrze i pewnie leżąca w dłoni myszka. Jednak najistotniejszą różnicę, w stosunku do biurowych odpowiedników stanowi skrócony czas reakcji DPI, czyli szybkości przesuwania. O ile podczas komfortowej pracy biurowej wystarczający jest przedział 400 do 800 jednostek, tak przy zmaganiach w dynamicznych strzelankach byłby on zupełnie nieakceptowany. Mysz dla gracza to raczej przedział 1600-2000 DPI. Czasem nawet więcej. Większość producentów umożliwia ponadto wybór kilku dostępnych wariantów DPI w zależności od tego, w jaki tytuł obecnie gramy. Mysz gamingowa jest też po prostu solidniejsza oraz wykonana z lepszej, jakości materiałów.

Klawiatura przeznaczona nie tylko do pisania

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż klawiatury dla graczy nie różnią się znacznie od ich biurowych odpowiedników, nic bardziej mylnego. Poza futurystycznym kształtem samej obudowy, będącej bardziej elementem dekoracyjnym, niż praktyczną przewagą, są one wyposażone w szereg rozwiązań skierowanych do gamerów. Klawiatury graczy narażone są na o wiele częstsze i mocniejsze wciskanie oraz przytrzymywanie konkretnych klawiszy. Są, więc o wiele wytrzymalsze oraz posiadają dłuższą żywotność. Topowe modele mogą wytrzymać nawet do 100 milionów kliknięć w jeden klawisz. Klawiatury te wyposażony są również w wiele klawiszy makr, ułatwiających poruszanie się w mnogości opcji, podświetlenie pozwalające już kątem oka dostrzec interesujący nas przycisk, oraz podzielić klawiaturę na mniejsze części oraz inne funkcje dedykowany graczom. W tym przypadku polecane są szczególnie klawiatury mechaniczne, skracające czas reakcji. W rozgrywkach na najwyższym poziomie o zwycięstwie mogą zaważyć nawet takie detale jak wysokość punktu aktywacji oraz siła do niej potrzebna. Sama obudowa jest zazwyczaj cięższa, gdyż zbudowana nie tylko z plastiku, lecz wyposażone również w elementy metalowe. Dzięki temu klawiatury nie przesuwają się po biurku oraz nie uginają. Część modeli wyposażona jest także w stopki antypoślizgowe, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. Duża część sprzętu tego typu, wyposażona jest także w podpórki pod nadgarstki. Sprawdzają się doskonale, w przypadku dłuższych sesji gamingowych.

Co dalej?

Oczywiście kwestia akcesoriów do gier nie kończy się na klawiaturze i myszce. Do profesjonalnego grania potrzebne będą także specjalne słuchawki, ergonomiczne biurko oraz fotel oraz inne akcesoria. Jednak taki zestaw, będzie dobrym punktem wyjścia do dalszej rozbudowy.

Okulary zerówki damskie – gdzie można kupić najlepsze modele?
Jak zresetować komputer?
Jak zrobić screenshot na komputerze

Dodaj komentarz