Jakie są zasady gry w warcaby?

Jakie są zasady gry w warcaby?

Typy oraz odmiany

Obecnie można wyróżnić dwie podstawowe typy gry w warcaby. Są to warcaby międzynarodowe, a także klasyczne. Należy mieć świadomość, że pierwsza wspomniana wersja rozgrywana jest na planszy 10×10, czyli stupolowej. Z kolei warcaby klasyczne gra się na planszy 8×8 czyli na 64 polach. Zasady gry w warcaby nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ponadto nie ma określonego wieku osób, które mogą grać w warcaby.

Pionki oraz plansza

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że plansza łączy wszystkie odmiany warcabów. Jest ona niezwykle podobna do szachownicy. Część graczy nazywa ją nawet warcabnicą. Nie można oczywiście zapomnieć, że na początku rozgrywki wszyscy gracze mają do dyspozycji identyczną liczbę pionków. Warto wiedzieć, że w znacznej większości odmian gracze w pierwszej kolejności ustawiają pionki, a następnie prowadzą grę na czarnych polach. Oczywiście zdarzają się wyjątki od wspomnianej zasady. Jest to związane z ustawieniem planszy. Przeważnie pierwsze pole po lewej stronie jest ciemne.

Warianty gry w warcaby

Godny uwagi jest fakt, że zasady gry w warcaby stosowane w różnych krajach nie są takie same. W najprostszym możliwym ujęciu Hiszpanie grają według innych reguł, niż Brazylijczycy czy Amerykanie.

W jaki sposób można zacząć grę w warcaby?

Grę rozpoczyna osoba, która wybrała białe pionki. Gracze wykonują ruchy na zmianę. Oczywiście nie można poruszać się pionkami przeciwnika. Ponadto dozwolone są ruchy po skosie, a także do przodu, jeżeli w następnym rzędzie będzie wolne pole. Należy mieć świadomość, że od tej zasady są wyjątki np. w warcabach tureckich.

Czy możliwe są ruchy do tyłu?

Warto wiedzieć, że mniej doświadczeni gracze bardzo często zastanawiają się nad tym, czy zwykłym pionkiem można będzie poruszać się do tyłu. Zasady w tej kwestii są jednoznaczne. Nie można pod żadnym pozorem poruszać się do tyłu zwykłym pionkiem. Oczywiście wyjątkiem jest damka, którą można ruszać się również do tyłu.

Co warto wiedzieć o damce?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że damka jest szczególnym pionkiem, który ma dodatkowe możliwości jeżeli chodzi o wykonywanie ruchów. Godny uwagi jest fakt, że żaden z pionków od samego początku gry nie jest damką. Zdobycie damki jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Należy bowiem przejść pionkiem przez całą planszę i dojść do linii przemiany znajdującej się po stronie przeciwnika. Jeżeli gracz zatrzyma się na niej, zwykły pionek automatycznie zamienia się w damkę.

Jak porusza się damka?

Wspomniana damka może się poruszać nie tylko do przodu, ale również do tyłu. Ponadto w znacznej większości odmian damka będzie mogła poruszać się też po przekątnej. Będzie to możliwe tylko wtedy, że na polach nie znajdują się pionki gracza posiadającego damkę. Damka może zostać zablokowana przez pionki przeciwnika, jeżeli będą ustawione jeden za drugim. Damką można wykonać ruch nawet na najbardziej odległe pole.

Jak wygląda bicie w warcabach

W znacznej większości odmian gry w warcaby pionki mogą bić nie tylko do przodu, ale również do tyłu. Bicie w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegało na tym, że pionek gracza przeskoczy pionek przeciwnika, a następnie zatrzyma się tuż zanim na pustym polu. Oczywiście istnieje możliwość zbicia większej liczby pionków w jednym ruchu. Można nawet zmienić kierunek bicia. Należy jednak pamiętać, żeby pomiędzy pionkami przeciwnika znajdowało się puste pole. Warto wiedzieć, że w warcabach bicie nie jest obowiązkowe. Rekomendowane jest zapoznanie się z treścią znajdującą się na stronie: https://nietylkogry.pl/.

Co powinieneś wiedzieć o grze Counter Strike?
Battlefield – ekscytująca rozgrywka multiplayer i złożony system klas postaci
Minecraft – od prostoty do nieograniczonej kreatywności