Optymalizacja komputera – szereg czynności, które warto wykonywać regularnie.

Optymalizacja komputera – szereg czynności, które warto wykonywać regularnie.

Spowolnienie komputera w miarę upływu czasu jest w pewnym stopniu normalne, jeśli jednak komputer zaczyna działać znacznie wolniej niż zwykle, konieczne może być przeprowadzenie optymalizacji systemu, usunięcie złośliwego oprogramowania lub wymiana zużytych podzespołów.

Dlaczego z czasem komputer zwalnia i traci wydajność?

Istnieje wiele przyczyn, dla których komputer może tracić wydajność z upływem czasu, takie jak zapełnienie dysku twardego, zużycie pamięci RAM, obciążenie procesora, zepsute pliki systemowe, złośliwe oprogramowanie, zużyte podzespoły, brak aktualizacji systemu i oprogramowania.

Co to jest optymalizacja komputera?

Optymalizacja komputera to zestaw działań, które pozwalają na przywrócenie wydajności sprzętu komputerowego. Jeśli Twój komputer startuje bardzo powoli i każda czynność wykonywana jest znacznie wolniej niż kiedyś, oznacza to, że konieczna jest optymalizacja. W jej trakcie usuwane są wszystkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na prędkość działania systemu, dzięki czemu komputer odzyskuje swoją pierwotną szybkość, taką, jaką miał w momencie pierwszego uruchomienia.

Optymalizacja komputera – jakie działania obejmuje?

Optymalizacja może obejmować różne czynności, takie jak:

  • Czyszczenie systemu: Usunięcie zbędnych plików, takich jak pliki tymczasowe, historia przeglądarki i inne, co pozwala na zwiększenie wolnej przestrzeni dysku i przyspieszenie działania systemu.
  • Usunięcie złośliwego oprogramowania: Skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów, trojanów i innego złośliwego oprogramowania, a następnie usunięcie znalezionych zagrożeń, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa komputera.
  • Aktualizacja systemu i oprogramowania: Instalowanie najnowszych aktualizacji systemu i oprogramowania, co pozwala na rozwiązanie błędów i awarii oraz zwiększenie wydajności systemu.
  • Defragmentacja dysku twardego: Proces usprawniający dostęp do danych na dysku twardym przez poprawienie ciągłości danych.
  • Ustawienia systemu: Dostosowanie ustawień systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika i zwiększenie wydajności systemu.
  • Przyspieszenie uruchamiania systemu: Usunięcie niepotrzebnych procesów, które uruchamiają się razem z systemem, co przyspiesza czas bootowania i przyspiesza dostępność do systemu.
  • Zmiana domyślnego planu zarządzania energią: Standardowym ustawieniem dla planu zarządzania energią jest plan zrównoważony. Dzięki temu komputer zużywa mniej energii, a laptop może dłużej pracować na baterii. Odbija się to jednak na ich wydajności. Jeśli mamy dostęp do stałego zasilania, warto przełączyć plan zarządzania energią na wysoką wydajność, to z pewnością w odczuwalnym stopniu przyspieszy jego działanie.

Optymalizacja komputera jest ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie komputera w dobrej kondycji i zwiększenie jego wydajności, co przekłada się na wygodniejsze korzystanie z niego.

Optymalizacja komputera zrobiona, a jednak ciągle jest coś nie tak?

Zdarza się tak, że wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności i wydaje nam się, że wszystko, co mogliśmy zoptymalizować, jest już w porządku, a jednak komputer cały czas miewa momenty znacznego spowolnienia. Być może wina nie leży w samym systemie i oprogramowaniu. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, jakie temperatury osiąga procesor i karta graficzna podczas pracy (można to zrobić w biosie, za pomocą dołączonego do płyty głównej oprogramowania lub niezależnych programów zewnętrznych) i czy komputer najzwyczajniej w świecie się nie przegrzewa, co również może w znacznym stopniu wpływać na jego wydajność.

Warto również sprawdzić, czy w naszym komputerze nie zgromadził się kurz. Zakurzone wentylatory, radiatory, czy ogólnie płyta główna lub wnętrze zasilacza, potrafi nie tylko bardzo mocno wpłynąć na wydajność jednostki, ale również zagrażać jej uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu.

Jaki procesor do komputera wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących