Jaką konsolę kupić do swojego domu?

Jaką konsolę kupić do swojego domu?

Nie ulega wątpliwości, iż jesteśmy pokoleniem gamingowym. Obecnie obserwować możemy znaczny rozwój na rynku gier. Nowoczesna grafika oraz wartka i wciągająca fabuła to atuty, które przemawiają na korzyść wielu produkcji. Samych konsol do gier na rynku jest cała gamma, a każda z nich cechuje się innymi parametrami oraz posiada odrębne atuty. Jaką zatem wybrać?

Przenośne konsole gamingowe

Granie w gry komputerowe weszło nam w krew na tyle, że często nie wyobrażamy sobie większego wyjazdu czy to wakacyjnego, czy nawet służbowego bez zabrania ze sobą swojej ulubionej konsoli. Ciężkie i nieporęczne konsole stacjonarne nie wchodzą za bardzo w grę, dlatego też producenci coraz częściej stawiają na rozwiązania przenośne takie jak swego czasu popularne PlayStation Portable, bądź obecnie bijące rekordy popularności Nintendo Switch. Najnowsze produkcje nie tylko przeznaczone są zatem na konsole nowej generacji oraz PC, lecz również w znacznej mierze trafiają właśnie na konsole przenośne jak Switch. Dzięki temu nawet najbardziej zagorzali miłośnicy gier są w stanie zabrać ze sobą ulubione tytuły w każdą podroż oraz cieszyć się przyjemnością płynącą z grania niemal w każdym miejscu na ziemi. Jeśli często podróżujemy – przenośna konsola będzie strzałem w dziesiątkę.

Odwieczna walka – Xbox, czy PlayStation?

Chyba każdy miłośnik grania na konsoli nie raz spotkał się z komentarzami jednej ze stron “konfliktu”. Sam konflikt jest jednak mocno nadmuchany przez użytkowników samych konsol, którzy niejednokrotnie na forach internetowych próbowali udowodnić sobie nawzajem racje co do tego, która konsola jest lepsza. Xbox, czy PlayStation. Niezależnie, po której stronie barykady stoimy – trzeba przyznać, że zarówno Xbox, jak i PlayStation to konsole o zaufanej marce, które są najczęściej wybierane na całym świecie. Konsole najnowszej generacji jak Xbox Series, czy PlayStation 5 posiadają swoje mocne oraz słabe strony, a my jako użytkownicy jesteśmy w stanie dobrać taki sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jeśli zatem chcemy cieszyć się możliwością grania w starsze tytuły sięgające nawet czasów Xboxa 360 – wybierzemy Xbox Series, który posiada kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że na najnowszej konsoli Microsoftu, będziemy w stanie zagrać w stare tytuły, które niegdyś wzbudzały w nas sporo emocji. PlayStation 5 może pochwalić się kompatybilnością wsteczną jedynie dla gier z PS4. Miłośnicy konsol od Sony jednak w swoim rękawie również posiadają atuty, a jednym z największych była do niedawna cała gamma świetnych tytułów ekskluzywnych takich jak “Red Dead Redemption”, “Spider-Man”, “Uncharted”, czy “Horizon: Zero Dawn”. Do niedawna, ponieważ od jakiegoś czasu ekskluzywne tytuły coraz częściej przestają nimi być za sprawą portów na PC, czy właśnie Xboxa. Nadal jednak PlayStation posiada całe grono gier ekskluzywnych, w które posiadacze konsoli Microsoftu nie są w stanie zagrać.

Co zatem kupić?

Jaką więc konsolę kupić do swojego domu? Wszystko zależy od naszych preferencji oraz rzecz jasna od rynku. O ile Xboxa Series jesteśmy w stanie kupić od ręki w praktycznie każdym sklepie z elektroniką, tak z PS5 sprawa nieco się komplikuje, gdyż dostępność tej konsoli jest mocno ograniczona. Ostatnimi miesiącami sytuacja co prawda sporo się poprawiła, lecz kupić nową konsolę od Sony w sklepie stacjonarnym jest niemal niemożliwe. Trzeba zatem posiłkować się sprzedażą online. Każda z powyższych konsol ma swoje atuty zarówno w postaci wydajności sprzętu oraz gier. Tylko i wyłącznie od nas zależeć będzie, na jakim sprzęcie oraz z jakim kontrolerem lepiej będzie się nam spędzało wolny czas. Ostatecznie czego byśmy nie wybrali – liczy się dobra fabuła oraz czas, który poświęcamy na swój ulubiony relaks, jakim niewątpliwie jest gaming. 

 

Jaką konsolę wybrać w 2023 roku?
Magnavox Odyssey –  pierwsza konsola do gier i dziedzictwo Ralpha H. Baera
Retro konsolki: przypomnienie historii pierwszych konsol do gier