TikTok to chińska platforma społecznościowa, która bije rekordy popularności w ostatnich czasach. Niektórzy dopatrują się jej sukcesu w pandemii 2020 roku, kiedy to tłumy studentów i uczniów nie miały zajęć przez początkowe tygodnie, a czas spędzali właśnie w mediach społecznościowych. Obecnie fenomen TikToka nie dotyczy już wyłącznie najmłodszych grup społecznych, ale coraz częściej można spotkać także seniorów przeglądających zabawne filmiki. TikTok ma jednak wielki apetyt i pragnie zagarniać coraz większe obszary życia. Najnowsza funkcja platformy będzie zupełnie zadziwiająca i zaskoczy pewnie nie jedną osobę. Mowa tu oczywiście o możliwości aplikowania do pracy przez tę platformę! Kto zdecydował się na przyjmowanie życiorysów kandydatów w ten sposób? Jak wygląda sam proces aplikowania? Czy kandydat musi nagrać filmik?
Czym jest TikTok?
Aby pomóc zrozumieć osobom, które z platformą spotykają się po raz pierwszy, w tym miejscu przedstawimy czym jest TikTok. Jeśli jesteś jego użytkownikiem, to prawdopodobnie możesz pominąć ten akapit i przejść od razu do następnego, bowiem nie znajdziesz tu nic, czego byś jeszcze nie wiedział. W największym uproszczeniu TikTok to trochę młodszy brat śmiesznej części YouTube – twórcy zamieszczają ogólnodostępne filmiki, których obróbka w aplikacji jest przyjemna i prosta. Najczęściej są to śmieszne filmiki, poradniki, miniteledyski czy ciekawostki z poszczególnych dziedzin życia. Fenomen platformy polega na tym, że o ile na YouTube zdobycie popularności w obecnych czasach jest bardzo trudne i wymaga najczęściej pomocy innych twórców, o tyle na TikToku stosunkowo prosto jest trafić do powszechnej świadomości. Dzieje się tak za sprawą dobrze działającego “feedu” podsuwającego użytkownikowi potencjalnie ciekawe dla niego treści.
Poza tym, czym jest TikTok, warto też wiedzieć, że w pierwszych fazach swojego funkcjonowania budził wielkie kontrowersje – wszystko za sprawą swojego chińskiego pochodzenia. Aplikacja była oskarżana o szpiegowanie użytkowników i dostarczanie ich danych do Chin, co nawet skutkowało banem w Stanach Zjednoczonych Ameryki, który został jednak niedługo później cofnięty.
Aplikacja do pracy przez TikToka
Dla największych fanów TikToka mamy złą wiadomość – na ten moment opisywana funkcja nie jest dostępna w Polsce, a pilotaż ma być dość krótki i dotyczy tylko kilku rozpoznawalnych firm. Co ciekawe, korporacje wspierające aplikację przez TikToka wywodzą się wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych, w których do niedawna pozostawał on zbanowany. Samo działanie funkcji nie jest zbyt odkrywcze – kandydat tworzy filmik ze swoim CV, postuje je na platformie, a następnie za jej pomocą wysyła je do rekruterów z danej firmy. Na ten moment w programie biorą udział takie sławne marki jak: Target, Chipotle, czy GreatClips.
Mimo, że na ten moment jest to dopiero program pilotażowy, a jego funkcjonalność jest mocno ograniczona, rodzi to pytanie – czy jest to przyszłość wysyłania CV? Czy pracodawca będzie otrzymywał zawsze już filmiki, za pomocą których pozna wstępnie kandydatów, jeszcze przed pierwszą rozmową? Zdaje się, że właśnie w tym kierunku to zmierza, zwłaszcza wobec coraz liczniejszej reprezentacji generacji Z na rynku pracy. Póki co jednak standardowe wysyłanie CV nie jest zagrożone, a osoby niekorzystające z Tiktoka dalej mogą aplikować do pracy. Nawet jeśli więcej firm o podobnej sławie, jak te biorące udział w pilotażu, pójdzie w tym kierunku, to wciąż muszą pamiętać o starszych i najczęściej bardziej doświadczonych pracownikach na rynku pracy. Rewolucji nie będzie.