Zastosowanie gier w celu towarzyskim

Automatycznie zapisany szkic

Zastosowanie gier w celu towarzyskim

Wiele osób, głównie starszej daty, są zdania, że gry dzielą ludzi. Wychodzą z takiego założenia głównie dlatego, że ich dzieci nie mają z nimi takiego kontaktu, bo ciągle siedzą przed komputerem. Rzecz w tym, że gry idealnie nadają się do łączenia ludzi. Mogą być one genialnym sposobem na spędzanie ze sobą czasu, szczególnie jeśli nie możemy w danym momencie znaleźć się z inną osobą w tym samym pomieszczeniu. Granie po sieci to idealny sposób zarówno na utrzymanie kontaktu z rówieśnikami, jak i poznanie nowych osób, w tym takich spoza terenów naszego kraju. Co wcale nie znaczy, że nie znajdą one zastosowania, gdy już znajdziemy się w jednym pomieszczeniu z naszymi przyjaciółmi.

Spotykanie ludzi na odległość

Przyjrzyjmy się najpierw graniu przez Internet. Posiada ono wiele olbrzymich plusów, którymi lokalna potańcówka się pochwalić nie może. Potrafi być to bardzo oszczędne w czasie i środkach. Zebranie się gronem składającym się z 30 lub 40 osób, to nic wyjątkowego w grach, szczególnie MMO. Spotkanie tylu osób w rzeczywistości może być problematyczne. Jeśli nie jesteśmy posiadaczem willi lub bogatej rezydencji, to tylu osób nawet u siebie w mieszkaniu nie zmieścimy, a przynajmniej nie tak, żeby czuć się komfortowo. Drugim problemem jest dotarcie na miejsce. Podczas grania, nikt nie musi ruszyć się z własnego pokoju, podczas gdy zebranie się w jednym miejscu potrafi okazać się problematyczne już przy dziesięciu, lub nawet pięciu osobach. Szczerze, to jeśli ludzie prowadzą bardzo odmienny od siebie tryb życia, to z tyloma osobami może być problem nawet w zebraniu się o tej samej godzinie w grze komputerowej, a co dopiero miejscu oddalonym o kilka kilometrów.

Gry do wzajemnej rywalizacji

Ludzie mają w swojej naturze ciągłą chęć do ustalania kto, jest w czymś lepszy. Rywalizacja to podwaliny rozwoju, zarówno na płaszczyźnie motywowania do rozwoju, jak i samego procesu rozwijania. Gry nadają się do tego idealnie. Niezależnie od płci, wieku, a niekiedy nawet stanu zdrowia, gry to bardzo dobry sposób na wyrównaną rywalizację. Liczy się tylko i wyłącznie praktyka i umiejętności. Dowodem na to niech będzie fakt, że niektórzy niepełnosprawni gracze League of Legends docierają do wyższych szczebli rankingu, niż gracze w pełni sprawni.

Nie mówimy tu o delikatnym problemie z motoryką, mowa tu o braku rąk, a co za tym idzie, palców do klikania w klawiaturę i mysz. Choć co prawda, mistrzem świata w łucznictwie również została osoba bez rąk, ale trudno będzie w sporcie o dyscyplinę, w której osoba na wózku będzie miała równe szanse z osobą na własnych nogach. W przypadku gier komputerowych nie jest to problemem. O gry do wzajemnej rywalizacji nie trudno, zarówno rywalizacji w spotkaniu na żywo, jak i przez Internet. W pierwszym przypadku przykładem może być Tekken, w drugim Rocket League.

Gry do imprezy lub spotkania

Skoro była już mowa o grach do spotkania na żywo, to warto byłoby rozwinąć ten temat. Niegdyś gier oferujących tak zwany “dzielony ekran” było więcej, ale jeśli posiadamy zapasowe pady, to przy odrobinie wysiłku coś się znajdzie. Dobrą grą do współpracy może być Overcooked, gra dla maksymalnie 4 graczy, polegająca na wspólnym wykonywaniu zamówień w bardzo nieprzyjaznym środowisku pracy. Po prawdzie, w tę grę granie samemu praktycznie nie ma sensu. Takich gier tworzonych z myślą we wspólnym graniu trochę jest, ale przejdźmy do trochę innych. Gry turowe, są one bardzo często dobrym sposobem na uratowanie przyjęcia, jak i coś luźniejszego. Dobrym przykładem są tu Wormsy, doskonała gra do śmiania się przez kilka minut, oraz Heroes of Might and Magic, gra, do której potrzeba znacznie więcej czasu i często dodatkowego zajęcia w czasie między turami.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz