Oskary 2018

90. rozdanie Oscarów już za nami – dla jednych wyniki okazały się zaskoczeniem, a innym nawet powieka nie drgnęła, gdy wyczytano zwycięzców:

Tak więc w kategorii Najlepszy film wygrał “Kształt wody“, zgarniając również statuetki za muzykę i scenografię, zaś wyróżnienie dla najlepszego reżysera powędrowało do Guillermo del Toro.

Na tym kończą się nagrody dla ewidentnego faworyta, bowiem statuetka dla najlepszej aktorki znalazła się w rękach Frances McDormand za “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri“. Za rolę drugoplanową w tej produkcji nagrodzono również Sama Rockwella.
Najlepszym aktorem okazał się Gary Oldman za “Czas mroku“, zaś drugoplanową aktorką Allison Janney za film “Jestem najlepsza. Ja, Tonya“.

Za scenariusz oryginalny nagrodzono “Uciekaj!“, a za adaptowany “Tamte dni, tamte noce“. Najlepszą animacją jest “Coco“, które nagrodzone zostało również w kategorii Najlepsza piosenka za “Remember Me“.

Blade Runner 2049” doceniony został za kwestie wizualne i skończył z dwiema statuetkami za: zdjęcia oraz efekty specjalne. A “Dunkierka” Nolana zebrała trzy nagrody w kategoriach technicznych: montaż, dźwięk oraz montaż dźwięku.

Jesteście zadowoleni z wyników? Spodziewaliście się takiego rozdania, czy oczekiwaliście czegoś innego?

OSCARY 2018 – PEŁNE PODSUMOWANIE

NAJLEPSZY FILM

ZWYCIĘZCA – Kształt wody

Nominacje:

Tamte dni, tamte noce
Czas mroku
Dunkierka
Uciekaj!
Lady Bird
Nić widmo
Czwarta władza
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

NAJLEPSZY REŻYSER

ZWYCIĘZCA – Guillermo del Toro (Kształt wody)

Nominacje:

Christopher Nolan (Dunkierka)
Jordan Peele (Uciekaj!)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Nić widmo)

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

ZWYCIĘZCA – Gary Oldman (Czas mroku)

Nominacje:

Timothée Chalamet (Tamte dni, tamte noce)
Daniel Day-Lewis (Nić widmo)
Daniel Kaluuya (Uciekaj!)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

ZWYCIĘŻCZYNI – Frances McDormand (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

Nominacje:

Sally Hawkins (Kształt wody)
Margot Robbie (Jestem najlepsza)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (Czwarta władza)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

ZWYCIĘZCA – Sam Rockwell (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

Nominacje:

Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (Kształt wody)
Christopher Plummer (Wszystkie pieniądze świata)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

ZWYCIĘŻCZYNI – Allison Janney (Jestem najlepsza)

Nominacje:

Mary J. Blige (Mudbound)
Lesley Manville (Nić widmo)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (Kształt wody)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

ZWYCIĘZCA – Jordan Peele (Uciekaj!)

Nominacje:

Emily V. Gordon i Kumail Nanjiani (I tak cię kocham)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Guillermo del Toro i Vanessa Taylor (Kształt wody)
Martin McDonagh (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

ZWYCIĘZCA – James Ivory (Tamte dni, tamte noce)

Nominacje:

Scott Neustadteri Michael H. Weber (Disaster Artist)
Scott Frank, James Mangold i Michael Green (Logan)
Aaron Sorkin (Gra o wszystko)
Virgil Williams i Dee Rees (Mudbound)

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

ZWYCIĘZCA – Fantastyczna kobieta (Chile)

Nominacje:

L’insulte (Liban)
Niemiłość (Rosja)
Dusza i ciało (Węgry)
The Square (Szwecja)

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

ZWYCIĘZCY – Bryan Fogel i Dan Cogan (Ikar)

Nominacje:

Steve James, Mark Mitten i Julie Goldman (Abacus: Small Enough to Jail)
Agnès Varda, JR i Rosalie Varda (Visages, villages)
Feras Fayyad, Kareem Aveed i Søren Steen Jespersen (Ostatni w Aleppo)
Yance Ford i Joslyn Barnes (Strong Island)

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

ZWYCIĘZCA – Frank Stiefel (Heaven is a traffic jam on the 405)

Nominacje:

Laura Checkoway i Thomas Lee Wright (Edith+Eddie)
Elaine MacMillion Sheldon i Kerrin Sheldon (Heroin(e))
Thomas Lennon (Knife Skills)
Kate Davis i David Heilbroner (Traffic Stop)

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

ZWYCIĘZCY – Chris Overton i Rachel Shenton (The Silent Child)

Nominacje:

Reed van Dyk (DeKalb Elementary)
Derin Seale i Josh Walson (The Eleven O’Clock)
Kevin Wilson Jr. (My Nephew Emmett)
Katja Bernath i Tobias Rosen (Watu Wote: All of us)

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

ZWYCIĘZCY – Lee Unkrich i Darla K. Anderson (Coco)

Nominacje:

Tom McGrath i Ramsey Naito (Dzieciak rządzi)
Nora Twomey i Anthony Leo (The Breadwinner)
Carlos Saldanha (Fernando)
Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Ivan Mactaggart (Twój Vincent)

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

ZWYCIĘZCY – Glen Keane i Kobe Bryant (Dear Basketball)

Nominacje:

Victor Caire i Gabriel Grapperon (Garden Party)
Dave Mullins i Dana Murray (Lou)
Max Porter i Ru Kuwahata (Negative Space)
Jakob Schuh i Jan Lachauer (Revolting Rhymes)

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY

ZWYCIĘZCY – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick (Czas mroku)

Nominacje:

Danil Phillips i Lou Sheppard (Powiernik królowej)
Arjen Tuiten (Cudowny chłopak)

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

ZWYCIĘZCY – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau i Jeff Melvin (Kształt wody)

Nominacje:

Sarah Greenwood i Katie Spencer (Piękna i Bestia)
Dennis Gassner i Alessandra Querzola (Blade Runner 2049)
Sarah Greenwood i Katie Spencer (Czas mroku)
Nathan Crowley i Gary Fettis (Dunkierka)

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

ZWYCIĘZCA – Roger A. Deakins (Blade Runner 2049)

Nominacje:

Bruno Delbonnel (Czas mroku)
Hoyte van Hoytema (Dunkierka)
Racher Morrison (Mudbound)
Dan Laustsen (Kształt wody)

NAJLEPSZE KOSTIUMY

ZWYCIĘZCA – Mark Bridges (Nić widmo)

Nominacje:

Jacqueline Durran (Piękna i Bestia)
Jacqueline Durran (Czas mroku)
Luis Sequeira (Kształt wody)
Consolata Boyle (Powiernik królowej)

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

ZWYCIĘZCY – Richard King i Alex Gibson (Dunkierka)

Nominacje:

Julian Slater (Baby Driver)
Mark Mangini i Theo Green (Blade Runner 2049)
Nathan Robitaille i Nelson Ferreira (Kształt wody)
Matthew Wood i Ren Klyce (Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi)

NAJLEPSZY DŻWIĘK

ZWYCIĘZCY – Mark Weingarten, Gregg Landaker i Gary A. Rizzo (Dunkierka)

Nominacje:

Julian Slater, Tim Cavagin i Mary H. Ellis (Baby Driver)
Ron Barlett, Doug Hemphill i Mac Ruth (Blade Runner 2049)
Christian Cooke, Brad Zoern i Glen Gauthier (Kształt wody)
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce i Stuart Wilson (Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi)

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA

ZWYCIĘZCA – Alexandre Desplat (Kształt wody)

Nominacje:

Hans Zimmer (Dunkierka)
Jonny Greenwood (Nić widmo)
John Williams (Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi)
Carter Burwell (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

ZWYCIĘZCA – Alexandre Desplat (Kształt wody)

Nominacje:

Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan Sudick (Strażnicy Galaktyki vol. 2)
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza i Mike Meinardus (Kong: Wyspa Czaszki)
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan i Chris Corbould (Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi)
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon i Joel Whist (Wojna o Planetę Małp)

NAJLEPSZY MONTAŻ

ZWYCIĘZCA – Lee Smith (Dunkierka)

Nominacje:

Paul Machliss i Jonathan Amos (Baby Driver)
Tatiana S. Riegel (Jestem najlepsza)
Sidney Wolinsky (Kształt wody)
Jon Gregory (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

NAJLEPSZA PIOSENKA

ZWYCIĘZCY – Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez (Remeber Me z filmu Coco)

Nominacje:

Mary J. Blige, Raphael Saadiq i Taura Stinson (Mighty River z Mudbound)
Sufjan Stevens (Mystery of Love z Tamte dni, tamte noce)
Diane Warren i Lonnie R. Lynn (Stand Up For Something z Marshall)
Benj Pasek i Justin Paul (This Is Me z Król rozrywki)

Dodaj komentarz

avatar