Najciekawsze gry z otwartym światem

Najciekawsze gry z otwartym światem

Gry w których gracz może poruszać się po otwartym świecie i swobodnie go eksplorować zawsze dają mnóstwo zabawy. Twórcy zwykle umieszczają w takich światach wiele pobocznych zadań i wątków, które można odkrywać.

Gry firmy Rockstar – klasyka otwartego świata

<a href”nietylkogry.pl”>Gry z otwartym światem</a> to jedna ze specjalności firmy Rockstar. Prawdopodobnie każdy miłośnik wirtualnej rozrywki spotkał się przynajmniej z kilkoma najważniejszymi tytułami tego dewelopera.

Do tego grona zaliczają się gry z serii Grand Theft Auto. Śmiało można powiedzieć, że w pewnym momencie były one prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju gier z otwartym światem. W każdej z części gracz wciela się tu w głównego bohatera, należącego do przestępczego świata. Gracz może swobodnie poruszać się po całym świecie przedstawionym w grze, w kolejnych rozdziałach odblokowując poszczególne jego części. O ile początkowo było to głównie miasto w którym toczy się akcja, o tyle z czasem pojawiły się również bardziej otwarte tereny pomiędzy poszczególnymi dzielnicami.

Zaletą otwartego świata w serii GTA jest to, że gracz może na różne sposoby wchodzić z nim w interakcje. Oprócz wykonywania różnych zadań – nie tylko tych związanych z głównym wątkiem fabularnym, ale również pobocznych – może w dowolnej chwili zostać chociażby taksówkarzem. Gra monitoruje wszystkie postępy gracza, a ukończenie jej w 100% jest uzależnione między innymi od wykorzystania całego potencjału ogromnego, otwartego świata.

Podobną serią, choć utrzymaną w nieco innym klimacie niż GTA jest Red Dead Redemption. W tym przypadku gracz przenosi się na amerykański dziki zachód, choć cała mechanika i główne założenia gry w dużym stopniu pozostały niezmienne. Również tutaj otwarty świat oferuje nie tylko główne zadania fabularne, ale także całe mnóstwo pobocznych wątków i dodatkowych aktywności.

W obu seriach ważną rolę odgrywają środki transportu, które pozwalają na szybkie przemieszczanie się w ogromnym świecie. W przypadku GTA są to głównie samochody i motocykle, choć w pewnych częściach doszły również rowery czy nawet samoloty i śmigłowce. W Red Dead Redemption gracz porusza się głównie konno.

MMORPG z otwartym światem

Gry z gatunku MMORPG pojawiły się w miarę rozwoju internetu. Jak wskazuje nazwa, są to gry fabularne osadzone w konkretnym świecie, w których jednocześnie może brać udział wielu graczy. Taki gatunek siłą rzeczy musi dysponować otwartym światem.

World of Warcraft – największe MMORPG w historii

W gatunku tym możemy wymienić wiele doskonałych tytułów, ale żaden nie zdobył jeszcze tak ogromnej popularności jak World of Warcraft. Osadzona w uniwersum Warcraft gra ukazała się w 2005 roku i do dziś jest nieustannie rozwijana.

Znaczenie otwartego świata w takiej grze nabiera szczególnego znaczenia. Gracz może tu rzeczywiście robić, co tylko mu się podoba i na co pozwala poziom jego postaci. Świat ten jest jednak nie tylko ciekawy, ale również niebezpieczny. W poszczególnych strefach czyhają na gracza potwory o zróżnicowanym poziomie, przez co swobodna eksploracja jest ściśle związana z postępem w rozwoju postaci. W WoW gracze mogą ponadto należeć do dwóch wrogich sobie frakcji, zatem inni gracze również stanowią tu zagrożenie.

Dobrze widoczną tu cechą nieodłącznie związaną z otwartym światem jest też rozbudowany system craftingu, czyli możliwości tworzenia różnych przedmiotów. Po całym świecie rozsiane są różne surowce, które należy zdobyć aby móc rozwijać swoje umiejętności w określonych dziedzinach.

WoW jest zdecydowanie jednym z najlepszych przykładów gry z otwartym światem. Większość tytułów MMORPG również należy do tego gatunku i daje graczom ogromne możliwości w kwestii eksploracji i rozwijania swojej postaci.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności