Jak grać w domino? – zasady popularnej gry

Jak grać w domino? – zasady popularnej gry

Domino to tradycyjna gra, o której słyszał niemal każdy. Mimo historii liczącej setki lat, gra nie traci na popularności i jest powszechnie znana w wielu krajach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie są dokładne zasady rozgrywki, dlatego zostały one przedstawione w poniższym artykule.

kostki domino

Na czym polega gra w domino?

Do gry używane są prostokątne płytki, zwane też kamieniami. Każda płytka jest podzielona na dwa jednakowe, kwadratowe pola, na których znajduje się określona liczba oczek. Podobnie jak w grze w kości, liczba oczek na jednym polu może wynosić od zera do sześciu. Według ustalonego nazewnictwa gry, kamień o zerowej liczbie oczek nazywany jest “mydłem”, a płytka z taką samą liczbą oczek na obydwu polach to “dublet”. Podstawowa wersja domino składa się z 28 płytek. W grze może wziąć udział dwóch lub więcej graczy, jednak jeśli uczestników gry jest więcej niż czterech, przydatne będą dodatkowe komplety gry z większą ilością kamieni.

Zasady gry w domino krok po kroku

Grę rozpoczyna się od odwrócenia płytek oczkami do dołu i wymieszania ich. Aby wybrać osobę, która rozpocznie grę, każdy z uczestników losuje po jednej płytce. Zaczyna osoba, która wylosuje płytkę z największą liczbą oczek. Następnie wszystkie kamienie znowu są mieszane, po czym następuje losowanie. Każdy z graczy pobiera ustaloną liczbę płytek. Ich liczba nie jest jednoznacznie ustalona, jednak jedne z reguł mówią, że w przypadku gry we dwójkę, każdy dostaje po osiem kamieni. Gdy w grze uczestniczą trzy osoby, należy pobrać po siedem kamieni na gracza, a dla czterech uczestników ustalone jest po pięć płytek dla każdego. Płytki, które pozostały niewylosowane należą do tak zwanego “talonu”.
Rozpoczynający grę wykłada jeden, dowolnie wybrany, kamień na stół, a pozostali gracze – zgodnie ze wskazówkami zegara dokładają kolejne, pasujące kamienie. Pasujący kamień to taki, którego liczba oczek jest taka sama, jak liczba oczek na polu kamienia już leżącego na stole. Płytkę dokłada się do kolejnej z tej strony, z której jest “wolna”, czyli do pola, do którego nie jest przyłączony żaden inny kamień.
W przypadku, gdy gracz nie posiada żadnej pasującej płytki, musi dobrać nową z talonu. Zasady domina klasycznego nakazują sprawdzić, czy nowo pobrany kamień pasuje, a jeśli nie da się go dołożyć, dobierać aż do skutku lub do wyczerpania talonu. We współczesnej grze przyjmuje się jednak często, że po dobraniu nowego kamienia, taci się kolej, a ruch przechodzi na następnego uczestnika.

gra w domino

Gra w domino – kto wygrywa?

Zwycięzcą gry w domino zostaje osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kamieni. Gra kończy się również wtedy, gdy któryś z graczy “zamknie pętlę”, czyli dołoży kamień w taki sposób, aby przylegał on zarówno do końca, jak i do początku połączonych na stole płytek.
Jeśli planujemy dłuższą grę w domino, składającą się z wielu partii, warto zapisywać zebrane punkty. Gracz, który wygrał daną rundę, otrzymuje tyle punktów, ile wynosi suma oczek na niewykorzystanych kamieniach pozostałych graczy. Przed rozpoczęciem rozgrywki, warto ustalić liczbę punktów, którą należy zdobyć, aby zakończyć grę.

Różne warianty gry w domino

Poza najpopularniejszą, klasyczną odmianą gry w domino, istnieje wiele innych wariantów, których zasady nieco się od siebie różnią. Jednym z takich wariantów jest “Matador”, którego główną zasadą jest to, że stykające się pola kamieni nie muszą mieć takiej samej liczby oczek, ale łącznie dać sumę 7 oczek. Domino francuskie polega z kolei na tym, że kamienie z tą samą liczbą oczek nie łączą się, a są nakładane na siebie. Grając w domino włoskie, celem graczy jest natomiast ułożenie par z kamieni, które również dają ustaloną sumę oczek, a zwycięzcą zostaje ta osoba, która jako pierwsza zdoła ułożyć pięć takich par.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności