Komputery osobiste coraz rzadziej wyposażane są w napędy DVD. Nowa technologia wyparła nośniki, stawiając na dane w chmurze. Mało się ostatnio mówi o oprogramowaniu w wersji pudełkowej, a jeżeli już takową producent wypuści, to okazuje się, że wewnątrz pudełka brakuje płyty, a na jej miejscu znajdujemy co najwyżej kartonik imitujący krążek, z kodem potrzebnym do aktywacji. Zgaduję, że nie jeden z was trzymając takowe pudełko, zastanawiał się, dlaczego jest takie lekkie, po czym rozczarowanie uderzało w was jak grom z jasnego nieba. Na całe szczęście systemy operacyjne mają wersję nośnikową. Co, jednak jeśli nie posiadamy napędu DVD albo nawet gorzej, nie jesteśmy posiadaczami wspomnianego nośnika, a jedyne czym dysponujemy to kod aktywacyjny systemu i pusty pendrive? W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak stworzenie bootowalnego nośnika usb.
Czym jest bootowalny pendrive?
Mimo że to zagadnienie wydawać się może skomplikowane, jest bardzo proste. Bootowalny pendrive bowiem to nic innego jak przenośna pamięć flash, za pomocą której jej zawartość automatycznie uruchamia się przy starcie naszej maszyny. Genialna wręcz alternatywa względem tradycyjnych nośników i co najważniejsze, przesył danych – a więc i sama instalacja – jest sprawniejsza. Możemy dzięki temu zaoszczędzić pieniądze (wydawane, chociażby na puste płyty DVD), jak i czas.
Co zyskujemy tworząc taką pamięć?
- Możemy system uruchomić bezpośrednio z pamięci pendrive.
- Instalując system z bootowalnej pamięci flash, możemy zaoszczędzić czas.
- Wygoda w działaniu i mobilność.
Obecnie niemal każda płyta główna jest w stanie wykryć taki nośnik, dlatego też ten format jest najwygodniejszy. W przypadku kiedy znajomy poprosi nas o sformatowanie dysku i instalacje systemu na nowo, lepiej wyposażyć się w bootowalny pendrive, niż płytę. Nie mamy bowiem pewności, w jakim stanie jest jego napęd lub czy w ogóle go posiada. Jeżeli informacji tych nam dostarczono, pamiętajmy, że płyta może się porysować, przez co dane tam zawarte mogę być nie do odratowania.
.
W celu stworzenia bootowalnej pamięci flash wielu próbuje sobie ułatwić sprawę za pomocą specjalnego oprogramowania, zapomina się jednak, że system windows wyposażony jest w proste narzędzie, umożliwiające nam stworzenie takowego. Co zatem powinniśmy zrobić?
Uruchom konsolę cmd z uprawnieniami administratora – Niezależnie od wersji systemu, jaki posiadasz, konsolę uruchamia się wszędzie tak samo. Wciśnij klawisz “windows” na klawiaturze i wpisz cmd. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie i wybierz -> Uruchom jako administrator. Drugim i wyjątkowo prostym sposobem jest wciśnięcie klawisza “windows” + R. Teraz należy w puste pole wpisać cmd i zamiast zatwierdzać enterem, wciskamy taką kombinację jak: Ctrl + Shift + Enter. Naszym oczom ukazuje się konsola z prawami administratora.
Diskpart – Wpisz w konsoli polecenie diskpart. Tym sposobem przygotowujemy się do działania, jakim jest tworzenie bootowalnej pamięci flash.
Polecenie list disk – Kolejną komendę, jaką należy wprowadzić to komenda list disk. Po wprowadzeniu tego polecenia wyświetlą nam się wszystkie dyski, jakie są aktualnie podpięte do naszego komputera. Począwszy na dyskach twardych, skończywszy na naszej pamięci flash. Można go odnaleźć, sugerując się rozmiarem pamięci. Jeśli mamy problem z rozpoznaniem dysku, możemy to zrobić, wykonując kolejno kroki: Start -> wpisujemy zarządzanie komputerem.
Polecenie select disk – Gdy już określimy, który to nasz dysk, wpisujemy: select disk 2 gdzie 2 określa pamięć, na której chcemy wgrać system. W waszym przypadku może być to inna liczba, np. 1.
Z góry zakładam, że pamięć flash, na której chcemy wgrać system operacyjny, jest czysta. W przeciwnym wypadku, jeśli znajdują się tam ważne pliki, zaleca się wcześniejsze skopiowanie ich na dysk twardy. Poleceniem clean czyścimy dysk. Następnym krokiem będzie stworzenie nowej partycji. W tym celu wpisujemy: create partition primary. Aby aktywować naszą partcję, należy wpisać active. Nie pozostaje nam nic innego jak sformatowanie całego pendriva i skopiowanie plików z naszym Windowsem. Zaleca się formatowanie systemem plików FAT32. Wpiszmy zatem fs=fat32 quick. Co dalej? Na zakończenie należy przepisać literę naszej pamięci tak, aby była ona widoczna w Eksploratorze Windowsa. Zrobimy to poleceniem assign.
Teraz gdy stworzyliśmy bootowalną pamięć flash, możemy skopiować pliki instalacyjne naszego systemu operacyjnego.