Najlepszy symulator piłki nożnej na PC- FIFA czy PES?

Automatycznie zapisany szkic

Od wielu lat wśród zapalonych graczy istnieje wyraźny konflikt pomiędzy tym, jaki jest najlepszy symulator piłkarski, zarówno na komputery PC jak i konsole typu XBOX 360 czy Playstation. Mowa tutaj oczywiście o serii gier FIFA autorstwa kanadyjskiego studia Electronic Arts, oraz serii gier Pro Evolution Soccer autorstwa japońskiej firmy KONAMI. Wiadomo, że tam gdzie dwoje ludzi tam trzy opinie, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić która gra jest najlepsza. Dla tych którzy preferują dużą liczbę licencji na najlepsze rozgrywki klubowe lub międzynarodowe zdecydowanie lepsza jest FIFA, w której można znaleźć najpopularniejsze ligi europejskie, na czele z angielską Premier League, hiszpańską La Liga Santander oraz niemiecką Bundesligą, a także najlepsze rozgrywki klubowe na czele z Ligą Mistrzów i Ligą Europy. Oprócz tego niezwykłą popularnością cieszy się tryb Ultimate Team, w którym istnieje możliwość zbudowania własnej drużyny, w oparciu o wspomniane najpopularniejsze ligi i kluby z całego świata. Z kolei japońscy twórcy pod popularnym akronimem PES oferują przede wszystkim płynną rozgrywkę czyli tzw. gameplay, dzięki któremu mecz w grze przypomina niemal identycznie mecz rozgrywanie na prawdziwej zielonej murawie.

Historia serii gier FIFA w Polsce

Pierwsza gra z serii FIFA pojawiła już w 1994 roku pod nazwą FIFA International Soccer i z roku na rok powstawało coraz to więcej nowych ulepszeń i smaczków poprawiających rozgrywkę. Przełomowy był rok 2001, gdzie FIFA 2001 była prawdopodobnie pierwszą edycją gry przypominającą realistyczny mecz piłkarski. Z kolei w FIFIE 06 po raz pierwszy usłyszeliśmy polski komentarz w wykonaniu najpopularniejszych komentatorów sportowych w naszym kraju, Dariusza Szpakowskiego i Włodzimierza Szaranowicza, a także pojawiła się niemal w pełni licencjonowana polska Ekstraklasa. Był to bezapelacyjnie milowy krok w kierunku zwiększenia popularności gry w naszym kraju, szczególnie w tych miastach z których pochodziły zespoły z najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. W 2015 roku doszło do drobnej zmiany komentatorów, gdzie Szaranowicz został zastąpiony przez Jacka Laskowskiego, popularnego komentatora piłkarskiego. Bez wątpienia, jeśli chodzi o licencje na kluby i ligi europejskie oraz światowe FIFA pokonuje konkurencję. Jednak jeśli chodzi o wcześniej wspomniany gameplay i elementy graficzne, lepiej to wygląda u konkurencji z kraju kwitnącej wiśni.

Historia serii gier Pro Evolution Soccer

Pierwsza gra z tej serii powstała dopiero w 1996 roku pod nazwą International Superstar Soccer, czyli dwa lata po premierze pierwszej FIFY. Pod obecnym tytułem pierwszy raz pojawiła się w 1999 roku, natomiast dwa lata później kiedy to azjatyccy twórcy uzyskali licencję na autentycznych piłkarzy i ich oryginalne nazwiska. Przełomowy okazał się rok 2006, kiedy to w grze pod tytułem PES 6 jedyny raz w historii serii pojawił się polski komentarz, w wykonaniu najpopularniejszych w tamtych czasie komentatorów telewizji Polsat Mateusza Borka i Romana Kołtonia. W kolejnych latach w tej grze pojawiły się oficjalne licencje na rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które kilka lat temu został wykupione przez konkurencję. Jeśli chodzi o klubowe licencję to niemal w całości w tej grze licencjonowana jest włoska Serie A, na czele z Juventusem Turyn, który u konkurencji widnieje jako Piemonte Calcio. Oficjalnie sygnowane są także Bayern Monachium, FC Barcelona, Manchester United i Arsenal Londyn. To wciąż zbyt mało by wygrać z konkurencją, ale w innych aspektach góruje gra od Konami.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności

Dodaj komentarz