Okulary VR przyszłością gamingu

Automatycznie zapisany szkic

Technologia oparta o VR w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła. Dostępne są gogle na smartfony, playstation, a nawet na komputery osobiste. Nic zatem dziwnego, że cieszą się one tak szerokim zainteresowaniem. Niezależnie od tego, jakie okulary zdecydujemy się zakupić, doświadczymy niezapomnianych wrażeń. W tym artykule przedstawię wam, na co warto zwracać uwagę podczas kupna takiego urządzenia, a także, w jakie gry warto zagrać, wykorzystując przy tym wspomnianą technologię. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto nieco przybliżyć, czym są owe okulary VR.

Jak to się wszystko zaczęło?

Wielki wpływ na rozwój gogli VR miał zdecydowanie Oculus Rift w roku 2010. Na bazie tego urządzenia tworzono kolejne jej odsłony, robiąc tym samym wszystko, by użytkowanie było bezpieczne i wygodne. Nie każdy jednak wie, że swoje początki okulary wirtualnej rzeczywistości mają już w XX wieku. Tak zwana sensorama stworzona przez Mortona Heiliga w 1956 roku, miała stymulować zmysły. Urządzenie to wyglądem przypominało nieco automaty do gier, nie mniej różniło się między innymi tym, że wyposażone było w wibrujące krzesło czy stereoskopowy ekran 3D, umożliwiający wyświetlanie dwóch obrazów widzianych z perspektywy obu oczu. Pierwsze urządzenie śledzące ruch głowy zostało wyprodukowane na potrzeby wojska w roku 1961 przez Philco Corporation. Bez wątpienia pomysły poprzedników zostały wykorzystane w urządzeniach współczesnych producentów. Sugerować to może sposób wykonania – nie mniej obecne możliwości zdecydowanie ułatwiły twórcom implementacje pewnych rozwiązań.

Okulary VR: zastosowania

Jeszcze do niedawna, gdy słyszało się o wirtualnej rzeczywistości, przed oczyma ukazywały nam się obrazy Hollywoodzkiego science-fiction. Dzisiaj do dyspozycji mamy niezliczony wybór modeli gdzie każdy z nich ma konkretne zastosowania. Okulary VR na smartfony świetnie nadadzą się do oglądania filmów czy specjalnie do tego celu stworzonych gier na androida. Nie wykorzystamy go jednak przy grach na PC. Wielkim plusem takich okularów jest cena. Przeważnie waha się ona w granicach kilkudziesięciu złotych. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ pamiętać należy, że istnieje prawdopodobieństwo noszenia gogli przez więcej niż 10 minut. Dostępne są tzw. Google Cardboard, ale zdecydowanie odradzam tego typu rozwiązania, gdyż w ten sposób możemy jedynie negatywnie odebrać doświadczenie VR.

Playstation VR

Jak sama nazwa wskazuje, są to okulary stworzone z myślą o konsoli PlayStation. Obecnie na gogle te istnieje wiele ciekawych produkcji takich jak Hustle Kings VR, gdzie w połączeniu z kontrolerem MOVE można poczuć się jak przy rzeczywistym stole bilardowym. Z założenia Playstation VR jest kompatybilne jedynie z PS4, jednak przy pomocy odpowiedniego adaptera, będziemy w stanie zagrać w gry również na PS5. W sieci znaleźć można również sporo poradników na temat tego, w jaki sposób zagrać na komputerze stacjonarnym przy użyciu PS VR – nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Oculus Quest 2

Kolejna świetna propozycja dla osób gustujących w wirtualnej rzeczywistości. Okulary te stworzone zostały głównie z myślą o posiadaczach komputerów stacjonarnych – nie jest to jednak wyznacznikiem, wykorzystać je bowiem możemy równie dobrze przy konsoli. Wielką zaletą oculusa jest lekkość i wygoda. Dzięki temu gra nam się komfortowo i nie myślimy o przerwie, którą wymuszać na nas mógłby odczuwany dyskomfort. Oculus wyposażony został w wewnętrzny system, zatem nie jest koniecznym podłączanie go do żadnego urządzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że gry PC VR bezapelacyjnie oferują nam dużo lepsze wrażenia z rozgrywki.

Za przykład gier wykorzystujących VR możemy wziąć Half-Life: Alyx – dobra propozycja dla tych, co oczekują trzeciej części serii. Kolejną ciekawą produkcją jest Creed: Rise to Glory na PlayStation 4. Jeśli masz już za sobą film z Rockym Balboa, ta gra powinna znaleźć się w Twojej kolekcji. Gier na VR jest sporo i większa część z nich wprowadza nowe, wcześniej niespotykane rozwiązania. Jeśli rozgrywka nam się znudzi, zawsze możemy porozmawiać sobie ze znajomymi za pomocą okularów. Do tego posłużyć nam może VR Chat – aplikacja dostępna na steamie.

Są to zdecydowanie dwie najlepsze propozycje rynkowe, które oferują świetną zabawę w przystępnej cenie. Biorąc pod uwagę zaangażowanie twórców gier komputerowych, konsolowych i tych na urządzenia mobilne, niebawem rynek mogą zdominować właśnie tego typu produkcje. Produkcje wykorzystujące technologie VR.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz