Jaką obudowę do komputera wybrać?

Jaką obudowę do komputera wybrać?

Obudowa do komputera wydaje się być najmniej istotnym elementem każdego peceta. W końcu w żaden sposób nie wpływa ona na wydajność sprzętu i pełni tylko funkcję estetyczną. Jak się jednak okazuje: wybór obudowy nie jest aż tak banalną czynnością. A czy Ty wiesz, na co należy zwracać uwagę?

Doradzamy, jak wybrać najlepszą obudowę komputerową

Obudowa komputerowa – co jest w niej najważniejsze?

Większość osób zwraca uwagę jedynie na design obudowy – czyli jej kształt oraz ewentualnie dodatkowe światełka LED (które, nota bene, mogą wyglądać świetnie). Wygląd jest bardzo ważny, w końcu nie chciałbyś, aby Twój komputer prezentował się nieciekawie.

Oprócz kwestii estetycznych koniecznie powinieneś również zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • Rozmiar obudowy – a co za tym idzie: ilość miejsca wewnętrznego na podzespoły. Często spotykamy się z sytuacją, w której zakupione przez klienta komponenty najzwyczajniej w świecie nie mieszczą się w obudowie. Sprawdź także detale w stylu wysokości chłodzenia procesora czy kompatybilności obudowy z płytą główną, której chcesz użyć
  • Łatwość w utrzymaniu czystości – każda dobra obudowa do komputera powinna być wyposażona w przynajmniej dla filtry przeciwkurzowe. Dzięki nim w Twoim pececie będzie gromadziło się znacznie mniej zanieczyszczeń. Oceń także aranżację wnętrza – czy czyszczenie obudowy od wewnątrz będzie wygodne?
  • Głośność pracy – przecież nikt nie chce, aby jego komputer wydawał odgłosy zbliżone do dźwięku silnika samolotu bojowego. Obudowa ma bardzo dużo do powiedzenia w kwestii głośności pracy – jeśli blacha jest zbyt cienka, a miejsce na wentylator zbyt małe, będziesz musiał liczyć się z wieloma nieprzyjemnymi odgłosami

Jeśli masz problem, aby wybrać optymalną dla swojego komputera obudowę, koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Rodzaje obudów komputerowych – czym jest słynna “wieża”?

Istnieje wiele rodzajów obudów komputerowych. Dla ułatwienia dzieli się je jednak na trzy główne grupy: Big Tower, Middle Tower oraz Mini Tower. Tower (z angielskiego: wieża) oznacza w tym przypadku kształt obudowy, który nieco przypomina budynek.

Jak mogłeś się już domyślić, obudowy komputerowe typu Big Tower są tymi największymi i są one polecane w szczególności dla pecetów gamingowych oraz innych o najwyższych parametrach. Mid-Towery są z kolei najpopularniejszym wyborem, gdyż ich ergonomiczny kształt pozwala na zastosowanie ich w większości komputerów. Mini-Towery natomiast wybierane są przez minimalistów oraz osoby posiadające mało miejsca do dyspozycji.

Oprócz słynnych “wież” obudowy komputerowe dzielimy także na:

  • Typ SFF (Small Form Factor)
  • Typ Cube
  • Typ HTPC

Są to jednak dość niestandardowe wybory, które uzasadnione są jedynie w przypadku specjalistycznych wymagań.

Co będzie Ci potrzebne oprócz obudowy?

Wybór odpowiedniej obudowy to jednak dopiero połowa sukcesu. Pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć również o elementach, bez których nawet najlepsza “blaszka” będzie niepełna.

Wcześniej wspomnieliśmy już o filtrach przeciwkurzowych oraz wentylatorach – to powinno być Twoje primo, bez którego lepiej nie podłączać peceta do zasilania. Jeżeli nie chcesz mieć w przyszłości problemu z podpięciem, chociażby, myszy czy klawiatury, zwróć uwagę na panel portów – z reguły im więcej złącz USB oraz wejść typu HDMI, tym lepiej.

Istnieje również coś takiego, jak system zarządzania okablowaniem – jeśli nie chcesz mierzyć się z plątaniną kabli pod Twoim biurkiem, wybierz obudowę umożliwiającą sprawne zamaskowanie przewodów. Może przydać Ci się również dodatkowa mata wyciszająca, jeśli cenisz sobie naprawdę cichą pracę komputera.

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?