Praktyczny przewodnik: Jak otworzyć plik ZIP na telefonie?

Praktyczny przewodnik: Jak otworzyć plik ZIP na telefonie?

Praktyczny przewodnik: Jak otworzyć plik ZIP na telefonie?

W rozwijającej się erze cyfrowej, otwieranie plików ZIP należy do jednej z bardziej przydatnych umiejętności. Nie każdy użytkownik wie, że takie pliki można w prosty sposób otworzyć za pomocą smartfona. Jak otworzyć plik ZIP na telefonie? Poniższy artykuł wskaże Ci krok po kroku, jak to zrobić.

Korzyści z plików ZIP

Pliki ZIP zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim temu, że poprzez kompresję plików i folderów pozwalają zaoszczędzić miejsce na urządzeniu. Kompresja do pliku ZIP pozwala również na sprawniejsze przenoszenie i przesyłanie danych, dlatego użytkownicy coraz częściej decydują się na tworzenie takich „spakowanych” plików. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak otworzyć plik ZIP nie tylko z poziomu komputera, ale i urządzenia mobilnego, do którego znaczna część użytkowników ma dużo łatwiejszy dostęp.

Jak otworzyć plik ZIP na telefonie z systemem Android?

Jeżeli używasz telefonu z systemem Android, oto prosty poradnik jak otworzyć plik ZIP:

1.Sprawdź, czy Twój telefon posiada wbudowaną funkcję

Producenci coraz częściej wyposażają telefony w wbudowane aplikacje do obsługi plików ZIP. Jeżeli Twój telefon posiada taką funkcję, otwierając dany plik na ekranie wyświetli się propozycja otworzenia go w domyślnej aplikacji, przeznaczonej do tego konkretnego formatu pliku. Jeśli jednak nie posiadasz wbudowanej odpowiedniej aplikacji, istnieje inny sposób na otworzenie pliku ZIP na telefonie.

2. Pobierz aplikację do obsługi ZIP

Jeżeli Twój telefon nie posiada wbudowanej funkcji, samodzielnie możesz zainstalować odpowiednią aplikację z Google Play Store (Sklep Play).

Przykładowe aplikacje do otworzenia pliku ZIP na telefonie z systemem Android:

  • Zip Extractor,
  • RAR,
  • AZIP Master.

Kiedy już zainstalujesz wybraną aplikację, uruchom ją i za jej pomocą przeszukaj dostępne foldery, lokalizując plik ZIP, który chcesz otworzyć. Następnie aplikacja umożliwi Ci wypakowanie danego pliku do wybranego folderu. Po wypakowaniu pliku ZIP, możesz w pełni korzystać z jego zawartości. 

Jak otworzyć plik ZIP na telefonie z systemem iOS?

Jeżeli posiadasz telefon z systemem iOS, oto sposoby umożlwiające odczyt plików ZIP:

1. Wbudowana funkcja:

W systemie iOS istnieje wbudowana aplikacja Pliki (Files), która umożliwia dowolne zarządzanie plikami na urządzeniu. Za pomocą tej aplikacji możesz swobodnie przeglądać i otwierać pliki ZIP.

2. Sprawdź dedykowane aplikacje

Jeżeli wbudowana aplikacja z jakiegoś powodu Ci nie wystarcza, możesz skorzystać z oferty dostępnej w Apple Store.

Przykładowe aplikacje do obsługi plików ZIP na telefonie z systemem iOS:

  • WinZip, 
  • iZip, 
  • Unzip.

Zainstaluj wybraną aplikację, by następnie z jej pomocą w dowolny sposób zarządzać plikami ZIP na Twoim telefonie.

Ciesz się swobodą dostępu

Otwieranie plików ZIP na telefonie jest bardzo proste i praktyczne – wbudowane funkcje lub aplikacje dostępne w sklepach pozwalają w kilku prostych krokach zyskać dostęp do zawartości spakowanych plików, bez konieczności dostępu do komputera. Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu Android, czy iOS, teraz wiesz, jak otworzyć plik ZIP na smartfonie i cieszyć się jego zawartością bez trudu.

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?
Bateria Twojego telefonu – tajniki długowieczności i wydajności
Co trzeba wiedzieć o 5G w telefonach?