Sposoby na sprawdzanie temperatury komputera

Sposoby na sprawdzanie temperatury komputera

Temperatura procesora to parametr, który ma istotne znaczenie dla żywotności i wydajności pracy komputera. Jeśli przekracza przyjętą normę, może doprowadzić do wystąpienia poważnych problemów. Aby im zapobiec, należy ją regularnie ją monitorować.

Korzyści wynikające ze sprawdzania temperatury komputera

Kontrolowanie temperatury procesora jest procedurą prostą do wykonania. Dzięki niej można stwierdzić czy komputer nie ma uszkodzonego systemu chłodzenia, jego podzespoły uległy zakurzeniu lub doszło do zużycia się taśmy termoprzewodzącej. Gdy te problemy zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, zapobiegnie się ewentualnym awariom urządzenia. Warto mieć świadomość, że komputer pracujący na ekstremalnie wysokich temperaturach, może ciągle się przycinać, nagle wyłączać, co stwarza ryzyko utracenia ważnych danych, a nawet doprowadzić do trwałego zniszczenia procesora.

Jaka jest optymalna temperatura procesora?

Uważa się, że komputery stacjonarne i laptopy pracują najwydajniej w temperaturze 55-85°C, a maksymalne ich wartości nie powinny przekraczać zakresu 79-90°C. Jednak w tym względzie należy również wziąć pod uwagę inne czynniki tj. zakres taktowania CPU, konfigurację komputera, typ procesora i technologię jego wykonania czy rodzaj chłodzenia. Ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć, że procesor będzie najlepiej pracował w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i na urządzeniu wyposażonym w sprawny system chłodzenia, co dodatkowo zmniejsza pobór energii. Należy także wiedzieć, że laptopy z uwagi na swoją budowę są odporniejsze na wysokie temperatury niż pecety.

Metody na sprawdzenie temperatury komputera

Najpopularniejszymi sposobami na kontrolę temperatury procesora jest skorzystanie z:

  • Funkcji BIOS-u – niej jest to idealna metoda, gdyż pozwala jedynie na ocenienie temperatury wyjściowej, czyli w czasie, gdy sprzęt nie jest obciążony pracą,
  • Specjalnych programów do sprawdzania temperatury CPU tj. AIDA, CoreTemp, HWMonitor czy SpeedFan,
  • Profesjonalnej obudowy z wyświetlaczem informacyjnym – zawiera czujniki mierzące temperaturę na bieżąco i wyświetlające ją na obudowie. Są dość drogie i nie wykazują się uniwersalnością.

Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego wybór odpowiedniej należy uzależnić od indywidualnych potrzeb.

Jak zapobiec nadmiernemu przegrzewaniu się komputera?

Jeśli temperatura procesora jest zbyt wysoka, należy podjąć kroki mające na celu poprawy wydajności urządzenia. Warto pilnować by w komputerze nie gromadził się kurz i brud. Należy oczyścić jego wnętrze z nieużywanych kabli czy dysków, które zaburzają cyrkulację powietrza oraz sprawdzić, czy obudowa nie jest zbyt ciasna. Jeśli taśma termoprzewodząca nosi znamiona zużycia, nie można zbyt długo zastanawiać się nad jej wymianą. Dobrym rozwiązaniem jest również dokonanie modernizacji systemu chłodzenia na nowocześniejszy.

 

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?
Bateria Twojego telefonu – tajniki długowieczności i wydajności
Co trzeba wiedzieć o 5G w telefonach?