1

Choć książka Najwyższa jakość brazylijskiego autora Cacao DecoMorreno stoi na polskich półkach już od 1992 roku, to jednak dopiero teraz, dzięki wydawnictwu Extra Ciemne zyskała drugie życie i w ciągu kilku dni stała się bestsellerem w naszym kraju. Czy powieść ta jest na tyle dobra, by poświęcić jej chwilę swojego czasu? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Na samym początku chciałbym dodać, że Najwyższa jakość wydana została w dwóch edycjach – kieszonkowej, liczącej 80 stron oraz standardowej, 150-stronicowej. Choć wersje te w dość nietypowy sposób różnią się ilością stron, to jednak wnętrze pozostaje bez zmian. Z dostępnością książki nie ma problemów – kupicie ja zarówno we wszystkich dużych super- i hiper- marketach, jak i w dobrych sklepach osiedlowych. Wersja kieszonkowa to koszt ok. 5 zł, zaś edycję standardową znajdziecie już za 7zł – cena niewielka, prawda?

2

Powieść Najwyższa jakość jest powieścią autobiograficzną, opowiadającą o młodzieńczych latach autora. Akcja książki dzieje się w roku 1980, w niewielkim mieście Theobroma w Brazylii. Młody, 17-letni wówczas chłopiec Cacao, prowadzi z ojcem Gustavo małą plantację kakaowca. Dzięki wielu godzinom ciężkiej pracy oraz pasji włożonej w uprawę, nasiona kakaowca hodowane przez rodzinę DecoMorreno stają się jednym z najbardziej rozchwytywanych towarów w Brazylii. Niestety jednak, sława nie wychodzi im na dobre, bo ich zyskami zaczyna interesować się bezwzględna w działaniach mafia kakaowa, która za wszelką cenę próbuje poznać sekret kryjący się za niesamowitą jakością nasion oferowanych przez utrzymywaną przez panów plantację. Rodzina DecoMorreno nie zamierza jednak zdradzać swoich tajemnic i uparcie ich broni, przez co w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ojciec – Gustavo. Młody Cacao po stracie ojca sam musi zająć się biznesem i pamiętać, by za żadne skarby nie zdradzać rodzinnego sekretu.

3

Najwyższa jakość w bardzo ciekawy sposób opisuje życie farmerów oraz ujawnia pewne smaczki związane z historią Brazylii w tamtejszym okresie, choć moim zdaniem tych ciekawostek jest zdecydowanie za mało. Sam autor w wielu wywiadach podkreślał, że starał się jak najlepiej odwzorować historię tamtego okresu i ze łzami w oczach przypominał sobie każdy szczegół związany z jego rodziną. Z książki możemy dowiedzieć się także jak wygląda praca na plantacji kakaowców oraz poznać cały proces produkcji uwielbianego przez cały świat kakao. Sam styl powieści jest bardzo luźny i nie nudzi. Sam wciągnąłem się w tę książkę na tyle, że jej przeczytanie zajęło mi dwa, bardzo miło spędzone wieczory.

Cacao DecoMorreno – Najwyższa jakość to książka, którą zdecydowanie polecam każdemu. Jeśli chcielibyście spędzić wolny czas przy czymś ciekawym i w pewnych momentach ogrzewającym, to gorąco zachęcam do kupna omówionej przeze mnie powieści. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy wam się spodobała.

Ocena: 10/10

Plusy
+ bardzo ciekawa historia
+ możliwość poznania procesu produkcji kakao
+ rożne ciekawostki wplecione w treść
+ luźny styl tekstu
+ bardzo łatwo dostępna w sklepach

Minusy
– ciekawostek historycznych mogłoby być zdecydowanie więcej
– za krótka – chciałoby się poznać dalszą część historii

Autor: Severan

Dodaj komentarz

avatar