Tablet graficzny – czym jest i jaki wybrać?

Automatycznie zapisany szkic

Tablet graficzny jest to urządzenie, bez którego żaden grafik się nie obejdzie. Owszem, tworzenie naszego dzieła za pomocą myszki jest możliwe, nie mniej to tablet pomoże zadbać o szczegółowość rysowanych przez nas obiektów. Zastosowań może mieć wiele, gdyż przydać się może nie tylko w grafice komputerowej, ale również w fotografii. Poza praktycznymi rozwiązaniami przydaje się również w grach. Jest to na pewno jedno z tych urządzeń, które warto posiadać w domu – czerpać bowiem można z niego same korzyści.

Do czego może posłużyć nam tablet?

Tworzenie grafik za pomocą tabletu graficznego jest niezwykle wygodne. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością wycieniujemy rysowane obiekty, czy przerysujemy kontury. Myszka, mimo że niezawodna w codziennych zmaganiach, na tle tworzenia ilustracji wypada po prostu słabo. Łatwiej jest operować własną dłonią niż urządzeniem peryferyjnym, totalnie niezdającym egzaminu w tego typu czynnościach. Tablet graficzny przydać się może każdemu, kto nawet w minimalnym stopniu interesuje się grafiką. Największym atutem tego urządzenia jest bezapelacyjnie tempo pracy. Tworząc grafiki z wykorzystaniem tabletu, zaoszczędzimy naprawdę sporo czasu, ponieważ daje on możliwość łatwego cofania zmian. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie otrzymujemy zlecenie od konkretnego klienta. Wcześniej już robiliśmy dla niego prace, dlatego też darzy nas on ogromnym zaufaniem i wierzy, że podołamy wyzwaniu. Zatem klient oczekuje, że wyślemy mu pracę jak najszybciej. Wykonanie owego zlecenia za pomocą myszki mogłoby być nieco problematyczne. W dodatku takie czynniki jak ewentualny stres utrudniają zaistniałą sytuację. Z pomocą przychodzi tablet graficzny, gdzie w trakcie realizacji projektu czuć się możemy swobodnie, ponieważ manualnie jesteśmy bardziej sprawni, niż jakbyśmy do realizacji przystąpili z samą myszką.

Za pomocą tabletu graficznego możemy również tworzyć animacje. Niektóre modele tabletów mają funkcję umożliwiającą warstwowanie, dzięki czemu możemy nakładać na siebie rysowane ilustracje, dopasowując odpowiednio pod animację, nad którą obecnie pracujemy. Ciekawe rozwiązanie i świetnie się spisujące. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć to możliwość tworzenia podpisów online. Dzięki tak prostej funkcji zaoszczędzimy czas na skanowaniu dokumentów z naszym podpisem. Jak nie trudno zauważyć, tablet służyć nam może do wielu rzeczy i bez wątpienia każda z wymienionych jest przydatna.

Jaki tablet graficzny wybrać?

Nasz wybór zależy w dużym stopniu od tego, do czego chcemy przeznaczyć dane urządzenie. Jeśli chcemy wykorzystać je do amatorskich celów, takich jak nauka rysowania czy proste gry przeglądarkowe, tutaj nie musimy wydawać dużych pieniędzy. Do takich czynności zapewne wystarczy nam tablet w przedziale 100-200zł. Inaczej ma się sprawa w momencie, gdy zamierzamy tworzyć zaawansowane projekty. Tutaj warto pochylić się nad modelami droższymi, umożliwiającymi nam znacznie więcej. Poniżej przedstawiam wam przykłady takich tabletów.

  • Huion Inspiroy H1060P – Posiada bezprzewodowy rysik i 12 programowalnych klawiszy, za pomocą których będziemy mogli tworzyć prace jeszcze szybciej. Model ten jest wyposażony w duży rozmiar roboczy.
  • Wacom Intuos S – Plusem tego tabletu jest to, że do jego korzystania nie jest potrzebne okablowanie. Wyposażony został w Bluetooth 4.2. Urządzenie to w przeciwieństwie do wyżej wymienionego ma jedynie 6 przycisków programowalnych (2 w piórze i 4 w tablecie).
  • Huion Kamvas 20 – Zdecydowanie jest to najdroższy model, służący do prac bardziej zaawansowanych. Posiada sporych rozmiarów ekran i godną polecenia liczbę poziomów nacisku. Dzięki temu ilustracje przez nas tworzone będą niezwykle szczegółowe. Dobry wybór dla osób, które grafiką zajmują się już zawodowo.
Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz