Proste kroki, które przyśpieszą Twój komputer

Automatycznie zapisany szkic

Korzystając ze swojego komputera, zapewne nie raz przyszło wam użerać się ze spowolnionym systemem operacyjnym. Jest to problem, z którym boryka się znaczna część użytkowników, usilnie próbując go zniwelować. Są sytuacje, w których wystarczy zwolnić odrobinę miejsca na dysku, aby cieszyć się szybkim funkcjonowaniem systemu, ale są i takie, gdzie proces ten jest bardziej złożony. Z tego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby przyśpieszyć działanie Twojego komputera, a także, w jakie oprogramowanie warto się wyposażyć, by zadbać o jego prawidłowe działanie.

O komputer trzeba zadbać, czyli jak rozwiązać problem wolnego działania.

Komputer jest to urządzenie, z którego korzysta niemal każdy. Szczególnie w dobie epidemii koronawirusa urządzenie to jest niezwykle eksploatowane, chociażby za sprawą pracy zdalnej czy e-lekcji. Częste używanie takiego urządzenia może przyczynić się do jego spowolnienia, chociażby przez częste pobieranie sporej wielkości plików czy nawet przez zwykłe przeglądanie internetu. Jak powinniśmy zachować się w momencie, w którym system operacyjny zbyt długo się ładuje lub w sytuacji, gdzie przeglądarka zwleka z uruchomieniem?

W pierwszej kolejności warto zorientować się, jakim dokładnie dysponujemy sprzętem. Istnieje możliwość, że nasz komputer działa wolno, ponieważ dysponuje słabymi podzespołami. Mała ilość pamięci ram lub niewystarczająca ilość rdzeni w procesorze może mieć wpływ na działanie naszego systemu operacyjnego. Jeśli spowolnienie nastąpiło zaraz po instalacji takowego, warto zapoznać się z minimalnymi wymaganiami. Spełnienie ich jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania. Kolejnym ważnym krokiem będzie defragmentacja dysku. Za jej pomocą możemy posegregować pliki tak, aby były łatwiej dostępne. Proces ten jest czasochłonny, dlatego warto komputer zostawić samemu sobie przez pewną chwilę.

Defragmentacja jednak rzadko rozwiązuje problem związany z wolnym działaniem komputera. Jeśli mamy już za sobą oba wymienione wyżej kroki, powinniśmy sprawdzić jakie aplikacje uruchamiają się w tle, podczas rozruchu. W tym celu wciskamy kombinację klawiszy: Ctrl + Shift + Esc. Następnie przechodzimy do zakładki “Uruchamianie” i tam wyłączamy programy, które są nam zbędne. Dobrym rozwiązaniem również może się okazać oczyszczanie dysku. Jeśli jakimś cudem wszystkie te czynności pomogły nam w nieznacznym stopniu, warto sięgnąć po inne środki. Istnieją aplikacje, które dysponują idealnymi opcjami umożliwiającymi nam optymalizację systemu. Pierwszym z nich jest wyjątkowo popularny CCleaner, za pomocą którego będziemy w stanie pozbyć się starych rejestrów czy zbędnych plików instalacyjnych, gromadzących się w folderze systemowym. Kolejnym dobrym programem może okazać się również Glary Utilities – świetna alternatywa o podobnych możliwościach. Jeśli dysponujemy antywirusem, warto na chwilę go wyłączyć by sprawdzić, jak sprawuje się Windows bez niego. Jeżeli zauważymy przyrost wydajności, może warto zastanowić się nad innym, mniej wymagającym rozwiązaniem?

Sprawdź co się dzieje wewnątrz komputera

Nie zawsze winą słabego funkcjonowania systemu są problemy z danymi znajdującymi się na dysku. Owszem, jest to często występująca przyczyna, nie mniej musimy pamiętać też o innych ważnych aspektach. Średnio raz w roku należy wymieniać pastę termoprzewodzącą znajdującą się na procesorze. Ten zabieg sprawi, że temperatura będzie niższa, co za tym idzie, podzespół ten będzie sprawniejszy i usuniemy ryzyko spalenia. Kolejną rzeczą, którą warto zrobić to pozbycie się kurzu wewnątrz wentylatorów. Te proste kroki sprawią, że przepływ gorącego powietrza będzie lepszy, a wydajność komputera odrobinę wzrośnie.

Okulary zerówki damskie – gdzie można kupić najlepsze modele?
Jak zresetować komputer?
Jak zrobić screenshot na komputerze

Dodaj komentarz