Programowanie dla dzieci – czy warto?

Programowanie dla dzieci – czy warto?

Wiele osób, a w tym portale branżowe i specjaliści mówią zgodnie – programista to zawód przyszłości. Kursy programowania dla dorosłych pomagają zmienić zawód i podnieść swoje kwalifikacje do wymagań rynku pracy. Szkoły programowania i kursy online, zarówno te płatne jak i bezpłatne, wyrastają jak grzyby po deszczu. A co z nauką programowania dla dzieci? Czy warto zaszczepiać im bakcyla od wczesnych lat?

Zdecydowanie tak!

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Jeśli tylko dziecko wykazuje zainteresowanie to warto pokazać mu możliwości jakie daje programowanie, a także to jak wspaniałą zabawą może to być i jaką satysfakcję dawać. Nauka programowania u dzieci rozwija kreatywność i wyobraźnię, uczy analitycznego myślenia i doskonali umiejętności rozwiązywania problemów – często w bardzo nieszablonowy sposób. A także daje mnóstwo satysfakcji, co potwierdzi nie jeden programista, któremu udało się rozwiązać skomplikowany problem. Uczenie programowania od najmłodszych lat pokazuje też dziecku jak działa komputer i jaką logiką się kieruje. Uczy formułowania jasnych poleceń, które bez problemu pojmie komputer i osiągania celów.

Gdzie szukać inspiracji i z czego korzystać?

Tu z pomocą przychodzi najbardziej niezawodne źródło, bez którego zawód programisty były bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy w dzisiejszych czasach, czyli internet. W sieci dostępne są darmowe kursy pokazujące podstawy programowania, kursy płatne, na których dostępne są bardziej zaawansowane zadania, a także informacje o szkołach programowania dla dzieci, na które można wysłać naszą pociechę, by tam poznawała tajniki kodowania pod okiem specjalistów.

Programowanie offline

Naukę programowania można zacząć bez użycia komputera. Tworzenie algorytmów, czyli ścieżek działania dla komputerów, można śmiało przeprowadzić na kartce papieru lub z użyciem rekwizytów. Przykładem może być tworzenie magnetycznego labiryntu, geometryczne rysowanie, zero-jedynkowy pojedynek czy jak narysować kota. Pomysłów i inspiracji jest mnóstwo, a można je znaleźć na blogach parentingowych lub nawet na rządowych stronach wspierających cyfrową edukację dzieci.

Gry i programy w służbie nauki

W internecie jest mnóstwo kursów dla dzieci, które oferują bezpłatną możliwość poznania podstaw programowania. Jednym z najpopularniejszych programów jest Scratch, którego można używać w sieci jak i bez dostępu do niej. Scratch to język programowania i społeczność online, dzięki którym dzieci wraz z rodzicami mogą tworzyć własne animacje, programy i gry, a następnie udostępniać je w sieci.

Programowanie ma sens

Programowanie to nie tylko wstęp do jednego z najlepiej opłacanych i przyszłościowych zawodów na świecie. To przede wszystkim nauka kreatywnego myślenia, często nieszablonowego sposobu rozwiązywania problemów, a także oswajanie cyfrowego świata, który nas otacza z każdej strony. To także świetna okazja dla dzieci, by te rozwijały swoją samodzielność oraz znajomość nowych technologii.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz