Uruchamianie starych gier w Windows 10

Uruchamianie starych gier w Windows 10

W jaki sposób można uruchomić starsze gry na Windows 10? To pytanie stosunkowo często zadają sobie fani starszych tytułów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wbrew wielu opiniom nie ogranicza się to jedynie do ich zainstalowania. Bardzo często bowiem problem stanowi inna architektura systemu, niż w przypadku tej, w ramach której dana gra była projektowana. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, w jaki sposób można rozwiązać ten problem.

Uruchamianie w trybie zgodności

Jedną z najprostszych metod na uruchomienie starych gier komputerowych na systemie Windows 10, jest tryb zgodności z systemem, na który zostały one zaprojektowane. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

1. Kliknąć ikonę interesującej nas gry prawym przyciskiem myszy, a następnie należy wybrać właściwości.

2. Następnie wybieramy zakładkę zgodność.

3. We wspomnianej przez nas wcześniej zakładce należy najpierw wybrać opcję “uruchom ten program w trybie zgodności z”, a następnie wybrać dedykowany dla danej gry system operacyjny, oraz kliknąć zatwierdź.

Jest to najprostsza metoda na uruchomienie starych gier. Niestety, bardzo często okazuje się ona niewystarczalna. Innym stosunkowo często spotykanym problemem wynikającym z uruchamiania starych gier przy użyciu tej właśnie opcji, jest ich stosunkowo duża niestabilność. Niestety, wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu Windows 10, problemy te pojawiają się coraz częściej, i nic nie wskazuje na to, że tego typu problemów będzie mniej.

Zakup starych gier na specjalnych platformach

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być zakup starych gier odpowiednio przygotowanych do odpalenia na nowych systemach, takich jak na przykład Windows 10. Ceny takich gier zazwyczaj nie przekraczają kilku złotych, za to możemy zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów. Doskonałym przykładem może być tutaj platforma gog.com, na której bez większego problemu znajdziemy wiele starych tytułów gier, w tym również z lat dziewięćdziesiątych. Co równie ważne, korzystanie z tego typu platform jest całkowicie legalne. Między innymi z tych właśnie powodów platformy tego typu cieszą się stale rosnącą popularnością, nie tylko w naszym kraju, ale również z granicą.

Podsumowanie

Odpalenie starych gier na systemie Windows 10 bardzo często przysparza sporej ilości problemów. Najczęściej wynika to przede wszystkim z projektowania starych gier pod konkretne systemy, przez co często nie radzą sobie one z Windows 10, a zwłaszcza jego najnowszymi aktualizacjami. Rozwiązaniem tych problemów mogą być wspomniane przez nasz wcześniej platformy ze starymi grami, lub też próba ich uruchomienia w trybie zgodności ze starym systemem operacyjnym, dla którego były one projektowane.

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?
Bateria Twojego telefonu – tajniki długowieczności i wydajności
Co trzeba wiedzieć o 5G w telefonach?