Gry Co-Op
Z pewnością wielu z was spotkało się z tym określeniem, ale czy na pewno wszyscy wiecie co ono oznacza? Gry komputerowe dzielą się na wiele rodzajów, gatunków czy typów więc nie każdy ma czas czy ochotę aby uczyć się wszystkich nazw czy skrótów takich jak rpg, mmorpg i tak dalej. Niektóre typy czy skróty mogą brzmieć co najmniej dziwnie ale, przecież diabeł nie jest tak straszny jak go malują. Aby przedstawić dzisiejszy temat najbardziej przyda nam się jedynie podział na gry multi oraz single player który raczej jest dość prosty i zrozumiały. Z samej nazwy można wywnioskować, że jeden odnosi się do gier przeznaczonych dla jednej osoby, a drugi dla wielu graczy. Ale czy każda gra dla wielu graczy jest tytułem Co-Op?
Czym są gry Co-Op?
Gry Co-Op to inaczej gry wieloosobowe polegające na kooperacji z innymi graczami w czasie rzeczywistym. Takie gry najczęściej są grami online lecz przed rozwojem szybkiego internetu były najczęściej grami gdzie dwóch lub więcej graczy grało na jednym urządzeniu współpracując osiągali wyznaczony przez grę cel, ten typ rozgrywki nadal istnieje lecz nie jest aż tak popularny i niewiele osób z niego korzysta. Taki rodzaj gry pozwala na rozwój komunikacji, umiejętności działania w zespole ale co najważniejsze daje dużą przyjemność bo przecież o to chodzi w większości gier. Bywają również gry Co-Op gdzie spotykają się dwie lub więcej grupy graczy konkurujących ze sobą aby ostatecznie wyłonić lepszą drużynę która po meczu nagradzana jest na przykład: punktami w wirtualnym rankingu czy przedmiotami w grze.
Różne rodzaje gier kooperacyjnych
Tak jak wcześniej wspomniałem gry Co-Op mogą mieć różne formy czy założenia. Są gry takie jak na przykład “Minecraft” czy “Terraria” gdzie współpracując z innymi możemy tworzyć własny świat oraz budować to co tylko nam się podoba. Innym typem takiej gry może być “Phasmophobia” gdzie grupa ludzi musi działać razem w celu znalezienia poszlak oraz określenia tego z jakim duchem mają do czynienia. Kolejny typ możemy określić jako gry kompetytywne gdzie najczęściej spotykają się dwie drużyny zawodników, które mają za zadanie spełnić cel gry oraz przeszkodzić w tym drużynie przeciwnej. Ostatni typ który przytoczyłem jest bez wątpienia najbardziej wymagający, ponieważ stawia na umiejętność wykorzystania wielu aspektów nawet nie do końca związanych z grą takich jak komunikacja międzyludzka. Dzięki temu, że taki typ rozgrywki daje wiele emocji powstał wręcz oddzielny sektor gospodarki skupiający się na tak zwanym e-sporcie, czyli elektronicznych zawodach w wirtualnej przestrzeni. Największymi tytułami w których pojawiają się ligi czy nawet mistrzostwa świata są takie produkcje jak “Counter-Strike: Global Offensive”, “League of Legends”, “Valorant” czy “Dota 2”.